Автор Тема: Интересни понуди на користени возила.  (Прочитано 3939691 пати)

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5386
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27345 на: 20 Декември 2023, 22:30:39 pm »
Услужно прашање за пријател

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4805822
Што би провериле или обратиле внимание на вакво возило.
Буџетот му е 2000евра. Бара бензин(плин), и што поново годиште. Не му е проблем клима/серво/греење.

Што ќе глеа на возило со основна опрема...

Корозија, предница и кочници, и знаци на трошење масло (син дим) или продуван дихтунг (прљав антифриз, дали од издувни гасови или смешано масло).

И состојбата дали му се свиѓа, излитени скинати седишта, теписон поткинат кај што зафаќала нога на возачите...

Тоа е.

Како процени за теписонот, и антифризот? Да не ти е од познаник?
Фала за коментарот, ќе се рипне ова возило.
@Diesel а колку треба да се даде, за да возиме/имаме кола?
Според мене целиот влог да е околу 3-4000€ (вклучувајќи ја и куповната цена), зборувам како паталец, не гаталец. Ако е со странски документи таа цена може и испод 2000€ да падне, дека на нашиве многу им значи да не е увезена, баш увезените се милион пати подобри од тие што се овде одржувани. Астрава крај на 2007ма е донесена од Бугарија, од тогаш ја запустиле. Сите коли што сме ги имале последниве 15 години во фамилија биле бугарски и на ниедна ништо не и фалело, ама сепак ги купи човек што се разбира доста во механика.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8431
  • Малерозен дрводарец
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27346 на: 20 Декември 2023, 23:07:15 pm »
Пукнате ме со таа ѓерманиа значи значи...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27347 на: 21 Декември 2023, 03:22:32 am »
Бидејќи се осетив прозван за Свифтот, да си кажам.

Со иницијалната цена претерав, си признавам, па затоа ја корегирав после неколку дена. Колата стоеше долго на оглас, со оставен простор за договор околу цената, на пријатели уште поефтино ја давав. Ми се јавија еден куп луѓе, но ниту еден не дојде ни да ја види, а камоли да проба да се ценка, или да дојде со пари во рака. Другар еден се понуди да ја земе за мајка му, но откажа буквално пред потпишување на договор (татко му се разболе, па им требаа парите, дали е така или не, навистина не знам). Колата престанавме да ја возиме и само фаќаше место во гаража. На крај се изнервирав, поминаа веќе 3 месеци откако ја огласив, отидов во ГолденКар и прифатив колку што ми понудија.

Мислам дека пазарот од ноември навака почна да се нормализира, паднаа и цените на новите возила, а во исто време ради економската криза, падна и куповната моќ на луѓето. Често продавам на оглас ИТ дрангулии, обично се продаваат за неколку дена, но во периодов ништо не иде, стојат на оглас 1 месец и повеќе. Како да стагнира све.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8431
  • Малерозен дрводарец
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27348 на: 21 Декември 2023, 03:46:16 am »
Ми го еба филмот сега...
Таман ги заебав дека јас сум ја купил, ти упропастуваш сè :)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27349 на: 21 Декември 2023, 06:58:52 am »
Услужно прашање за пријател

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4805822
Што би провериле или обратиле внимание на вакво возило.
Буџетот му е 2000евра. Бара бензин(плин), и што поново годиште. Не му е проблем клима/серво/греење.

Што ќе глеа на возило со основна опрема...

Корозија, предница и кочници, и знаци на трошење масло (син дим) или продуван дихтунг (прљав антифриз, дали од издувни гасови или смешано масло).

И состојбата дали му се свиѓа, излитени скинати седишта, теписон поткинат кај што зафаќала нога на возачите...

Тоа е.

Како процени за теписонот, и антифризот? Да не ти е од познаник?
Фала за коментарот, ќе се рипне ова возило.
@Diesel а колку треба да се даде, за да возиме/имаме кола?

Ова ми е експертско мислење и совет од пред некоја недела, што многу држи вода и само сакав да да го пренесам да помогнам некому. Се надевам девојката со буџет 3000 евра купи нова кола, од салон, благодарение на експертов. Собра душа, и така, си го зголеми буџетот за кола повеќекратно. Во меѓувреме богато се омажи, заврши на Беркли, сега е главен акционер во Епл.

Кај и да е, стиже мојата Курвета. Не чекајте, јавете се на бројот 0800-1-4444 и купете ја вашата кола од соништата само со стискање заби.

Девојче драго ниту ке најдеш кола од 2500-3500е, асална само можеш на таа цена уште толку да додадеш па ѓавол ипол да излезе,бидејки годините своето си го прават мој совет кон тебе е ова прашај патилец а не гатилец , собери душа отиди си во Аутовелт Кочани, можеш и низ Скопје , до тојота и останати други продажни салони каде верувам имаат веке користени коли каде сигурноста а воедно и веке имаш обезбеден сервис од кај нив дај учество 3500 и направи си на рати накај 85-90евра рата и ке си раат мој совет џабе ке си фрлиш тие пари ниту ке имаш кола ниту ке имаш задоволство асална половна кола од 7к не можеш да пронајдеш , ако не се лажам имаше еден член тука продаваше Свифт прекрасен црвен можеш да го контактираш . Срекно и да не израдуваш тука со изборот стискаме палци.

И се разбира дека сум саркастичен.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27350 на: 21 Декември 2023, 07:10:31 am »
Бидејќи се осетив прозван за Свифтот, да си кажам.

Со иницијалната цена претерав, си признавам, па затоа ја корегирав после неколку дена. Колата стоеше долго на оглас, со оставен простор за договор околу цената, на пријатели уште поефтино ја давав. Ми се јавија еден куп луѓе, но ниту еден не дојде ни да ја види, а камоли да проба да се ценка, или да дојде со пари во рака. Другар еден се понуди да ја земе за мајка му, но откажа буквално пред потпишување на договор (татко му се разболе, па им требаа парите, дали е така или не, навистина не знам). Колата престанавме да ја возиме и само фаќаше место во гаража. На крај се изнервирав, поминаа веќе 3 месеци откако ја огласив, отидов во ГолденКар и прифатив колку што ми понудија.

Мислам дека пазарот од ноември навака почна да се нормализира, паднаа и цените на новите возила, а во исто време ради економската криза, падна и куповната моќ на луѓето. Често продавам на оглас ИТ дрангулии, обично се продаваат за неколку дена, но во периодов ништо не иде, стојат на оглас 1 месец и повеќе. Како да стагнира све.
Точно е дека кризата се осеќа, и јас за фиестата мислам дека го фатив последниот воз. Следни се станевите да почнат да паѓаат.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27351 на: 21 Декември 2023, 07:37:17 am »
Станови мало морген :)... ценовна стабилизација ќе имаат становите и толку.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27352 на: 21 Декември 2023, 08:06:39 am »
Ќе видиме, таму не може да се случи преку ноќ, бавно и долго ќе паѓаат надоле, така издишува секој балон.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27353 на: 21 Декември 2023, 08:17:55 am »
Se duri se prodavaat celi zgradi za mesec dena za 2500 €/m2 nishto nema da odi nadole

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27354 на: 21 Декември 2023, 08:26:51 am »
Услужно прашање за пријател

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4805822
Што би провериле или обратиле внимание на вакво возило.
Буџетот му е 2000евра. Бара бензин(плин), и што поново годиште. Не му е проблем клима/серво/греење.

Што ќе глеа на возило со основна опрема...

Корозија, предница и кочници, и знаци на трошење масло (син дим) или продуван дихтунг (прљав антифриз, дали од издувни гасови или смешано масло).

И состојбата дали му се свиѓа, излитени скинати седишта, теписон поткинат кај што зафаќала нога на возачите...

Тоа е.

Како процени за теписонот, и антифризот? Да не ти е од познаник?
Фала за коментарот, ќе се рипне ова возило.

Хахах, шо сторе грешно читање, мартин одговара на твоето прашање „Што би провериле или обратиле внимание на вакво возило.“ 

Или јас грешно прочитав.  ;D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27355 на: 21 Декември 2023, 08:30:20 am »

Како процени за теписонот, и антифризот? Да не ти е од познаник?
Фала за коментарот, ќе се рипне ова возило.
@Diesel а колку треба да се даде, за да возиме/имаме кола?

Не проценив ништо, грешно си ме сфатил. Само посочив на што треба да се обрне внимание бидејќи апсолутно ништо друго нема што да се проверува.

Не можеш да провериш дали компресор на клима уклучува, не можеш да провериш дали сервото прави звуци при вртење, не можеш да провериш дали сензори за рикверц работат... Се надевам се сфативме овој пат.

Погледнете си ја колата, со помалку работи за проверување, полесно е да се воочат недостатоци.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27356 на: 22 Декември 2023, 13:42:17 pm »
Бидејќи се осетив прозван за Свифтот, да си кажам.

Со иницијалната цена претерав, си признавам, па затоа ја корегирав после неколку дена. Колата стоеше долго на оглас, со оставен простор за договор околу цената, на пријатели уште поефтино ја давав. Ми се јавија еден куп луѓе, но ниту еден не дојде ни да ја види, а камоли да проба да се ценка, или да дојде со пари во рака. Другар еден се понуди да ја земе за мајка му, но откажа буквално пред потпишување на договор (татко му се разболе, па им требаа парите, дали е така или не, навистина не знам). Колата престанавме да ја возиме и само фаќаше место во гаража. На крај се изнервирав, поминаа веќе 3 месеци откако ја огласив, отидов во ГолденКар и прифатив колку што ми понудија.

Мислам дека пазарот од ноември навака почна да се нормализира, паднаа и цените на новите возила, а во исто време ради економската криза, падна и куповната моќ на луѓето. Често продавам на оглас ИТ дрангулии, обично се продаваат за неколку дена, но во периодов ништо не иде, стојат на оглас 1 месец и повеќе. Како да стагнира све.
Точно е дека кризата се осеќа, и јас за фиестата мислам дека го фатив последниот воз. Следни се станевите да почнат да паѓаат.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Таман, и онака сум во потрага по стан, од твоја тастатура до божји екран


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27357 на: 23 Декември 2023, 17:49:19 pm »
Одамна не сум видел волку добра понуда.
https://autowelt.mk/vehicles/111763-audi-a4-avant-20tdi-150hp-s-tronic-ultra-automatic

AUDI A4 AVANT 2.0TDI 150HP S-TRONIC AUTOMATIC LED ACTIVE BRAKE ASSIST AUDI PRE SENSE

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27358 на: 24 Декември 2023, 01:58:32 am »
Одамна не сум видел волку добра понуда.
https://autowelt.mk/vehicles/111763-audi-a4-avant-20tdi-150hp-s-tronic-ultra-automatic

AUDI A4 AVANT 2.0TDI 150HP S-TRONIC AUTOMATIC LED ACTIVE BRAKE ASSIST AUDI PRE SENSE

Сказалкине, шпорет климана и седиштава извадени од школска училница ме убија :D

If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1734
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #27359 на: 24 Декември 2023, 07:45:48 am »
Одамна не сум видел волку добра понуда.
https://autowelt.mk/vehicles/111763-audi-a4-avant-20tdi-150hp-s-tronic-ultra-automatic

AUDI A4 AVANT 2.0TDI 150HP S-TRONIC AUTOMATIC LED ACTIVE BRAKE ASSIST AUDI PRE SENSE

Сказалкине, шпорет климана и седиштава извадени од школска училница ме убија :D



Ама и вие сте збеснале 😆
Првин мешалка за ајвар не чини, сега кола со дсг и палки на волан, зошто не е дигитална таблата, с лајн седишта нема.

Се шалам, топ е колата али стварно кога даваат толку пари за нова кола зошто изоставаат подобра опрема за 2,3к евра доплата е неразбирливо.