Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1056423 пати)

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2772
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8415 на: 25 Октомври 2023, 09:26:39 am »
Имам двајца колеги користат One Plus па задоволни се.Шо знам според мене стандард е Самсунг.


Земи си самсунг, кога веќе не е ајФон.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8416 на: 26 Октомври 2023, 11:32:29 am »
Јас имав Pixel 4a 5G, па пред некое време (исфорсирано) земав Pixel 6a. Ќе си го користев уште стариот, да не ми се излизгаше од рака и не му се рокнеше дисплејот :/

И двата можам да ги препорачам, со таа разлика што 4а делува многу попластично и понеубаво од 6а. Од аспект на функционалност, си добиваш Андроид како што е наменет од производителот, имаат неверојатна камера, у принцип идат со барем 128 ГБ сториџ, со 6 или 8 ГБ РАМ, и со добри процесори. А да, и батеријата воопшто не е за занемарување. Нормално, све зависи какви лични преференци и очекувања има човек.

Би претпоставил дека кога ќе дојде време пак да мењам телефон, првенствено би ѕирнал што има Google да понуди.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14073
  • Пудингот на шоферството
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8417 на: 22 Ноември 2023, 09:36:30 am »
Порачан С23 256гб по цена од 690€.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14073
  • Пудингот на шоферството
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8418 на: 13 Декември 2023, 12:18:02 pm »
С23 ултра или С23+?
Најмногу и кај двата ми пречи големината.С23 е мал.
Сега користам С20+ и не ми е баш практичен за пишување во возење(голем е за со една рака). ;D
Пукајте со предлози кој,со каква конфигурација и сл.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8419 на: 13 Декември 2023, 12:29:20 pm »
С23 малиот. Тој ти треба. Ако не тогаш ултра.

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1478
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8420 на: 13 Декември 2023, 13:09:19 pm »
С23 малиот. Тој ти треба. Ако не тогаш ултра.
С23 ултра или С23+?
Најмногу и кај двата ми пречи големината.С23 е мал.
Сега користам С20+ и не ми е баш практичен за пишување во возење(голем е за со една рака). ;D
Пукајте со предлози кој,со каква конфигурација и сл.
Тоа е тој феномен, смачено ни е од големи телефони, ама не сакаме мал екран. Ако не е цената фактор во одлука, Ѕ23 ултра е телефонот за тебе затоа што разликата во големината е незначителна на хартија, а коцкецкаста форма на рабовите на плусот прави да е потежок за држење ;)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14073
  • Пудингот на шоферството
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8421 на: 13 Декември 2023, 14:11:58 pm »
@Deni Однултра ги има со 256,512,8 рам,12 рам шо знам јас...Проџесори,чуда врагови,која комбинација би била најдобра.
Мене 128гб ми се таман не дека нешто ми треба којзнае колку...256 би било одлично...е сеа појма немам...
@ Ordevski
Старееме почнуваме да не гледаме  :)...
Ствар на навика е,не дека ако се земи с23 нормален нема да се навикниме,пошо и помал да земам и поголем да земам треба да се навикнувам.
За секојдневно користење подобро е помал,барем за мене,за држење во рака и сл.За на маса оставање никогаш не ми значи ништо телефонот.За гледање се разбира дека поголемиот е подобар и така незнаеш на шо си. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 630
  • Pixel Perfect.
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8422 на: 13 Декември 2023, 14:22:43 pm »
Однултра ги има со 256,512,8 рам,12 рам шо знам јас...Проџесори,чуда врагови,која комбинација би била најдобра.
Мене 128гб ми се таман не дека нешто ми треба којзнае колку...256 би било одлично...е сеа појма немам...
Ултра зимаш со 12ГБ РАМ и 256ГБ веќе кога зимаш ултра, нека е со UFS 4.0. (UFS 3.1 - 128GB only)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17301
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8423 на: 13 Декември 2023, 15:39:45 pm »
Пишав поназад, да предупредам пак, S23 Ultra е огромен телефон, со една рака користење е речиси невозможно, а тој мал процент луѓе со големи раце ќе го користат само со сите вклучени one-handed опции што ги нуди телефонот.

Ако имаш раце лопати, супер ќе ти биде, ама нормален човек буквално не може да го додржи телефонот за да го управува.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13636
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8424 на: 13 Декември 2023, 16:00:05 pm »
Кога имате мали раце, шо да ви прај чоек :D

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1478
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8425 на: 13 Декември 2023, 16:19:56 pm »
@Deni Однултра ги има со 256,512,8 рам,12 рам шо знам јас...Проџесори,чуда врагови,која комбинација би била најдобра.
Мене 128гб ми се таман не дека нешто ми треба којзнае колку...256 би било одлично...е сеа појма немам...
@ Ordevski
Старееме почнуваме да не гледаме  :)...
Ствар на навика е,не дека ако се земи с23 нормален нема да се навикниме,пошо и помал да земам и поголем да земам треба да се навикнувам.
За секојдневно користење подобро е помал,барем за мене,за држење во рака и сл.За на маса оставање никогаш не ми значи ништо телефонот.За гледање се разбира дека поголемиот е подобар и така незнаеш на шо си. ;D
Однултра ги има со 256,512,8 рам,12 рам шо знам јас...Проџесори,чуда врагови,која комбинација би била најдобра.
Мене 128гб ми се таман не дека нешто ми треба којзнае колку...256 би било одлично...е сеа појма немам...
Ултра зимаш со 12ГБ РАМ и 256ГБ веќе кога зимаш ултра, нека е со UFS 4.0. (UFS 3.1 - 128GB only)
What @Deni said во однос на конфигурацијата.

Гоу биг ор гоу хоум! :)

Не мислев за проблеми со видот, ама не е исто кога вртиш огласи, читаш форум, или замисли, го користиш за работа телефонот:) дали гледаш на помал, или поголем екран. За нареден јас веќе се мислам, дали 24 ултра, да го чекам 25 ултра, дури за Фолд 6 (кога ќе излезе) ми оди умот, каде имаш Бест оф боутф ворлдс, склопен е прилично one-handed friendly затоа што е релативно тесен надворешниот екран, а отворен имаш огромен екран на располагање. Засега можеш и Фолд 5 да го видиш. За разлика од претходните нема простор кога е преклопен и нерамнината каде се преклопува екранот е значително намалена

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14073
  • Пудингот на шоферството
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8426 на: 13 Декември 2023, 16:57:53 pm »
Со мојата работа и мојот однос кон телефоните не би се спружил скоро 2000е за телефон.
Векот на траење му е краток кај мене на телефоните.
С20+ кој го користам сега е како прегазен од тенк,но си работи и не ни планирав да го менувам барем уште некој месец најмалку,али поради тоа што добив нова службена картичка и морам да ја вратам старата,а поради оштетување на слотот од картичките не сум во можност да ги сменам па морам да земам и нов телефон.
Буџет планирам околу 1000е.

Им се жалев на работа дека кога даваат нови картички треба да даваат и апарати ама не им се слуша. ;D
Ако начекам за иста цена с23 256 како шо начекав за сопругата,ќе земам таков,ако не најверојатно ќе земам ултра и тоа ќе биди тоа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6955
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8427 на: 13 Декември 2023, 17:37:58 pm »
С23 малиот. Тој ти треба. Ако не тогаш ултра.
С23 ултра или С23+?
Најмногу и кај двата ми пречи големината.С23 е мал.
Сега користам С20+ и не ми е баш практичен за пишување во возење(голем е за со една рака). ;D
Пукајте со предлози кој,со каква конфигурација и сл.
Тоа е тој феномен, смачено ни е од големи телефони, ама не сакаме мал екран. Ако не е цената фактор во одлука, Ѕ23 ултра е телефонот за тебе затоа што разликата во големината е незначителна на хартија, а коцкецкаста форма на рабовите на плусот прави да е потежок за држење ;)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Најголема маана е што се коцкасти сега телефоните, страшно глуп дизајн, ама сите мора да го копираат ајфон.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8428 на: 13 Декември 2023, 19:33:30 pm »
Дури и ајфон се копира себеси од iPhone 5s. А ако имаме среќа после 5s следеа најергономските ајфони било кога излазени, така да можда некоја наредна генерација ќе не почести со убава ергономија.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5116
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #8429 на: 13 Декември 2023, 20:27:53 pm »
Iphone SE прва генерација користев последните месеци, освен шо е тиња батеријата да треба со powerbank во џеб да шеташ, за се друго за дејли ало ало, сликни пушти нема потелефон, сеа после тоа микро во раката се ми смета за големина.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html