Автор Тема: Интересни понуди на користени возила.  (Прочитано 3981510 пати)

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27990 на: 17 Јули 2024, 10:49:27 am »
Интерсна понуда на користено возило-Шкода лагано до септември од уште 3до5к надолу до реалната цена Џемс(me)прецизно хирушки распознавања на реалноста и назад на фабрички подесувања во врска со продажба на половни користени возила за СИТЕ љубители на овој бренд во прилог оглас, со памет во глава и добри negotiation skills.

#мачета на врат никој не става..


https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=5015373
Гледам дека ептен му се стили на Микси. Прво, оваа нема лаурин и клемент опрема, нема стејџ 1 или што и да е кај Микси и сигурно и други работи. Микси ја продава по цена за која би бил задоволен да ја даде, ако не, ќе му стои во двор и уво не го боли. Кај нас кога формираш цена за продажба, проверуваш цени на мобиле.де или аутоскаут, додаваш пропратни давачки и имаш првична цена.
Интересно ми е кај тебе што само за Џимни користено со 1.5 100кс косилица е во ред да се дадат 25.000еур (што е апсолутно лудило), а за сите други коли не е во ред. Кој и да продава кола, за тебе е минимум 30-40% преценета...

Sent from my SM-S908E using Tapatalk



Тоа со стејџ 1 е само еден голем минус никако плус во крајната цена.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27991 на: 17 Јули 2024, 10:51:29 am »
Јас би рекол дека не влијае на цена - ни нагоре ни надолу.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27992 на: 17 Јули 2024, 11:12:36 am »
Интерсна понуда на користено возило-Шкода лагано до септември од уште 3до5к надолу до реалната цена Џемс(me)прецизно хирушки распознавања на реалноста и назад на фабрички подесувања во врска со продажба на половни користени возила за СИТЕ љубители на овој бренд во прилог оглас, со памет во глава и добри negotiation skills.

#мачета на врат никој не става..


https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=5015373
Гледам дека ептен му се стили на Микси. Прво, оваа нема лаурин и клемент опрема, нема стејџ 1 или што и да е кај Микси и сигурно и други работи. Микси ја продава по цена за која би бил задоволен да ја даде, ако не, ќе му стои во двор и уво не го боли. Кај нас кога формираш цена за продажба, проверуваш цени на мобиле.де или аутоскаут, додаваш пропратни давачки и имаш првична цена.
Интересно ми е кај тебе што само за Џимни користено со 1.5 100кс косилица е во ред да се дадат 25.000еур (што е апсолутно лудило), а за сите други коли не е во ред. Кој и да продава кола, за тебе е минимум 30-40% преценета...


Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Почитуван докторе јас сум само реален и не единствен во размислувањето кое го посочив во врска со пазарот и продажба на користени половни возила на територија на  рсм(Бране убаво кажа и опиша на покултурен начин) од мене нема да те лажам и ласкам да ти кажам нешто што не е така реалноста е таа ако не ја прифатиш тоа е во врска со било кое продавање на возилото едно е замислена цена во глава друго е реалност-а по која и ке се продаде без умилкувања и глуматања. 2018 шкода и ауди а5 да отидат со иста цена нема никогаш да се случи при тоа шкода поскапо да се продаде од ауди еве немора а5 некој друг модел.

Интересно кај мене е што јас сум вљубеник на таков тип на возило(можеби ти си љубител на шкода,урус,бмw тоа е твој избор и ти знаеш како и што ке платиш и зошто ти е намена-та на тоа возило)  благодарам што посочи колку чини вопшто и не ме интересира и да чини 45 со сигурност ке го купам само едно знам дека уште минимум 5к треба да вложам во дополнителна опрема па да биде вистинско уживање .

Јас сум големо ништо за да утврдувам дали вреди помалку 20,30,40% сума на било што кога ти продаваш кажуваш твоја понуда јас кажувам моја па .ако се договориме ке имаме деал ако не да сме живи и здрави, сепак ова се отворени дискусии моето размислување е тоа дали ти се допаѓа тебе или не со што  што не значи дека не постојат други теми на кои би се сложиле а тоа може да биде што да не ладно точено црно лашко?


Летен поздрав до тебе!

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27993 на: 17 Јули 2024, 11:19:31 am »
Не ми сте јасни, ама баш ич. На некого кога ќе му се запните за нешто... Гледај си го твојот двор и готово.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27994 на: 17 Јули 2024, 11:46:50 am »
Интерсна понуда на користено возило-Шкода лагано до септември од уште 3до5к надолу до реалната цена Џемс(me)прецизно хирушки распознавања на реалноста и назад на фабрички подесувања во врска со продажба на половни користени возила за СИТЕ љубители на овој бренд во прилог оглас, со памет во глава и добри negotiation skills.

#мачета на врат никој не става..


https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=5015373
Гледам дека ептен му се стили на Микси. Прво, оваа нема лаурин и клемент опрема, нема стејџ 1 или што и да е кај Микси и сигурно и други работи. Микси ја продава по цена за која би бил задоволен да ја даде, ако не, ќе му стои во двор и уво не го боли. Кај нас кога формираш цена за продажба, проверуваш цени на мобиле.де или аутоскаут, додаваш пропратни давачки и имаш првична цена.
Интересно ми е кај тебе што само за Џимни користено со 1.5 100кс косилица е во ред да се дадат 25.000еур (што е апсолутно лудило), а за сите други коли не е во ред. Кој и да продава кола, за тебе е минимум 30-40% преценета...

Sent from my SM-S908E using Tapatalk



Тоа со стејџ 1 е само еден голем минус никако плус во крајната цена.

Не би рекол во случајов. Да беше правена кај локалниот Трајче во гаража да. Ама оваа не е било каде средувана.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27995 на: 17 Јули 2024, 12:11:25 pm »
Интерсна понуда на користено возило-Шкода лагано до септември од уште 3до5к надолу до реалната цена Џемс(me)прецизно хирушки распознавања на реалноста и назад на фабрички подесувања во врска со продажба на половни користени возила за СИТЕ љубители на овој бренд во прилог оглас, со памет во глава и добри negotiation skills.

#мачета на врат никој не става..


https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=5015373
Гледам дека ептен му се стили на Микси. Прво, оваа нема лаурин и клемент опрема, нема стејџ 1 или што и да е кај Микси и сигурно и други работи. Микси ја продава по цена за која би бил задоволен да ја даде, ако не, ќе му стои во двор и уво не го боли. Кај нас кога формираш цена за продажба, проверуваш цени на мобиле.де или аутоскаут, додаваш пропратни давачки и имаш првична цена.
Интересно ми е кај тебе што само за Џимни користено со 1.5 100кс косилица е во ред да се дадат 25.000еур (што е апсолутно лудило), а за сите други коли не е во ред. Кој и да продава кола, за тебе е минимум 30-40% преценета...


Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Почитуван докторе јас сум само реален и не единствен во размислувањето кое го посочив во врска со пазарот и продажба на користени половни возила на територија на  рсм(Бране убаво кажа и опиша на покултурен начин) од мене нема да те лажам и ласкам да ти кажам нешто што не е така реалноста е таа ако не ја прифатиш тоа е во врска со било кое продавање на возилото едно е замислена цена во глава друго е реалност-а по која и ке се продаде без умилкувања и глуматања. 2018 шкода и ауди а5 да отидат со иста цена нема никогаш да се случи при тоа шкода поскапо да се продаде од ауди еве немора а5 некој друг модел.

Интересно кај мене е што јас сум вљубеник на таков тип на возило(можеби ти си љубител на шкода,урус,бмw тоа е твој избор и ти знаеш како и што ке платиш и зошто ти е намена-та на тоа возило)  благодарам што посочи колку чини вопшто и не ме интересира и да чини 45 со сигурност ке го купам само едно знам дека уште минимум 5к треба да вложам во дополнителна опрема па да биде вистинско уживање .

Јас сум големо ништо за да утврдувам дали вреди помалку 20,30,40% сума на било што кога ти продаваш кажуваш твоја понуда јас кажувам моја па .ако се договориме ке имаме деал ако не да сме живи и здрави, сепак ова се отворени дискусии моето размислување е тоа дали ти се допаѓа тебе или не со што  што не значи дека не постојат други теми на кои би се сложиле а тоа може да биде што да не ладно точено црно лашко?


Летен поздрав до тебе!
Се сложуваме до некаде, пазарот со цените е лудило кое ќе продолжи и нема назад.

Поздрав од Егеј со ладен Кајзер, за жал последен ден :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7358
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27996 на: 17 Јули 2024, 13:03:18 pm »
Пазарот е лудило и пазарот одредува дали вашата цена е во ред или не... едно е продажна друго е пазарна цена.

Ќе видиме кога микси ќе ја продаде шкодата (авион е колата), и кога андреј ќе ги продаде меганот (сигурно колата си вреди, ама еве скоро 1 година е на оглас).

Цената можеби си е ок споредбено со други пазари модели и слично, но таа не е продажната цена, цена по која би се продала колата.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7223
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27997 на: 17 Јули 2024, 13:19:51 pm »
Кај нас генерално има многу лош пазар за добро опремени возила, и за ретки модели. Мала држава, мал пазар. Можеби сум и пишувал тука претходно, ама кога ја продавав 4-ката, имав ликови кои ми се јавуваа и ме прашуваа зошто мојата кола е 7-8000Е поскапа од исти други коли на огласи. Баш ги замолив да ми пратат линкови од поефтините А4-ки, и ми праќаат коли кои немаат Матрикс светла, без дигитална табла, адаптивен темпомат, а да не збориме за додатни опции кои не се гледаат, како адаптивна суспензија, дупли стакла, појачани шини итн. Да не зборам дека колата имаше 70к поминато, а ми праќаат со 230к поминато за споредба.

Луѓево се или игнорантни, или така им одговара, да се прават наудрени. Никогаш не успеав да ги разберам што всушност се обидуваа да постигнат, зашто сигурно нема да му спуштам толкава сума заради тоа што нашол друга кола која само носи иста моделска ознака како мојата. На крај, дојде дечко на кого не морав да му ја објаснувам опремата, праша дали може нешто попуст да му дадам, му спуштив 500Е, и утре ми даде пари.

Така и ке биде и со Шкодава, ке се продаде, само што ке потрае дур да си го најде правиот сопственик. 

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27998 на: 17 Јули 2024, 13:25:50 pm »
Кај нас генерално има многу лош пазар за добро опремени возила, и за ретки модели. Мала држава, мал пазар. Можеби сум и пишувал тука претходно, ама кога ја продавав 4-ката, имав ликови кои ми се јавуваа и ме прашуваа зошто мојата кола е 7-8000Е поскапа од исти други коли на огласи. Баш ги замолив да ми пратат линкови од поефтините А4-ки, и ми праќаат коли кои немаат Матрикс светла, без дигитална табла, адаптивен темпомат, а да не збориме за додатни опции кои не се гледаат, како адаптивна суспензија, дупли стакла, појачани шини итн. Да не зборам дека колата имаше 70к поминато, а ми праќаат со 230к поминато за споредба.

Луѓево се или игнорантни, или така им одговара, да се прават наудрени. Никогаш не успеав да ги разберам што всушност се обидуваа да постигнат, зашто сигурно нема да му спуштам толкава сума заради тоа што нашол друга кола која само носи иста моделска ознака како мојата. На крај, дојде дечко на кого не морав да му ја објаснувам опремата, праша дали може нешто попуст да му дадам, му спуштив 500Е, и утре ми даде пари.

Така и ке биде и со Шкодава, ке се продаде, само што ке потрае дур да си го најде правиот сопственик.

Значи пази, ми пишуваат за цена, им ја кажувам цената и им кажувам дека има простор за договор на лице место (спремен сум 2000 евра да спуштам на БМВто ако се најде некој ептен заинтересиран). И иде тип и ми вика да ти понудам <6000 евра пониска сума> кеш одма. Знам дека кажав има простор за договор ама damn bro :)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27999 на: 17 Јули 2024, 13:29:11 pm »
Интересна понуда од еден друг аспект, се работи за Тојота Јарис Крос, колата беше на мој другар, ја зеде нова од Тојота, пред година и пол чинам, ама не му одговараше за неговите потреби, и ја врати/продаде назад на Тојота. Знаев дека извиканите фирми за продажба на половни коли идат со солидна заработка, ама дека ќе накачат 3.500 евра од куповната цена? Чисто информативно да се има претстава, барем отприлика до каде може да се оди со ценкање, односно дека има простор побајаги за преговарање.

https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/toyota/Yaris/prodazba/skopje/skopje-opstina/toyota-yaris-cross-1-5-benzin-125ks-chic-bi-tone-2023/5436761

Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28000 на: 17 Јули 2024, 13:56:34 pm »
Интересна понуда од еден друг аспект, се работи за Тојота Јарис Крос, колата беше на мој другар, ја зеде нова од Тојота, пред година и пол чинам, ама не му одговараше за неговите потреби, и ја врати/продаде назад на Тојота. Знаев дека извиканите фирми за продажба на половни коли идат со солидна заработка, ама дека ќе накачат 3.500 евра од куповната цена? Чисто информативно да се има претстава, барем отприлика до каде може да се оди со ценкање, односно дека има простор побајаги за преговарање.

https://www.pazar3.mk/oglas/vozila/avtomobili/toyota/Yaris/prodazba/skopje/skopje-opstina/toyota-yaris-cross-1-5-benzin-125ks-chic-bi-tone-2023/5436761

М4ката што ја пратија погоре огласена за 51600, последно ја видов од газдата на колата огласена за 47-48 :)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28001 на: 17 Јули 2024, 13:58:49 pm »
Кај нас генерално има многу лош пазар за добро опремени возила, и за ретки модели. Мала држава, мал пазар. Можеби сум и пишувал тука претходно, ама кога ја продавав 4-ката, имав ликови кои ми се јавуваа и ме прашуваа зошто мојата кола е 7-8000Е поскапа од исти други коли на огласи. Баш ги замолив да ми пратат линкови од поефтините А4-ки, и ми праќаат коли кои немаат Матрикс светла, без дигитална табла, адаптивен темпомат, а да не збориме за додатни опции кои не се гледаат, како адаптивна суспензија, дупли стакла, појачани шини итн. Да не зборам дека колата имаше 70к поминато, а ми праќаат со 230к поминато за споредба.

Луѓево се или игнорантни, или така им одговара, да се прават наудрени. Никогаш не успеав да ги разберам што всушност се обидуваа да постигнат, зашто сигурно нема да му спуштам толкава сума заради тоа што нашол друга кола која само носи иста моделска ознака како мојата. На крај, дојде дечко на кого не морав да му ја објаснувам опремата, праша дали може нешто попуст да му дадам, му спуштив 500Е, и утре ми даде пари.

Така и ке биде и со Шкодава, ке се продаде, само што ке потрае дур да си го најде правиот сопственик. 

Се прават наудрени, глупи не зошто стварно се глупи :)
Јас за среќа со А5 го немав тој проблем. Ми пишаа 4/5 луѓе ама не спомнаа ништо за други. Дечкото што ја купи беше од Велес исто. Ми се јави ми рече сакам да ја купам заради опремата, му дадов 1000еу попуст и си ја зема по неколку часа.

Што се однесува до опремата и колата, ете на мобиле.де може да види кој сака, има исти коли со исто км со разлика во цената од 10.000 евра, сето тоа е заради опремата. Така да секој си го прави пазарот за неговите пари дали сака опрема или сака да нема опрема и да е гола колата ама поефтина.
Јас кога барам на мобиле де означено ми е адаптивен темпомат и 360 камера да има, без тоа не ни ми ги прикажува колите ниту ме интересираат без разлика на цена, на некој може му е битно да има кожни седишта или пак да нема.... за се си има пазар.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1767
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28002 на: 17 Јули 2024, 14:04:50 pm »
Горе доле сите се сложуваме дека цените се нерални ни овие што продаваат ниту оние што купуваат , искрено да не си во кожа на купување на автомобил на моменталното верувам повекето ке преломат и ке купат ново возило во овој случај со азијат ,киа,тојота кинезиве или некој друг модел според рангот на куповната моќ koja што ја имаме .

Моменталниот пазар во мкд на половни коли сведок сум веке година дена при купување на половна кола во мкд ако не повеке сум бил дел од минимум 8 коли ако добро ме држи памет што роднини,блиски пријатели па некаде сум учествувал и како шофер или придружба да се види погледне кола направи муабет со продавачот како од физичко лице,како од плацеви и етц, не се мешам секој одговара со своите пари зошто ова го кажувам бидејки драстично цените на половни коли се држат на "мишичи" а не се продаваат.Еве ви еден пример притоа секој кој си продава нека си продаде и алал пари да си троши, има чесни домакини луѓе кои не се препродавачи туку едноставно менува кола за друга ти кажува како стои ситуацијата и тоа е тоа (ИМА ДОБРИ НЕ ДОБРИ ОДЛИЧНИ ПОЛОВНИ ВОЗИЛА НО ЗА ЖАЛ ТИЕ И НЕ ДОЈДАТ НА ОГЛАС ДА СЕ ОГЛАСАТ)

Примерот зетот во наша фамилија удри мерак на користено возило донесено во реномирана авто куќа која препродава возила купени на лицитација во Италија со целосна сервиссна историја и тако даље ПРЕД точно 8 месеци ноември беше кога ја донесоа колава отидовме им кажа за овој модел можам толку да ви дадам пари сакам да го купам возилото од салонот му рекоа нема по таа цена да го продадеме возилот ви благодариме што не посетивте и тако даље бла бла, мој совет му беше вака ме послуша ( кажи им еве мој контакт кога мислите да ја продадете колата по цена кој  јас ви ја нудам јавете ми се јас ке ја купам беа културни и го сториа тоа,) во мај месец даваа попуст не по онаа цена која тој бараше во јуни пред месец дена му се јавија му рекоа може по таа цена и плус  регистрирана ке ја добие ако сеуште е заинтерсиран возилто е 2018 год со помината под 100хкм човеков за 8 месеци ја избоксува ценава што им ја даваше во неоември сега го доби возилото со уште 400-500 евра поналку со регистрација и нешто ситно друго.

Моето беше тоа не сме ние како луѓе толку глупи оној кој се решил да купи ке купи па не знам што да е во рамки на негов буџет. Сите кои продаваат да си продадате што поскаро онолку колку сте вие сте задоволни но сватете понекогаш подобро да изгубиш нешто од колку секој ден по малку.Кој сака да разбере ке разбере кој не тоа е.Од тоа што сватив во мкд најдобро оди ауди едноставно ние сакаме ауди,волксаваген,ауди кај нас оди тоа е мое што сум забележал во последна година дена да речам. Меѓутоа и азијатите растураат со добри цени да речеме спортажот за 33илјади евра е океј возило.

Отсутен Lone

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 51
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28003 на: 17 Јули 2024, 16:43:27 pm »
Мене тоа што ми пречи со огласите кај нас е дека никој не пишува последна реална цена па мораш сите да ги прашуваш која е последна и да се ценкаш. А колку ќе беше едноставен светов сите да пишуваат реална фиксна цена и да не губиме време никој. Не знам ете сите што намалувате цена при продажбата, намерно ставате поскапа у старт за да спуштите до вашата цена или очекувате некој да не се ценка па да има ќар? Дури и претпријатија истото го прават со цените. Едноставно стави ја цената што си ја имаш во ум дека ти е последна и готово
 
А па да не почнам со "najful oprema sve ima" а нема ни паркинг сензори ни темпомат. И пак морам јас рачно пешки да проверувам да прашувам на секој оглас што точно опрема има таа кола со "фул" опрема...само губење време

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3384
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28004 на: 17 Јули 2024, 16:55:12 pm »
Еве едно интересно возилце VW Polo 1.2TDI 2011 :D

https://reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=5075816