Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1052519 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5280 на: 11 Август 2015, 12:12:04 pm »
Ако твојот Алкател и на Дени Ноутот ги имаат "истите" можности, онда комотно земи Нокиа 3310, пошо и она ги има "истите" можности, и барем батеријата ќе држи поише. Башка апла буџет телефон - добивка за сите, особено за тебе како корисник.

Уау, МАРЈАН купил ајФон со проблем, и нормално дека тоа ќе се земе како референца за фаличноста на уредите на Епл. Океј, не ме чуди оваа "логика", особено на овој форум.

Никој не те тера да плаќаш шитлоуд оф кеш за нешто што не одговара на твоите преференци.

Тоа што ќе извадиш на маса у Броз, најмалку има врска со телефонот што го имаш. Тука веќе се сведува на оној сеприсутен натпросечен идиотизам.

Те молам објасни ми ја разликата во можностите на двата телефони, без да претеруваш со Нокиа 3310 споредби, воедно имајќи ја на ум ценовната, и класната разлика на двата телефони. Што правиш ти со телефонот, за да е толку супериорен над конкурентен Андроид уред? Кои можности ги има твојот телефон, а ги нема конкурентниот Андроид телефон?

Еве јас ќе пробам:
- сакаш да сликаш нешто што сакаш да го запаметиш. Arguably, со едниот од тие телефони ќе има маргинално подобра слика, но двете ќе бидат одлични слики.
- сакаш да провериш имејл. Инсталираш gmail апликација на двата, отвораш мејл и проверуваш. Каде е тука Ајфонот супериорен?
- сакаш да отвориш резултати од спортска. Дали Ајфонот со неговата супериорност магично ќе ги направи резултатите во твоја полза? Не. И двата телефони ќе ја покажат истата содржина, со разлика во милисекунди, кои ако некој се преправа дека ги забележува, е тотален идиот.
- сакаш да погледнеш видео на Јутјуб. Ретина наспроти АМОЛЕД е често начната дискусија, која исто толку често завршува во полза на Самсунговиот АМОЛЕД. Но, и двата екрани даваат извонредна слика во секој случај.
- на крај доаѓаме до преференција на оперативниот систем. Ти сакаш „едноставен“ иОС, јас сакам „детски“ Андроид. Едниот кочел, другиот батерија трошел. И двата на крај ќе ти проверат мејл, ќе ти отворат видео да видиш како маченце бутка чаша од шанк, ќе заѕвониш на другар да честиташ роденден, ќе видиш како Ван дрви дека боље е да се труеме на јаглен, и тако даље.

П.С. Да, и мојот Алкател ги може сиве овие работи. Само квалитетот и искуството правејќи ги овие работи е соодветно прилагоден на ценовниот ранг во кој се наоѓа. Јас сум помирен со тоа бидејќи знам дека во суштина ги можам истите работи како и вие.

Еве јас малку да се смешам во манџава.

- не ти треба џи меил апликација за да провериш меил на ајфон.
 ;D

Има нешто во тие ајфоните шо ги прај подобри. Нешто со стабилност на системот и нешто со оптимизација.

Еве едно видео од реален секојдневен тест на “скапи“ телефони....


Имај само на ум дека ајфонот на сликата има 2 пати послаб процесор и 2-3 пати помалку меморија.

За дизајн и материјали не сакам ни да почнам да зборувам.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5281 на: 11 Август 2015, 14:37:09 pm »
Мартин, ај вака....

И твојата Алфа ќе те однесе од А до Б, и Ферари 488 ќе те однесе од А до Б. И едното и другото ја вршат истата работа, ама не е баш исто нели?

иОС не е крив за недостатоците и фрагментцијата на Андроид. Гугл се криви пошто немаа чиста цел што сакаат да постигнат со нивниот ОС.

АјФон со многу послаб хардвер има во најмала рака исти, ако не и подобри перформанси од врвните Андроид телефони, чиј хардвер е веројатно поспособен (на хартија) од компјутерон дома што го имам. Молим те кажи ми за тоа како Андроид е подобар ОС од иОС.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5282 на: 11 Август 2015, 14:52:53 pm »
Понизно ќе кажам дека сметам дека е без везе да се споредува кој е подобар - се сведува на тоа кој на што е навикнат. Јас сум навикнат на Андроид (и тоа на многу специфична интерпретација на андроид - Sense). Дај ми vanilla Android (како што имаше Nexus 5 кој беше во моја сопственост цели 24 часа), ќе се изнервирам и ќе мислам дека е срање. Дај ми iOS, ќе ме нервира и ќе мислам дека е срање.

Навика е. Секој си има свои позитивни и свои негативни страни. Тоа што Apple има ограничен број на уреди, па може (до јаја) да го оптимизира оперативниот систем за тие уреди е одлична предност на iOS, и тука нема оспорување. Од друга страна, мене визуелно не ми се свиѓа (особено од кога го направија играчки-за-мали-деца-шарен iOS-от) и не ми се свиѓаат многу од решенијата. На некој друг му се свиѓаат. Кој на што е навикнат.

Edit: Како што сум кажал многу пати, ќе кажам и сега - телефоните (и генерално уредите) на Apple (од iPhone 4 наваму) многу ми се свиѓаат, како парче индустриски дизајн. Изгледаат одлично. Арно ама, јас со iOS не би можел да живеам. Здравје.

Edit 2: Веќе на големо се дискутира иднината на Android и на Android уредите. Не е дека Google не знаеја што да прават со Андроид платформата, или која им е целта - многу фино си знаат. Само што многу нагло и многу широко се рашири лепезата на Андроид уреди, без при тоа да се внимава на што све се става Андроид, а баш бидејќи е наменет за милион различни уреди, самиот оперативен систем мора да биде многу пофлексибилен, а со тоа е позахтевен на перформанси - исто како што OSX може да биде оптимизиран до јаја за хардверот на кој што работи, ама Windows мора да биде поробустен и пофлексибилен.

Како и да е, ќе има само-наметната чистка на Андроид производители и уреди. Неизбежно е.
« Последно менување: 11 Август 2015, 14:58:43 pm zeroSignal »

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5283 на: 11 Август 2015, 15:18:02 pm »
Нека се исчитат и нека ограничат на кого даваат да го ставаат. Доста е веќе. 3 телефона на година по производител и нека не замараат веќе. И тие 3 нека коштаат фиксна цена, 250 500 750 евра. Секоја година.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5284 на: 11 Август 2015, 15:25:26 pm »
Ај не се карајте, земете си Windows 10 телефони :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5285 на: 11 Август 2015, 16:02:59 pm »
Нека се исчитат и нека ограничат на кого даваат да го ставаат. Доста е веќе. 3 телефона на година по производител и нека не замараат веќе. И тие 3 нека коштаат фиксна цена, 250 500 750 евра. Секоја година.
Не е тоа проблемот. Проблемот е во Ноте 4... Ноте4 910ф, Ноте 4 910ц, Ноте 4 910т, Ноте 4 910у, Ноте ... Па Спринт, па Веризон, па Индиски, па Корејски, па Т мобиле, па...

Значи од еден Ноте 4 имаш преку 10 (!!!) преку десет значи уреди за кои треба да развиваш софтвер. *вулгарности* Се нема резон, се забегува кај се стаса. Се губи контакт со реалноста. Се гледа само да се продаде следниот телефон по секоја цена. Само тоа се гледа профит-профит-профит и удел на пазар. Ништо друго не е важно. Корисникот не постои. Корисникот е само бројка која треба да го купи новиот телефон кој ќе го извадат, на кој се поправени тие грешки и има 3 нови функционалности кои се небитни, (а се скратени 2 битни).
Затоа неможе да успее андроид. Зборам, за успее-успее. Да го засакаш, да заличи барем на кратко на стабилен оперативен систем. Ама нема абер тоа да се деси.

Сони тргна во некоја насока да не заклучува телефони, да не додава софтвер, да не прави дедицирани верзии на телефони, и според мене е еден од најдобрите буџет-и-мид ценовни телефони.
Самсунг е безвезе со софтвер, ама одат на брут форс хардвер, недостижен екран, недостижна камера, процесори, рамови, ладење, батерии свашта.
Шаоми се многу добри, само кај нас се малку скапички. Да може да има достава до МК, ќе се добри конкуренти. И Оне+ исто, ќе се супер конкуренција.

Нема веќе користење на андроид телефон. Тој има рок на траење од 1 година. После таа година искача замена, и твојот телефон сибал мајката. Снаоѓај си се. Или продај го за третина од цената па земи си го новиот.

Оноа ајфонон каков интерфејс има, каков дизајн. Кој мерак е да го работиш, да заѕвониш, било што. Милина. Нема грам споредба.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5286 на: 11 Август 2015, 16:50:22 pm »
Telefonot ne mi se pogodi zatoa sto e mal vo sporedba so noteto na koe sto bev naviknat prethodno, isto gi nema i nekoi osnovni funkcii kako na primer hotspot

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5287 на: 11 Август 2015, 16:55:19 pm »
Хотспот има само на мобилен интернет, што е глупо. Мислам дека може да се реши со џејлбрејк, ама не тоа поентата.

У старт си се зезнал што си го земал тогаш... Нотето е телевизор, ајФонот (чинам 5Ѕ дека беше) е телефон :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5288 на: 11 Август 2015, 17:00:28 pm »
Па хотспот има логика само за мобилен интернет. Нема логика за Wifi. Ако има Wifi, сите уреди на него ќе се врзат, која би била поентата на хотспотот?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5289 на: 11 Август 2015, 17:06:54 pm »
Нотево има wifi хотспот?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5290 на: 11 Август 2015, 17:08:33 pm »
Sekoj android makar i 1000den da e ima hotspot

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5291 на: 11 Август 2015, 17:11:10 pm »


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5292 на: 11 Август 2015, 17:11:36 pm »
Па хотспот има логика само за мобилен интернет. Нема логика за Wifi. Ако има Wifi, сите уреди на него ќе се врзат, која би била поентата на хотспотот?

Може да имаш запамтено ви-фи на телефонот што ќе сакаш да го „споделиш“ со лаптопот рецимо :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5293 на: 11 Август 2015, 17:12:55 pm »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #5294 на: 11 Август 2015, 17:17:14 pm »
Те утепаа ВИП значи :)

Кај мене си работи хотспотот без мука :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.