Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1295026 пати)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8460 на: 10 Јули 2024, 08:31:47 am »
Влатче, колку кошта смештај и дали го бива? И, каква е плажата? (песок ли е)
plazata e top pesocna i siroka i dugacka iako ima guzva na plaza voopsto ne se osekja. Ima mesto za sekogo. Otvori na you tube pisi nea pori ima snimki od dron kje vidis kolkava e plazata pogotovo za deca e top.
Smestaj jas od 8mi juli najdov za 60€ 30m od plaza. Od 10ti cenite vekje otidoa 70 pa nekade i 80€ od den. Apartmani klasika kvadratura ne e ni golemo ni malo klima kablovska frizider,komplet kujna so pribor. Jas smestaj najdov preku srbi i taka i rezervirav 10 nokjevanja. Imas i dosta hoteli ovde so luksuzni apartmani ama ne e toa za mene.
Vecerva prosetav malce kaj sto se piceriite ima tamo piza vekje za 10-11-12€. Jas kaj sto zemav denes e odma do mene ne mi se idese 300m i ja plativ 14. Giro sekade skoro 4€ ima krofni edni golemi polneti po 2€,sladoled od automat na tocenje 2€ sreden ama ne se dojaduva,spagjeti 7-8€.  Apostolki zemav za maliot 2.5€. Karting na struja 2€ 2-3min vrtenje. Globala toa e.
Здравје, ние сме Неа Пори од 25 август, вила Елса, немавме веќе многу избор, одоговлекувавме заради пасошот, кој ќе чека у пм :). Инаку @Vlatce-Vectra баш ти се погоди моментот за одмор, не се диши во Скопје, па и во цела МК, убав одмор, цепај пивциња
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8461 на: 10 Јули 2024, 08:35:36 am »
Влатче, сликај некоја квалитетна цицка, или газ, освежи не тука.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8462 на: 10 Јули 2024, 10:42:25 am »
Ovde e pekol lugje. Neznam kako e vo Skopje ama tuka ne se disi. Vetre pirka dzabe. Vlagas u voda kako doma pod tush da si toplo.
Inace cicki kolku sakas se tresat po plazava ama da ne bidam posle Gjoko so modro oko :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10362
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8463 на: 10 Јули 2024, 11:23:39 am »
Кој те гиба ? :)
Цените на воќки/ зеленчук како се ?
За цицки и модат ќе ода, и испечен и онаден ако треба !

Отсутен Djokica

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8464 на: 10 Јули 2024, 13:13:38 pm »
Влатче, колку кошта смештај и дали го бива? И, каква е плажата? (песок ли е)
plazata e top pesocna i siroka i dugacka iako ima guzva na plaza voopsto ne se osekja. Ima mesto za sekogo. Otvori na you tube pisi nea pori ima snimki od dron kje vidis kolkava e plazata pogotovo za deca e top.
Smestaj jas od 8mi juli najdov za 60€ 30m od plaza. Od 10ti cenite vekje otidoa 70 pa nekade i 80€ od den. Apartmani klasika kvadratura ne e ni golemo ni malo klima kablovska frizider,komplet kujna so pribor. Jas smestaj najdov preku srbi i taka i rezervirav 10 nokjevanja. Imas i dosta hoteli ovde so luksuzni apartmani ama ne e toa za mene.
Vecerva prosetav malce kaj sto se piceriite ima tamo piza vekje za 10-11-12€. Jas kaj sto zemav denes e odma do mene ne mi se idese 300m i ja plativ 14. Giro sekade skoro 4€ ima krofni edni golemi polneti po 2€,sladoled od automat na tocenje 2€ sreden ama ne se dojaduva,spagjeti 7-8€.  Apostolki zemav za maliot 2.5€. Karting na struja 2€ 2-3min vrtenje. Globala toa e.
Здравје, ние сме Неа Пори од 25 август, вила Елса, немавме веќе многу избор, одоговлекувавме заради пасошот, кој ќе чека у пм :). Инаку @Vlatce-Vectra баш ти се погоди моментот за одмор, не се диши во Скопје, па и во цела МК, убав одмор, цепај пивциња
Јас сум моментално Вила Елса, ОК е, стандард, убаво е шо има лифт, ако имаш повиче ствари да не влечеш по скали. 😁 Плус и интернетот стварно е добар, на други места до сеа кај шо сум бил како да го немаш.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3245
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8465 на: 10 Јули 2024, 13:34:15 pm »
Ovde e pekol lugje. Neznam kako e vo Skopje ama tuka ne se disi. Vetre pirka dzabe. Vlagas u voda kako doma pod tush da si toplo.
Inace cicki kolku sakas se tresat po plazava ama da ne bidam posle Gjoko so modro oko :)

На плажа без наочари за сонце не се иде бе другар. Не се тие за сонцето, нека не те лажат. Купи од Сомалијците што продаваат по плажа и терај.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8466 на: 10 Јули 2024, 14:05:57 pm »
Dzokica ela navaka kje se probanjame malce :)
Ako si so deca taman i mojov kje poigra malce.odma posle kartingot sme na taa plaza ima edni daski za odenje levo od daskite plavi peskiri Nivea :) zgoden decko malce so mev napred ama pak zgoden.
Drz viber 070556247

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2165
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8467 на: 10 Јули 2024, 14:10:10 pm »
Јас вчера и денес не одам/одев на плажа пред 4-5 попладне, пекол е. Еве уште сум во апартманов, ќе отидам за час-два.

Се стемнува во 21 и кусур, така да ОК е...

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3384
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8468 на: 11 Јули 2024, 11:11:58 am »
Препорачајте сместување на Кефалониа, ако бил некој, за 2ца возрасни и 2 деца?

Јас би препорачал Ласи.
Таму бев сместен, блиску до градот за шетање а сепак навечер мирно, во близина има неколку плажи ем убави ем плитки за деца, блиску си до главниот пат за да шеташ накај плажите на запад и север

Само немојте со децата да се плеткате во пештери (ги има доста кај плажите), островот е цел како од порозни карпи, при најмал земјотрес има одрони.

Препорачајте сместување на Кефалониа, ако бил некој, за 2ца возрасни и 2 деца?

Јас би препорачал Ласи.
Таму бев сместен, блиску до градот за шетање а сепак навечер мирно, во близина има неколку плажи ем убави ем плитки за деца, блиску си до главниот пат за да шеташ накај плажите на запад и север

Само немојте со децата да се плеткате во пештери (ги има доста кај плажите), островот е цел како од порозни карпи, при најмал земјотрес има одрони.

+1 за Ласи. Мачно е со деца да се акаш до Миртос, Скала и останати места кои би биле интересни за посета. Патот е доста полош за возење, така да, претпазливо само.

Фала ви на инфо и јас го гледав Ласи како најдобра опција поради поставеноста.
Траект од Килини или има подобра опција?

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2165
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8469 на: 11 Јули 2024, 12:31:14 pm »
Траект од Василики - Лефкада. Ако не ти се вози до Килини.
Порано беше од Нидри, сега е сменето откако го реновираа пристаништето. Јас со овие бев:
westferry.gr

Имаш траект и од Астакос, ја заборавив компанијата.
« Последно менување: 11 Јули 2024, 12:40:24 pm balanar »

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7030
  • хаУс мајстор
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8470 на: 11 Јули 2024, 13:10:01 pm »
До Амуљани карта за траект има онлајн некако да се земе?

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8471 на: 11 Јули 2024, 14:41:37 pm »
@balanar Meganisi до Лефкада островчето имаш одено , шо пари е за човек и кола ако си бил случајно.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7223
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8472 на: 11 Јули 2024, 15:52:01 pm »
Траект од Василики - Лефкада. Ако не ти се вози до Килини.
Порано беше од Нидри, сега е сменето откако го реновираа пристаништето. Јас со овие бев:
westferry.gr

Имаш траект и од Астакос, ја заборавив компанијата.


Oд Нидри до Сами беше траектот. Мислам дека инфото на @balanar e поактуелно, инфото ми е од 2018-та.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6320
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8473 на: 11 Јули 2024, 16:57:09 pm »
@balanar Meganisi до Лефкада островчето имаш одено , шо пари е за човек и кола ако си бил случајно.

Прилично ефтино било, не сум проверил никогаш.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2165
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8474 на: 12 Јули 2024, 00:26:28 am »
Траект од Василики - Лефкада. Ако не ти се вози до Килини.
Порано беше од Нидри, сега е сменето откако го реновираа пристаништето. Јас со овие бев:
westferry.gr

Имаш траект и од Астакос, ја заборавив компанијата.


Oд Нидри до Сами беше траектот. Мислам дека инфото на @balanar e поактуелно, инфото ми е од 2018-та.

Јас одев 2017-та од Нидри до Фискардо, така пловеа овие WestFerry.
Тогаш почнаа да го реновираат пристаништето во Василики, а сега е завршено, па од таму испловуваат...