Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197507 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #525 на: 20 Март 2014, 23:00:07 pm »
Јасно ми е дека гармин е каде каде подобар од кинеските. Но бидејки патувам 2-3 пати годишно каде што ми е потребен GPS мислам дека кинескиот ке ми брка работа.
Немам искуство со кинеските, ама сум слушнал дека мапите им се каде каде полоши. Ни мапите на Гармин не се идеални, мене кога возев во Чешка, ме избаци по земјен пат директно до замокот Карлштајн (а имав подесено да не ме вози по земјани патови) со што ефективно влеговме во зона за забрането возење и експресно попивме парична казна (50тина евра) од експресно присутниот џандар. :)
Со кинеските уреди очекувај повеќе грешки, и повеќе казни.
Второ, еднаш да ти излезе потреба го искористиш педестриан модот на Гармин во град како Рим, Париз, Прага... ќе видиш колку е НЕЗАМЕНЛИВ за шетање.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #526 на: 24 Март 2014, 17:54:39 pm »
Мене CoPilot от ми се има многу пати најдено. Сум приметил дека на моб најмногу време треба да најде сателит ако географски се одалечиш од местото кадешто последен пат си вклучил ...

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #527 на: 24 Март 2014, 19:03:37 pm »
da ne znaete nekoj servis za tomtom navigacija sakam da stavam novi mapi zasto zasto momentalno od subotica pocnuva da mi faka ???

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #528 на: 24 Март 2014, 19:30:55 pm »
da ne znaete nekoj servis za tomtom navigacija sakam da stavam novi mapi zasto zasto momentalno od subotica pocnuva da mi faka ???
http://gpsunderground.com/forum/
побарај тука... ќе се снајдеш.. не е тешко да се стават мапи.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #529 на: 24 Март 2014, 21:35:49 pm »
Од лично искуство може да кажам дека Нокиа мапите се многу добри што функционираат на нокиа телефоните, јас прошлата година бев два пати за Истанбул и во двата случаи перфектно се снајдов со нивна помош низ градот.....

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #530 на: 30 Март 2014, 12:06:18 pm »
Јасно ми е дека гармин е каде каде подобар од кинеските. Но бидејки патувам 2-3 пати годишно каде што ми е потребен GPS мислам дека кинескиот ке ми брка работа.
Немам искуство со кинеските, ама сум слушнал дека мапите им се каде каде полоши. Ни мапите на Гармин не се идеални, мене кога возев во Чешка, ме избаци по земјен пат директно до замокот Карлштајн (а имав подесено да не ме вози по земјани патови) со што ефективно влеговме во зона за забрането возење и експресно попивме парична казна (50тина евра) од експресно присутниот џандар. :)
Со кинеските уреди очекувај повеќе грешки, и повеќе казни.
Второ, еднаш да ти излезе потреба го искористиш педестриан модот на Гармин во град како Рим, Париз, Прага... ќе видиш колку е НЕЗАМЕНЛИВ за шетање.
На кинескиот се инсталира гармин така да не ви држи вода муабетот

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #531 на: 30 Март 2014, 12:21:54 pm »
И во YUGO се става мотор од LANCIA. Па пак е YUGO.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #532 на: 30 Март 2014, 13:33:21 pm »
На кинескиот се инсталира гармин така да не ви држи вода муабетот
Зборуваш за кинески: телефони со ГПС или за наменски ГПС уреди?

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #533 на: 30 Март 2014, 13:45:18 pm »
На кинескиот се инсталира гармин така да не ви држи вода муабетот
Зборуваш за кинески: телефони со ГПС или за наменски ГПС уреди?
за ова...

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #534 на: 30 Март 2014, 15:14:36 pm »
Кажете де нешто повеќе, и мене ме интересира ако е вистина.
Зборувате за Гармин софтвер на кинески ГПС? Гармин мапи на кинески ГПС?

Ако е вистина можно, прв пат слушам за ова.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #535 на: 30 Март 2014, 15:49:41 pm »
Вистина е можно. Сите GPS се на Windows CE платформа, а софтверот за навигација е само апликација која се autoplay-ува со секое пуштање на уредот.
Мислам, ако успееш да ја заобиколиш енкрипцијата, и на фабрички Гармин уред можеш да ставиш ТомТом или нешо друго.

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #536 на: 30 Март 2014, 15:55:26 pm »
Постои гармин софтвер за win ce. Не сум користел но имам читано по форуми дека постои

Отсутен Dr-Koljo

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 36
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #537 на: 30 Март 2014, 16:57:42 pm »
На кинеските уреди не инсталираат Гармин туку iGo. Постапката и не е така тешка ама работат УЖАСНО! Полесно ќе стигнеш до дестинацијата прашувајќи отколку ова што ќе работи како што треба :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #538 на: 30 Март 2014, 17:05:06 pm »
Кај мене  iGo работи перфектно,пола Грција,цела Словенија и Австрија ја свртев со него,никогаш нема згрешено.

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #539 на: 30 Март 2014, 17:15:25 pm »
На кинеските уреди не инсталираат Гармин туку iGo. Постапката и не е така тешка ама работат УЖАСНО! Полесно ќе стигнеш до дестинацијата прашувајќи отколку ова што ќе работи како што треба :)
јас iGO исталирав на кинески уред на еден камионџија да ја тестира.Кога се врати од пат беше презадоволен.Во секој случај иГО е подобра од кинескиот совтвер кој го има во кинеските уреди-тоа беше мојот заклучок.