Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1282022 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг:
« Одговори #4770 на: 28 Август 2016, 15:08:47 pm »
Зимно време има 1ч ден ова ти кажувам од искуство, а летно време има многу ниско сонце кое ти оди дирекно во очи кога возиш. Среќа е облачно постојано секаде па се е сиво и темно и летно време. Затоа и Дрл е логично кај нив.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4771 на: 29 Август 2016, 12:22:17 pm »
Знам, јас живеам во централна Шведска, Јоншопинг ленд, не знам што е тоа ДРЛ, но знам дека сите нови коли имаат автоматско светло или постојано средно светло зошто со закон е задолжително светло во текот на цел ден, дури коли постари од 20години. Се познаваат колите што се увезени најмногу според тоа, некои забораваат да ги запалат светлата или вклучуваат магленки. Мене еднаш ми прегорело задниот штоп, полициско возило ме следеше до паркингот до зградата, кога застанав ми потражи возачка и секогаш(буквално секогаш) ти даваат да дуваш(не трава), потоа ми кажа дека задниот штоп не ми свети, дека разбира дека јас не сум забележал и ме предупреди дека морам да го сменам наредниот ден пошто беше вечерно време, доколку наредниот ден ме сопрат пак за истото, ке добијам казна.

ОН ТОПИК
Оваа сабота патувам за Мајорка, па некој што е бил да ми предложи некои интересни места, видов имало некакви базенти во карпите...

Отсутен Dando

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 339
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4772 на: 29 Август 2016, 12:27:28 pm »
Лани бев на Палма, убаво си поминав, има и скапо и ефтино зависи колку сакаш да трошиш. Искрено за базени во карпи не знам каде има. Инаце забави, журки има насекаде, убав да си поминеш.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4773 на: 29 Август 2016, 12:39:44 pm »
Иначе внимавајте во Грција е забрането да се вози со средни светла во текот на ден!

Тоа е резервирано за војската.

Прогледуваат низ прсти бидејќи не секој го знае тоа правило.

DRL се дозволени. Ама знаат да ве заебаваат со светлата ако сакаат.


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4774 на: 29 Август 2016, 12:42:21 pm »
Баш ме интересира како ќе ги изгасат оние, кај што средните светла со намален интензитет се користат за DRL.....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 489
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4775 на: 29 Август 2016, 12:59:37 pm »
Ќе дигнат ручна :) (тогаш би требало да се гасат)

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4776 на: 29 Август 2016, 13:05:09 pm »
Лани бев на Палма, убаво си поминав, има и скапо и ефтино зависи колку сакаш да трошиш. Искрено за базени во карпи не знам каде има. Инаце забави, журки има насекаде, убав да си поминеш.
фала бате

Иначе внимавајте во Грција е забрането да се вози со средни светла во текот на ден!

Тоа е резервирано за војската.

Прогледуваат низ прсти бидејќи не секој го знае тоа правило.

DRL се дозволени. Ама знаат да ве заебаваат со светлата ако сакаат.


ме интересира како може да преставува опасност средни светла во текот на денот... да не е задолжително ок, да возиш со долги, сметаш, ама со средни да возеш и да те казнат, не разбирам на која основа? Бидејќи се резервирани за војската и затоа не смеат, само ДРЛ може? Која логика?

Цитат
European Union Directive 2008/89/EC requires all passenger cars and small delivery vans first type approved on or after 7 February 2011 in the EU to come equipped with daytime running lights.[14][15][16] The mandate was extended to trucks and buses in August 2012

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4777 на: 29 Август 2016, 13:07:07 pm »
Колку што знам, не смее со долги да возиш у Грција. Средни и ДРЛ немаат врска.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4778 на: 29 Август 2016, 13:12:29 pm »
Ако возиш мотор мора да имаш средни, ако возиш кола не треба :D

Еве АА што пишуваат

http://www.theaa.com/motoring_advice/touring_tips/greece.pdf

Lights
You should use dipped headlights in poor visibility in the daytime.
You must not use full beam headlights in towns

Motorcycles

You must use your dipped headlight during the day.
Riders must wear a crash helmet


Еве за Крит успеав да најдам нешто


http://www.xerocamboscreta.com/InfoCreteuk.htm

- the car headlights must be turned off during day time (high beam headlights are strictly forbidden) the trasgressor risks fines from 20 up to 700 euro (even if for tourists the Police is not so strict)


Оди разбери ги ;D ;D

Ај за долги разбирам ОК.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4779 на: 29 Август 2016, 13:15:54 pm »
До вчера кај нас се возеше без светла, сеа наеднаш не ги разбирате Грците.

Абеее...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4780 на: 29 Август 2016, 13:38:22 pm »
До вчера кај нас се возеше без светла, сеа наеднаш не ги разбирате Грците.

Абеее...


Каква врска има тоа дека кај нас до вчера не се возело со Грците? :)


Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4781 на: 30 Август 2016, 13:51:46 pm »
Резервирав денес за од 20ти до 27ми, во хотел Палини, Калитеа на плажа, малку батери речарџ. Исклучувам телефон, и на релакс моуд.  :)
odi na paliouri plazata nie denes pak ke odime najdobra e.

Sent from my SM-A300FU using Tapatalk


Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4782 на: 30 Август 2016, 17:15:05 pm »
Се вратив во саботата, знам дека е најдобра, само што малата ми спие преку ден и затоа резервирав во хотел на плажа.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4783 на: 31 Август 2016, 10:38:13 am »
Резервирав денес за од 20ти до 27ми, во хотел Палини, Калитеа на плажа, малку батери речарџ. Исклучувам телефон, и на релакс моуд.  :)
odi na paliouri plazata nie denes pak ke odime najdobra e.
Не му е лоша плажата на Палини, а има и побуави плажи од Камп Паљури/Ксенија. По пат накај Паљури има „диви“ плажи, мене омилена ми е Голден Бич. Далеку поубав амбиент отколку на Паљури/Ксенија, ем нема гужва, чамци, галама, а во позадина има зеленило и природна сенка.

Што се однесува до мене и летово, покрај повеќе викинеди во Охрид, бев 7 дена во Полихроно, 7 дена на Катизма/Лефкада, 5 дена на Лименас/Тасос и 11 дена во Арменистис/Сарти. Септември и Октомври, со Господ напред, само нека се топли за да правам ексукрзии до моето омилено Бело море.  ;D

« Последно менување: 31 Август 2016, 10:46:16 am gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг:
« Одговори #4784 на: 31 Август 2016, 11:12:50 am »
Na taa plata i ja ke setam taka...

Sent from my COOLPAD 8297W using Tapatalk