Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1294886 пати)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8430 на: 01 Јули 2024, 09:16:30 am »
Јас вчера вечерта се враќав од Србија и над 2.5 часа чекав на Прешево за влез во Македонија. Нема нешто поглупо од чекање на граница, живци искинав.
За жал тоа значи дека освен за лек ако е, во Грција и Србија не одам додека не заврши летово :)
Еј да, имаше идиоти што се пикаа од кај автобусите за да се спровнат во лентата за колите, па на крајот дојде полицаец и ги врати сите скроз назад и само тоа ме развесели малце ете.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5478
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8431 на: 01 Јули 2024, 10:38:56 am »
Јас се враќав у сабота околу 2 на пладна и на грчка граница 3 саати, со сите отворени  премини, незнам што се дешава. За некое чудо кај нас многу брзо идеше.
Drugar mi go jadese isto taka.
Sreka nie zastanavme vo Solun pa ni kaza deka e guzva i si otidovme Dojran.
Tamu pominavme za 10 min.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8432 на: 01 Јули 2024, 11:28:36 am »
Dzabe non stop e guzva eve kolonava stoime kaj Princess momentalno... pozadi ima uste koli

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7223
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8433 на: 01 Јули 2024, 12:30:11 pm »
Јас вчера вечерта се враќав од Србија и над 2.5 часа чекав на Прешево за влез во Македонија. Нема нешто поглупо од чекање на граница, живци искинав.
За жал тоа значи дека освен за лек ако е, во Грција и Србија не одам додека не заврши летово :)
Еј да, имаше идиоти што се пикаа од кај автобусите за да се спровнат во лентата за колите, па на крајот дојде полицаец и ги врати сите скроз назад и само тоа ме развесели малце ете.

Само преку Прохор Пчински периодов. Јес дека има 20-30 минути пат плус, ама само тоа е лекот за во Србија овој период. Вчера спомнаа дека системот не работел 3-4 часа на Табановце, а гледам дека и сабајлево е веројатно иста ситуација https://fb.watch/t2fz1GxxBs/.
 

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8434 на: 01 Јули 2024, 12:56:54 pm »
Јас вчера вечерта се враќав од Србија и над 2.5 часа чекав на Прешево за влез во Македонија. Нема нешто поглупо од чекање на граница, живци искинав.
За жал тоа значи дека освен за лек ако е, во Грција и Србија не одам додека не заврши летово :)
Еј да, имаше идиоти што се пикаа од кај автобусите за да се спровнат во лентата за колите, па на крајот дојде полицаец и ги врати сите скроз назад и само тоа ме развесели малце ете.

Само преку Прохор Пчински периодов. Јес дека има 20-30 минути пат плус, ама само тоа е лекот за во Србија овој период. Вчера спомнаа дека системот не работел 3-4 часа на Табановце, а гледам дека и сабајлево е веројатно иста ситуација https://fb.watch/t2fz1GxxBs/.
 

Па научија и Срби дека таму е помалце гужва и за Дојран, знае некогаш и таму да се заглави. Само преку врски на линија за камиони, автобуси и тоа му е. :D

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8435 на: 01 Јули 2024, 14:09:32 pm »
Денеска гужвата на Табановце била за наводно црвена тревога за тероризам во Србија (поврзано со тоа што беше пред израелската амбасада во Белград), па малку подетално биле прегледувани колите
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1638
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8436 на: 01 Јули 2024, 14:23:04 pm »
Или граница или чартер.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8437 на: 02 Јули 2024, 02:07:15 am »
Следев камери сабајле, пладне и малку попладне - накај Гејлада исто прилично затуцано изгледаше.
ГуглеМапс даваше трафик темно црвено до преку бензинска назад...

Туку, кој е тука од постарите...
Некогаш некаде прочитав дека ако носиш велосипеди на гепек, треба некаков документ/пријава при влез, за да не драпаат мадиња царинициве...
Ама никако да ја најдам темата/текстот каде е.

Знае некој од прва рака?
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8438 на: 02 Јули 2024, 08:48:23 am »
Следев камери сабајле, пладне и малку попладне - накај Гејлада исто прилично затуцано изгледаше.
ГуглеМапс даваше трафик темно црвено до преку бензинска назад...

Туку, кој е тука од постарите...
Некогаш некаде прочитав дека ако носиш велосипеди на гепек, треба некаков документ/пријава при влез, за да не драпаат мадиња царинициве...
Ама никако да ја најдам темата/текстот каде е.

Знае некој од прва рака?

ne e samo za velosiped ili ti tochak po nashe. za sekoja roba koja mislish deka e poskapa od 50tina evra ili nebitno kolku na izlez treba da ja prijavish deka ja nosish so tebe i deka ja iznesuvash od drzavata. 2 min rabota e. porano beshe besplatno (mozebi seushte e, ne znam). ti pravat zapisnik shto si IZNEL od drzavata i so toa posle na vrakjanje potvrduvash deka ne e nov uvoz i deka ne treba da platish carini-danoci chuda.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8439 на: 02 Јули 2024, 13:46:36 pm »
@nikomil1
Фала, роџо!
Значи, таму директно на наша граница?
Мислев однапред да не треба некаде да се направи тоа...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3245
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8440 на: 02 Јули 2024, 15:01:19 pm »
Што праите бе со точаците на одмор, па посебно во Грција каде што патиштата магистрални им се како во Багдад?
Се спремате за Тур де Франс, па чувате кондиција, каденцата ја пазите? Баш тие 7-10-15 дена се клучните точак да вртите? Или на Страва беџови бркате?


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6118
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8441 на: 02 Јули 2024, 15:04:36 pm »
Што праите бе со точаците на одмор, па посебно во Грција каде што патиштата магистрални им се како во Багдад?
Се спремате за Тур де Франс, па чувате кондиција, каденцата ја пазите? Баш тие 7-10-15 дена се клучните точак да вртите? Или на Страва беџови бркате?



Исто, не разбирам. Као демек, ако не вози точак 7-8 дена, готово, пад во формата, крај, пичке, лудило.

Кур се тресе у ладна вода.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8442 на: 02 Јули 2024, 16:11:50 pm »
Што праите бе со точаците на одмор, па посебно во Грција каде што патиштата магистрални им се како во Багдад?
Се спремате за Тур де Франс, па чувате кондиција, каденцата ја пазите? Баш тие 7-10-15 дена се клучните точак да вртите? Или на Страва беџови бркате?



Тирамису праемо, шо те тебе гајле.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8443 на: 02 Јули 2024, 20:29:45 pm »
@nikomil1
Фала, роџо!
Значи, таму директно на наша граница?
Мислев однапред да не треба некаде да се направи тоа...

Jas koga odev za Polska vo 2002 taka beshe :)

Imav edno radivce i foto aparat so mene i me prashaa nashive na izlez kon bugarska granica dali imam neshto da prijavam za da nemam problem na vrakjanje poshto bev tovaren kako magare so 2 torbi pogolemi od mene. so toa dokumentche site granici gi pominav bez maka. mk-bg .. bg-romanija.. romanija-ukraina, ukraina-polska .. i na vrakjanje isto po obraten redosled.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8444 на: 02 Јули 2024, 20:32:37 pm »
Што праите бе со точаците на одмор, па посебно во Грција каде што патиштата магистрални им се како во Багдад?
Се спремате за Тур де Франс, па чувате кондиција, каденцата ја пазите? Баш тие 7-10-15 дена се клучните точак да вртите? Или на Страва беџови бркате?

i mene mi e chudno toa so tochacite, NO!!! chovekot prasha za sovet i pametno e ili da mu se odgovori so sovet ili da ne se komentira bez veza.

dali kje e za kurch, dali kje e za neshto pametno si e negova rabota.