Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1295187 пати)

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8265 на: 17 Јануари 2024, 12:52:45 pm »
Ne me zezaj a vidam kosovska tablica niz grad vo moment prai 3 prekrshoci rikverc na autopat. Nit se ponapred ni ponasad. Ama muabetov site se ponapred aman veke, serka se site

na ponashanje vo soobrakjaj se za nikade, posebno severno od valona. valona i nadole se skroz podrug narod. no muabetov ne e za nivnoto vozenje tuku za infrastrukturata. decenii se pred nas vo patishta sakale nie da priznaeme ili ne. (kako ziveat, gradbi, sela, gradovi e drug maubetot)

a deka vo valona kje te ugostat kako turist podobro otkolku vo ohrid ne sakam ni da sporeduvam... NIKOGASH nema da go dostignime toa nivo na razvoj vo turizmot (epten imaat pozitivno vlijanie od italija)

Патот од косово до скадар е ок.
Патот од пред тирана надолу кон охрид е крш.

Не ретко знаат да побараат мито на граница или ако те сопрат но со 5-10 евра завршуваш работа.
Летно време постојано има гужва на границата кон црна гора.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8266 на: 17 Јануари 2024, 12:54:05 pm »
@nikomil1 немој да бараш прав пат во Црна Гора, не постои!  ;D

Ферито пред Херцегнови е 10 минути, а можеш и од околу ако сакаш екстра саат да возиш!

bar - budva - kotor ТИВАТ - herceg novi - dubrovnik, ова ти е покрај море

другиот преку Никшиќ и Требиње е во планињето  ;D

ma gledam jas koe kade e ... ama ne znam ovoj pokraj more (a i toj e niz planina) da ne e zatka so turisti dodeka baraat mesta po plazite. vo vozenje sum maratonec i ne sakam pauzi i zapiranja, razgleduvanje okolini i cuda (iako znam deka ovoj preku boka kotorska ima bash ubavo za razgleduvanje)

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3386
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8267 на: 17 Јануари 2024, 13:05:33 pm »
Епа кога е таква работата оди на Требиње.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14199
  • Пудингот на шоферството
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8268 на: 17 Јануари 2024, 13:06:31 pm »
Jas letovo koga vrvev za treaktot bese guzva upm,pa isto mi se fakjase dqli ke cekam ili ke zaokruzam...Odmoren bev poso trgnav od Neum i si zaobikoliv.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8269 на: 17 Јануари 2024, 15:03:06 pm »
@nikomil1 немој да бараш прав пат во Црна Гора, не постои!  ;D

Ферито пред Херцегнови е 10 минути, а можеш и од околу ако сакаш екстра саат да возиш!

bar - budva - kotor ТИВАТ - herceg novi - dubrovnik, ова ти е покрај море

другиот преку Никшиќ и Требиње е во планињето  ;D

ma gledam jas koe kade e ... ama ne znam ovoj pokraj more (a i toj e niz planina) da ne e zatka so turisti dodeka baraat mesta po plazite. vo vozenje sum maratonec i ne sakam pauzi i zapiranja, razgleduvanje okolini i cuda (iako znam deka ovoj preku boka kotorska ima bash ubavo za razgleduvanje)

Во летна сезона, од Улцињ, Бар, Будва, Тиват (па и преку тунелот да фатиш преку Котор), Херцегнови, па и до Дубровник, денски е нон-стоп гужва.
Ноќна вожња, после полноќ ако ја минеш Црна Гора, може да биде полабаво.

Пред неколку месеци бев, крај на Септември, почеток на Октомври, и пак беше гужва.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3699
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8270 на: 17 Јануари 2024, 15:29:41 pm »
Нели некој автопат градат Црногорците, знам и некој дел пуштија во употреба. Кај води тој пат.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8271 на: 17 Јануари 2024, 15:52:34 pm »
Јас возев СК-Скадар-Подгорица-Сплит во Октомври, и патот е ужас. На враќање одев Сплит-Скопје покрај море, по новиот мост во Хрватска, и беше бетер. 750 км 12 саати,колку и да брзаш. На ЦГ-БИХ граница 1 саат чекање, а по пат нема ниедна кола. На враќање, на ЦГ-АЛ граница, 1.5 саат, многу работници имаше пешки, што доаѓаат од Албанија,а работат во ЦГ. Во сезона е пекол, сум возел јадранска магистрала, ко Охрид-СВ Наум да возиш е.
Косово автопатот е ОК,во Албанија е тесен и кривини цел и не е се автопат, ЦГ и Босна ужас, Хрватска е друга димензија - возиш 150 и најспор си.

Котор со траект поминуваш 5 мин, а ако не брзаш, моја препорака да си го извозиш со кола, живописен дел е ептен.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8272 на: 17 Јануари 2024, 16:26:01 pm »
Јас не можам да ја разберам таа опсесија како најбрзо да се пристигне на целта, а се тргнало на одмор. Ко божем за тој некој саат ќе избега одморот.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 703
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8273 на: 17 Јануари 2024, 17:04:16 pm »
Јас не можам да ја разберам таа опсесија како најбрзо да се пристигне на целта, а се тргнало на одмор. Ко божем за тој некој саат ќе избега одморот.

e dobro aj kje gi vozime 500km 24h. odmorot nema da izbega ama nikoj ne saka da se klacka po pat so 20 na saat, trgni zastani. koja e poentata na gradenje avtopat ako ne za da stignesh pobrzo? koja e poentata na pravenje granichen premin so 10 rampi ako od niv rabotat 2?

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8274 на: 17 Јануари 2024, 17:57:29 pm »
Словенија е автопат секаде па се заглавува дебело во сезона.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8275 на: 17 Јануари 2024, 17:59:25 pm »
Јас не можам да ја разберам таа опсесија како најбрзо да се пристигне на целта, а се тргнало на одмор. Ко божем за тој некој саат ќе избега одморот.

e dobro aj kje gi vozime 500km 24h. odmorot nema da izbega ama nikoj ne saka da se klacka po pat so 20 na saat, trgni zastani. koja e poentata na gradenje avtopat ako ne za da stignesh pobrzo? koja e poentata na pravenje granichen premin so 10 rampi ako od niv rabotat 2?
Сега и ти не претерувај, 500км за 24ч...

Погоре сите кукаа што морале да возат поспоро од замисленото/дозволеното. Епа летни одмори се, еден куп народ седнал зад волан, и сите си замислуваат како убаво би дошла нуклеарна катастрофа при што сите за себе си замислиле дека би биле во редот на преживеаните.

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8276 на: 17 Јануари 2024, 18:06:46 pm »
Елате на черното море. 4 часа од софија по магистралата :D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14199
  • Пудингот на шоферството
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8277 на: 17 Јануари 2024, 18:10:01 pm »
Тоа е проблемот.Летен или не летен одмор кога вози некој треба да се фокусира на возењето,а не на нуклеарни и сл. еко катастрофи.
Така сите ќе бидат посреќни,а и побезбедно и побрзо ќе стигнат на целта. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8278 на: 17 Јануари 2024, 18:16:29 pm »
Така де, 800км, дали за 10, дали за 12 часа, сеедно.
Тргнување натенане, кафенце мафенце, без стресови и стратегии, ако немаш среќа секако ќе го папаш :)

Аналогно, Охрид - свети Наум, дали 30 минути дали 45 минути, сеедно.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #8279 на: 17 Јануари 2024, 18:41:17 pm »
Кој лаган француз си ти...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.