Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197419 пати)

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #690 на: 08 Јуни 2015, 21:37:47 pm »
Користел некој waze навигација на телефон ?
No turbo, no fun :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #691 на: 09 Јуни 2015, 00:12:13 am »
Note 5?

Што не ти е јасно?
Планирано е да излезе август месец, тоа е за два, три месеца. Има да биде звер. Ке има дупло побрз ГПС приемник од својот претходник, а за останатиот хардвер можеш и да прочиташ, ме мрзи да набројувам.
За оваа намена е наважно ГПС приемникот што побрзо да може да се поврзе на сателит и да ги фати што повеќе.
Практично, тоа е и најголемиот "проблем" кај мобилните. Приемот.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #692 на: 09 Јуни 2015, 00:32:46 am »
Користел некој waze навигација на телефон ?

Да, и не е навигација тоа туку глупости некои...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #693 на: 09 Јуни 2015, 00:53:44 am »
Waze чинам си имаше поента во Америките, не кај нас...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #694 на: 09 Јуни 2015, 01:01:02 am »
Значи канта, а мишелинко или CoPilot ?

До душа ја имав CoPilot, и ја избришав пошто на пат неќеше да ми ја уклучи зашто требало да инсталира мапи преку вифи, и јадеше делит...


Како добра free navigation app ја имаше дадено гугл мапс, ама па таа па ич не ми е веродостојна
No turbo, no fun :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #695 на: 09 Јуни 2015, 01:21:38 am »
ГПС Уред - Гармин Нуви 50. Малку е кабаст и не толку личен, со благо инаетлив тач екран, арно ама, инстантно фаќа сигнал, брзо прави рекалкулации и е 5 инчен скрин. 2 Јуротрипа по ред ги пројдовме со Нуви 50 и дефинитивно најтопло го препорачувам. Сега ваљда може и по пониска цена.
На телефон - КоПилот. Пробани ми се уште Navigon, iGO, Here Maps, BeOnRoad, и можда уште некоја, на Андроид и иОС,  ама од CoPilot сум најзадоволен.

Мое мислење :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #696 на: 09 Јуни 2015, 01:31:17 am »

ГПС Уред - Гармин Нуви 50. Малку е кабаст и не толку личен, со благо инаетлив тач екран, арно ама, инстантно фаќа сигнал, брзо прави рекалкулации и е 5 инчен скрин. 2 Јуротрипа по ред ги пројдовме со Нуви 50 и дефинитивно најтопло го препорачувам. Сега ваљда може и по пониска цена.
На телефон - КоПилот. Пробани ми се уште Navigon, iGO, Here Maps, BeOnRoad, и можда уште некоја, на Андроид и иОС,  ама од CoPilot сум најзадоволен.

Мое мислење :)


данке mann :)
No turbo, no fun :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #697 на: 09 Јуни 2015, 23:13:02 pm »
И не се заебавај со мапите, провери ги 12 пати пред тргање дали се симнати и чепкај низ подесување да не може да досимнува глупости уз возење. Ќе си пушти сама 3G во Грција па сметката поголема од одморот ќе ти биде.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #698 на: 10 Јуни 2015, 07:09:55 am »
Користел некој waze навигација на телефон ?
Да, одлична навигација. Гугл пред некој месец го купи waze ако нешто тоа ти значи. Тука во Латвија се користи многу и поради тоа ме има спасено од џандари неколку пати. Оваа апликација не ти е за тераш одмор во други држави туку на пример ја користиш цело време во Скопје и ставаш рипорт за полиција, сообраќај, пречки на патот итн.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #699 на: 10 Јуни 2015, 10:23:49 am »
Практично, тоа е и најголемиот "проблем" кај мобилните. Приемот.

Тоа не е некој проблем. Нема никакво практично значение дали gps lock ќе направи за 2 секунди или 2 минути.

Не дека малите евтини дедицирани гпс уреди боље примаат сигнал од смартфон.

Најбитно е мапите да се апдејтирани и софтверот да не дупи уз вожња (на пр да се укочува, дрн дрн, па да бара дистракција на возачот да го ресетира или не-знам-ти-што). Све дур работи со добри маби - добар е.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #700 на: 10 Јуни 2015, 16:51:35 pm »

И не се заебавај со мапите, провери ги 12 пати пред тргање дали се симнати и чепкај низ подесување да не може да досимнува глупости уз возење. Ќе си пушти сама 3G во Грција па сметката поголема од одморот ќе ти биде.

Па тоа ми беше и мене, ме изнервира на сред автопат во Грција, и се враќав со гугл мапс пошто првпат го возев јас тој пат сам, а кога сме биле таму, татко ми преферирал ноќно време да се враќаме, и јадеше делит од телефон...


Користел некој waze навигација на телефон ?
Да, одлична навигација. Гугл пред некој месец го купи waze ако нешто тоа ти значи. Тука во Латвија се користи многу и поради тоа ме има спасено од џандари неколку пати. Оваа апликација не ти е за тераш одмор во други држави туку на пример ја користиш цело време во Скопје и ставаш рипорт за полиција, сообраќај, пречки на патот итн.


Па за накај одмор ми беше, али чим викаш дека за на пат не ја бива ќе јаде и таа делит :)
No turbo, no fun :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #701 на: 11 Јуни 2015, 01:57:00 am »
Практично, тоа е и најголемиот "проблем" кај мобилните. Приемот.

Тоа не е некој проблем. Нема никакво практично значение дали gps lock ќе направи за 2 секунди или 2 минути.

Не дека малите евтини дедицирани гпс уреди боље примаат сигнал од смартфон.

Најбитно е мапите да се апдејтирани и софтверот да не дупи уз вожња (на пр да се укочува, дрн дрн, па да бара дистракција на возачот да го ресетира или не-знам-ти-што). Све дур работи со добри маби - добар е.

дефинирај мали евтини дедицирани гпс уреди... бренд некој или ценовен ранг... пошто на денешно време и мал и евтин е гармин нуви 52. само 100 евра е.. за разлика од пред 10-тина години кога беа 5-6 пати поскапи... а ниден мобилен немоѓе да се рамни со него...  плус кинешатијата е за едвај 10-15% поевтина од него...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #702 на: 12 Јуни 2015, 15:34:28 pm »
Ја најмногу доверба имам на гугл мапс, коа имам нет си ја прам рутата и после и офлајн си тера.

Иначе на татко ми планиран да му купам гармин со лајфтајм апдејти за цела европа и балкан во сет околу 10 000 мкд беше мислам.
Не е тој за смартфон, едвај вибер укључува не па апп за навигација

Имам навигон европа на телефонов ама шознам не ми е толку верна ко гугл мапс

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #703 на: 21 Јуни 2015, 12:26:52 pm »
Практично, тоа е и најголемиот "проблем" кај мобилните. Приемот.

Тоа не е некој проблем. Нема никакво практично значение дали gps lock ќе направи за 2 секунди или 2 минути.

Ахахаха... Ај некогаш ако возиш во Монте Карло, или слично место со многу тунели и подземни премини, или па квартови со високи згради. Па да те видам дали и тогаш истово ќе го зборуваш. Дали навистина неколку секунди во однос на цели неколку минути, е незначајно додека си некаде во туѓина застанат пред раскрсница, кружен тек, или излез.  :D
Ох, извинете чичко полицаец, па мене ми рекоа дека неколку секунди или неколку минути, е незначајнa разлика!“    ;D

Или во најдобар случај често ќе има вакви совети од мобилниот: „Make U turn LEFT, after 70 kilometers".  :D
Најлош совет редовно даваат вакви ликови како тебе, со премалку лично искуство а со многу желба за пуфање... За стотче, колку што вреди добар ГПС уред од бренд како Гармин, некој ќе јаде казни во неколкукратно поголема вредност (а нервозите бакшиш).

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #704 на: 21 Јуни 2015, 13:00:36 pm »
.....

Во Њу Јорк Ајфон 6ка, Мајкрософт Лумиа, и Нексус 5 се губат низ облакодерите само со ЏиПиЕс. Без интернет и триангулација од кули, навигирањето со телефон е малце како лотарија.  Дури и со вклучен интернет знаеше да зафркне. Недај Боже пак да е облачно....
Не за џабе кај и да патувам си погледнувам на карта да видам отприлика кои градови и клучни места треба да ги поминам. Ако откаже технологијата, патната сигнализација не откажува.

Со вградена навигација во кола, немаше никаков проблем.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.