Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197510 пати)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #495 на: 14 Март 2014, 22:31:16 pm »
Сите што ги носат кај нас а не се брендови, се кинески, и колку знам сите навигации можат да се бутнат у уредот ( со поголема картичка ).
Генерално се задоволни од нив.
Овој ќе ми излезе околу 2000 денари. Ми се исплати да ризикувам и да порачам една.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #496 на: 14 Март 2014, 23:33:34 pm »
А што е предноста на навигацијата према андроид телефонче? (освен поголем екран)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #497 на: 14 Март 2014, 23:39:02 pm »
А што е предноста на навигацијата према андроид телефонче? (освен поголем екран)
немам намера да му го дадам телефонот на татко ми летоска да иде на одмор.
А второ...
Зошто да си ја уништувам батеријата на телефонот кога неморам. За 2000 денари се исплати.. каква таква ќе врши работа. има 10 метра толеранција... Сосема доволно за да не промашиш негде.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #498 на: 15 Март 2014, 00:02:42 am »
Батерија за телефон е околу 5-10 евра, и зошто да ја уништиш не гледам, со тоа што ќе ту биде приклучен нон стоп на полнач во кола?

И најважниот момент, под услов  а знае да го ракува телефонот, што ти е поважно татко ти да не се изгуби или телефонот?

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #499 на: 15 Март 2014, 00:17:43 am »
Батерија за телефон е околу 5-10 евра, и зошто да ја уништиш не гледам, со тоа што ќе ту биде приклучен нон стоп на полнач во кола?

И најважниот момент, под услов  а знае да го ракува телефонот, што ти е поважно татко ти да не се изгуби или телефонот?
Не се губи он.. Јас од тоа не се плашам. Знае да чита карта.. И има карта во кола. Ама за да го олеснам патувањето ќе земам една. Можеби и на мене ќе ми затреба.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #500 на: 15 Март 2014, 01:34:18 am »
Сите што ги носат кај нас а не се брендови, се кинески, и колку знам сите навигации можат да се бутнат у уредот ( со поголема картичка ).
Генерално се задоволни од нив.
Овој ќе ми излезе околу 2000 денари. Ми се исплати да ризикувам и да порачам една.

Ако порачуваш, извести дека си ја земал и да кажеш дали ја бива или не :) 

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #501 на: 15 Март 2014, 13:02:23 pm »
Сите што ги носат кај нас а не се брендови, се кинески, и колку знам сите навигации можат да се бутнат у уредот ( со поголема картичка ).
Генерално се задоволни од нив.
Овој ќе ми излезе околу 2000 денари. Ми се исплати да ризикувам и да порачам една.

Ако порачуваш, извести дека си ја земал и да кажеш дали ја бива или не :) 
Планирам утре да ја порачам.. За понеделник да ја испратат.
Кога ќе стигне ќе известам....

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #502 на: 15 Март 2014, 13:39:33 pm »
Интересна работа, штета што не е на Андроид ....

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #503 на: 18 Март 2014, 22:29:23 pm »
А што е предноста на навигацијата према андроид телефонче? (освен поголем екран)

Веќе не е разликата во екранот, затоа што телефоните имаат скоро ист или поголем екран како ГПС уредите.  Единствената предност е таа што телефонот наместо кај да свртиш, може да ти покаже кој ти ѕвони. Т.е. додека навигираш неможеш да го користиш телефонот.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #504 на: 19 Март 2014, 00:30:31 am »
Да не има некој џпс навигација за продавање ? :)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #505 на: 19 Март 2014, 01:16:23 am »
Да не има некој џпс навигација за продавање ? :)
Каква бараш?
За кола, камионска???
Ако ти е хитно барај по огласиве и ценкај се малце...

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #506 на: 19 Март 2014, 01:23:53 am »
Камионска :D Не е ништо итно, ама ако улета нешто занимливо може да се земе една :)

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #507 на: 19 Март 2014, 11:57:36 am »
Камионска :D Не е ништо итно, ама ако улета нешто занимливо може да се земе една :)
Земи си кинеска и стај си iGO truck. Ги има сите забрани низ европа, можеш да подесиш кога вози АДР да одбира рути без забрани за АДР... Подесуваш димензии на камионот, за тежина незнам но мислам дека и тоа има...

Кога ќе ми стигне навигацијава што ја порачав ќе ставам прво iGO truck да видам какво е и што нуди... Па ќе пишам тука.

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #508 на: 19 Март 2014, 12:07:18 pm »
Се внесуваат сите податоци должина ширина, висина и тежина на камионот. И се одбира какви опасни материи се возат. Има многу подесувања многу е подобра од фабрички инсталираните совтвери во кинески уреди.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #509 на: 19 Март 2014, 14:26:01 pm »
А што е предноста на навигацијата према андроид телефонче? (освен поголем екран)

1. Не ти се случило во повеќемилионски град додека ја следиш  навигацијата да ти заѕвони телефон
2. Наоѓањето на сателити трае многу побрзо на ГПС уред него на телефон ( не гледајте во МК додека сте на нет и имате асистед ГПС!)
3. Телефони ќе смените 10 комада за тие 10 годиним, а навигациајта само упдате на карти ќе и направите и ќе си тера. Да не спомињам што ќе купите нов ајфон па нема да има џеилбрејк, па нема да имате навигација тој период....
...


Околу кинеските ГПС уреди, не знам зошто уопште се трудите да дадете 40еур. помалце кога за 5000, а можда и помалце си имате ГАРМИН со асални мапи ??