Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1295255 пати)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8235 на: 15 Јануари 2024, 09:48:54 am »
Австрија, Северна Италија (Јужен Тирол), Словенија и Хрватска ми се феноменални за шетање. Сум бил од Ријека горе, па се до Улцињ доле по Јадранот и секаде ми е било многу убаво. Како одиш повеќе на југ има повеќе турбофолк намек и осет, ама и со тоа сум ОК и ми било убаво.

Уште не можам да го преболам фактот (кога шетам/одам на одмор) низ тие простори дека некој бил будала и направил пет војни да растури таква држава. Чисто, средено, убави места, ок народ.

Плус имам многу роднини во и околу Копер, Илирска Бистрица и секогаш имам мотивација ем да ги посетам, ем да истерам одмор/продолжен викенд на Истрија (Копер, Порторож, Ријека, Цирквеница, итн). Сега ми се Ровињ, Пула на список. Па после, Сплит/Шибеник па на југ. Мерак ми е на Пељешачки Мост да се извозам по тие островите.


Па после ќе ја фатам Азија (Јапонија, Кореа, Тајланд, Виетнам, Индија).
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8236 на: 15 Јануари 2024, 15:33:39 pm »
Сакам да ги посетам Сплит, Дубровник, Мостар. Од Скопје би тргнал.

Како да го направам патувањето, да планирам преспивање некаде по пат, колку дена е идеално да се испланираат, каде да биде главниот смештај или ако треба и на повеќе локации може?

Што да посетам друго на ова патување?

Дали ова да е едно патување или да се подели на повеќе пати одење е подобро?

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3386
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8237 на: 16 Јануари 2024, 00:08:25 am »
Јас би одел Дубровник па Сплит, со спиење во Сплит и обавезно посета на Трогир ради близина. После на враќање од Сплит во Мостар со попатна посета на водопад Кравица (ќе ти дадам локација кај да си купиш пршут и кулен успат во Меџугорје), и би ти препорачал уште една вечер на отворено во Св. Василије Острошки.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8238 на: 16 Јануари 2024, 00:18:30 am »
Си спиел во Острог? И сакам, ама и језа ме фаќа. Слушам приказни со пискотници, лелекања, итн. (не се исмевам или потсмевам, да не ме разбереш погрешно)
Никогаш не вели никогаш.

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8239 на: 16 Јануари 2024, 02:42:59 am »
Јас би одел Дубровник па Сплит, со спиење во Сплит и обавезно посета на Трогир ради близина. После на враќање од Сплит во Мостар со попатна посета на водопад Кравица (ќе ти дадам локација кај да си купиш пршут и кулен успат во Меџугорје), и би ти препорачал уште една вечер на отворено во Св. Василије Острошки.

kade vo hrvatska ima pesocni plazi? koja e normalnata cena za soliden apartman ili hotel so dorucek? se dvoumam megju grcija i hrvatska, i planiram odmor sredina na avgust. 10 dena so budzet od 1500evra. ostvarlivo e za hrvatska?

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8240 на: 16 Јануари 2024, 07:18:46 am »
Сакам да ги посетам Сплит, Дубровник, Мостар. Од Скопје би тргнал.

Како да го направам патувањето, да планирам преспивање некаде по пат, колку дена е идеално да се испланираат, каде да биде главниот смештај или ако треба и на повеќе локации може?

Што да посетам друго на ова патување?

Дали ова да е едно патување или да се подели на повеќе пати одење е подобро?

Тргнуваш од Скопје цепаш према Белград. На Појате се исклучуваш и првото место за одмор ти е Краљево. Од таму цепаш за Нови Пазар и влегуваш во Црна Гора. Од таму према Никшиќ. Втора пауза. (Ако ти се вози можеш и директ до Никшиќ да возиш). До Острошки манастир можеш само со кола да идеш и да го посетиш пошто е убаво местото и пак да си се вратиш во Никшиќ.

Од таму, се пушташ према Требиње и си над Дубровник. Еден/два/три дена има доволно места за шетање. Паркирај некаде надвор и само пеш низ градот.

После Дубровник се качуваш накај Мостар. Еден ден е доста за Мостар.

Од Мостар се пушташ према Макарска. Од таму по јадранска магистрала до Сплит. Планирај си исто неколку дена таму.

После ако си ептен ентузијаст, од Сплит преку Сињ, Книн да се качиш нагоре до Плитвице да ги видиш езерата. За езерата планирај си барем еден ден. Можеш да спиеш во Карловац.

После Карловац, Загреб еден-два дена.

И на крај цепаш правец Македонија преку Белград.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
  • The Spartan General
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8241 на: 16 Јануари 2024, 07:22:39 am »
Инаку, не препорачувам преку Албанија/Косово. Сите тука тврдите патиштата добри, убаво, брзо.... Ама... Еднаш бев и никогаш повеќе. Нема паркинг за ВЦ, нема знаци како што треба, автопат што завршува незнапно со мост и кривина на десно. Трактори и франкештајн кршови по автопатиштата и по магистралите. Језиви села.

Од цел пат само околу Приштина беше ОК.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8242 на: 16 Јануари 2024, 08:38:38 am »
Само пази на навигацијата од дубровник до мостар да не те затера преку неум и после по едни кривини каде што патот е лош и тесен. На места нема доволно простор ни за две возила.

Истотака јас ја преферирам рутата преку албанија. Многу се скратува. И подобар е патот со исклучок на две три места но со навигација ако возиш нема да имаш проблем.
« Последно менување: 16 Јануари 2024, 10:12:24 am kimi makedonski »

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8243 на: 16 Јануари 2024, 09:41:59 am »
Инаку, не препорачувам преку Албанија/Косово. Сите тука тврдите патиштата добри, убаво, брзо.... Ама... Еднаш бев и никогаш повеќе. Нема паркинг за ВЦ, нема знаци како што треба, автопат што завршува незнапно со мост и кривина на десно. Трактори и франкештајн кршови по автопатиштата и по магистралите. Језиви села.

Од цел пат само околу Приштина беше ОК.


Пациенти колку сакаш по тој пат, ама од друга страна цца 5 саати Скопје-Подгорица.

Пред короната го возев околу 2 пати месечно и се привикнав на тоа нивното диво возење.
Правиш една пауза кога ќе влезеш во Албанија, во ресторанот после мостот на Дрина или пак малку понатаму кога ќе влезеш по аутопатот имаш NBT Oil голема бензиска со ресторан. После тоа следна пауза на Скадарско езеро од било која страна, или некаде во Црна Гора.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8244 на: 16 Јануари 2024, 10:07:45 am »
Сега е и олеснето пошто нема потреба од влегување во Скадар, единствено во летно време гужвите на граници, и многуте граници до Хрватска може да нервираат. Mинативе 6-7 години редовно летувам во Хрватска, последниот пат кога бев во Сплит, преспавме во Мостар две ноќи. Патувавме преку Албанија и Црна Гора. За Мостар доволно е ден-два, не повеќе. Дубровник - еднодневен излет е доста за да го видиш. Ако сакаш да тераш одмор во близина на Дубровник, ти препорачувам некое помало место во близина (Плат на пример, многу добро си поминавме, блиску е до Дубровник и до други места за шетање). За Сплит, барај  некое сместување кај Дуги Рат и Јесенице (пола пат помеѓу Омиш и Сплит), супер е, бидејќи и и Сплит и Омиш се на кратко возење, па може да се шета.
Возењето до Сплит по автопат преку Загреб е порелаксирано, но поскапо, повеќе километри и патарини. Преку Косово, Албанија, ЦГ, Босна е поживописно, но шансите да те однесе Гугл на позаебана рута се поголеми, па планирањето на патот треба да биде добро и добро информиран да си уште пред да тргнеш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8245 на: 16 Јануари 2024, 12:17:35 pm »
@nikomil1 гледам никој не ти одговори во целост на твоето прашање.
Песочни плажи се реткост, освен горе кај Ровињ на која директно ме однесе војнички другар, на островот Брач, и на уште едно место за кое веќе не се сеќавам (исто ме однесе војнички другар од Дрниш), не налетав на друга за 3те летувања што ги правев на Јадранско море.

Мислам дека буџетот (според мои критериуми) не ќе ти биде доволен бидејки Хрватска е за нијанса поскапа од Грчка.
Или па барем така беше до 2008 кога последен пат бев на Јадранско.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3386
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8246 на: 16 Јануари 2024, 14:21:19 pm »
Цените се моментално јас мислам горе-доле исти. Двајца сме поминувале во Хрватска со 1000еур, со деца би рекол 2000еур.
@Luki Junior ти си навикнат на патишта по пропис горе, ние сме навикнати на катастрофа патишта, па не ни прават некоја разлика работите што ги наброја.

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8247 на: 16 Јануари 2024, 14:36:05 pm »
Fala za odgovorite Mikius. Rezervirav vo Orebic apartman od 10ti avgust 10 nokjevanja za 800 evra. ostanuva da se stokmime so ostanatite 700-800 za jadenje tie 10 dena (valjada kje bide) gorivoto/patarinite sekogash mi se plus.

kolku shto gledav Orebic gradskata plaza Trstenica ili taka nekako e pesok-shljunak meshavina (bitno ne e karpi) zdravje boze ako se bide OK kje vidime kakvo je stanje u lipoj nashoj :) pa ako ne zaboravam i kje pisham ovde.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3386
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8248 на: 16 Јануари 2024, 14:38:18 pm »
Преку Косово-Албанија-Црна Гора имаш само една патарина во Албанија, 5еур во правец.
Нема да сакаш да одиш на друго место догодина. :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8249 на: 16 Јануари 2024, 15:00:08 pm »
Fala za odgovorite Mikius. Rezervirav vo Orebic apartman od 10ti avgust 10 nokjevanja za 800 evra. ostanuva da se stokmime so ostanatite 700-800 za jadenje tie 10 dena (valjada kje bide) gorivoto/patarinite sekogash mi se plus.

kolku shto gledav Orebic gradskata plaza Trstenica ili taka nekako e pesok-shljunak meshavina (bitno ne e karpi) zdravje boze ako se bide OK kje vidime kakvo je stanje u lipoj nashoj :) pa ako ne zaboravam i kje pisham ovde.
Верувам дека ќе ти бидат доволно таму во Оребиќ.

Јас мислев ќе тргнеш по опишаните маршути :)