Автор Тема: Во потрага по компактен СУВ  (Прочитано 59043 пати)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #90 на: 18 Февруари 2013, 01:21:14 am »
Субару Форестер. Пробај го, за парите нема подобар џип. Комотен, брз, добро изработен, со вистински 4х4 погон (еден од најдобрите), едноставен ентериер. И мнооогу место за нозе на задна клупа. Особено кога ќе ја спуштиш во полулежечка положба. И голем багажник.

Ама за сервис и недај Боже делови ЌЕ ТЕ Е**Т. ПРЕСКАПИ.

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг: Re: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #91 на: 18 Февруари 2013, 16:32:15 pm »
Да сум на твое место би зел Mazda cx-5. Дизел моторот од 150 коња и ако сакаш 4х4, ако не, ќе поминеш поевтино.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #92 на: 18 Февруари 2013, 23:54:43 pm »
Да сум на твое место би зел Mazda cx-5. Дизел моторот од 150 коња и ако сакаш 4х4, ако не, ќе поминеш поевтино.

И ќе го носиш на сервис во Ниш или Софија.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29526
    • CARclub.mk
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #93 на: 18 Февруари 2013, 23:57:54 pm »
Ќе мора од таму и да го увезе.

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг: Re: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #94 на: 19 Февруари 2013, 00:13:01 am »
Абе колата ја има во списокот. За мене е најдобра од понудените. Па нема белки вечно никој да не продава мазда во Македонија. Новата 6 е бонбонче.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #95 на: 22 Февруари 2013, 08:56:00 am »
Здраво на сите. Подолго време ве читам  и до сега немам реплицирано. Меѓутоа на оваа тема сепак ќе споделам мое искуство и мислење.

Пред да почнам посебен поздрав до Симо , ФилипВ и Јаре (со кои што мноооогу одамна на други форуми дискутиравме други теми (Informa BBS, Dzunica и сличните од тоа време :) )

Со оглед на хобија што имам (mountain biking, скијање и слично), последните две возила (прво SUZUKI VITARA, па Honda HR-V) што ги возев како и новото (трето) се СУВ (ќе пишам на крај кое :) ).

Исто секое лето проаѓаме барем 5000 км на одмор (пред две години во два месеца пројдов 10000 км :) ), Па ми е битно и како вози во поглед на удобност и разна опрема.

Минатата година дојде момент за промена на возило и купување на ново. Секое од потенцијалните возила ги возев и тоа минимум по 200 км, а некои од нив ги имав и цел викенд. Ќе пишувам по редоследот на мојот интерес и по редоследот на возењето.


1. Nissan Qashqai. Ова беше првото возило што бев загреан да го купам. Имено брат ми поседува верзија со 2.0 dCI Мотор и 150кс, и со највисоко ниво на опрема TEKNA и со 4WD (Bose аудио, Xenon, Кожни седишта, сончев кров, 19 ки бандажи... итн итн). И покрај што сум се возел милион пати, го имав еден продолжен викенд и тоа ме запали да дефинитивно мењам кола :). Дефинитивно ме бендиса како влече 2.0 моторот и дефинитивно овој мотор е правиот за оваа кола. Исто релативно добро држење, иако помалку се клати ама ништо страшно (веројатно 19 -те допринесуваат до тоа а можда и погонот на 4 тркала за сепак доброто држење). Опремата во оваа верзија допринесува за уживање, иако имав осет дека сепак 32000 еур се премногу пари и покрај опремата и моторот. Главната поента на СУВ е флексибилноста и просторноста. За жал Qashqai -to нема задна клупа што се лизга, исто кога ќе се спуштат задните седишта останува не тотално рамен под, и во комбинација со релативно низок кров едвај сместив два точаци во багажник (дури мислам дека во HR-V -то поради рамната форма полесно собира, и не е се во литражата на просторот).

Сепак решив да дадам шанса и тоа на поевтината верзија со 1.5dCI мотор, сончев кров и обични седишта и со погон на 2 тркала. Нивото на опрема мислам дека беше Acenta. Ми дадоа возило за тест и го имав цел викенд. Прво што приметив е дека моторот сепак не работи така рафинирано како 2.0 верзијата. Во лер го имаше оној момент на дизел, мало тресење,  што не го приметив во верзијата со 2.0 мотор.
Како и да следеше тест до рибникот кај Паланка и назад а утредента до Маврово, Галичник па до Охрид и наредниот ден назад до Скопје.

За жал следеше разочарување од возењето. Дефинитивно моторот не е соодветен за ова возило, односно е тром.. На момент покажува снага и мускул, ама само определен момент. Го нема оној thrill што ми го правеше 2.0 dCI. Исто и јас и девојка ми приметивме дека по криивни се клати и тоа многу и двајцата стигнавме зашеметени (дефинитивно различно го доживеавме од Текна 4WD верзијата на брат ми). Ко да возам друга кола буквално.. Не знам дали беше субјективно чуство или стврно толкава разлика во возење може да направат разликата во големината на тркалата и погонот на 4 тркала. Исто не бев среќен што фали Xenon , прилично неудобни седишта (не можев никако да се наместам да ми биде удобно), прилично лош систем итн итн.. Сето ова во комбинација со мал простор и нефлексибилност направи да дефинитивно се откажам од купување на Nisan Qashqai и да барам понатаму. Исто мене барем во тој тест период не ми успеа да ја извадам онаа потрошувачка што ја читам на форумов :) ).


Бидејќи и така постов е долг :) Ќе продолжам утре со наредното возило што го имав на тест.. SKODA YETI 2.0 TDI i Skoda Yeti 1.2 TSI




поздрав


Дарко








Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #96 на: 22 Февруари 2013, 10:34:30 am »
Секоја чест на искрениот пост, имај убав престој на форумов. :)

Присутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #97 на: 22 Февруари 2013, 10:47:25 am »
Ajde cekame na ostanatite mislenja od testovite.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #98 на: 22 Февруари 2013, 13:18:54 pm »
Молимте вози го Киа спортејџот,1.7 црди баш сакам да видамшо мустра е. Пошо надворешно ептен ми се свиѓа

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #99 на: 22 Февруари 2013, 13:51:30 pm »
Седи си мадро за Спортејџот, пријателски совет!

Присутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #100 на: 22 Февруари 2013, 14:01:35 pm »
Na avto plac Tikan prodavaat Sportage nov so 0km za 17500 evra so 5 godini garancija zemen kako kompenzacija so portokalova boja. Motor ima 1.7 crdi.
Trkni vidi go.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #101 на: 22 Февруари 2013, 14:12:53 pm »
Молимте вози го Киа спортејџот,1.7 црди баш сакам да видамшо мустра е. Пошо надворешно ептен ми се свиѓа


Go vozev :) Ke napisam i za nego.. Pred da mu dojde redot za poveke detali, samo ke pisam deka ne go kupiv :)




pozdrav


Darko

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29526
    • CARclub.mk
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #102 на: 22 Февруари 2013, 14:16:22 pm »
Ова ќе биде интересно. На крај ќе дознаеме и што си купил? ;D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #103 на: 22 Февруари 2013, 14:45:18 pm »
Доста живописно, једва чекам наставак ..

Присутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Во потрага по компактен СУВ
« Одговори #104 на: 22 Февруари 2013, 16:24:25 pm »
Samo daj pisi dur sme mladi..lol
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!