Автор Тема: Половна Астра  (Прочитано 5101 пати)

Отсутен MaNDiL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 356
Одг: Половна Астра
« Одговори #15 на: 25 Април 2013, 12:55:17 pm »
Јас сум возел 10-15 дена (градска возња) Astra GTC 1.7 cdti и бев многу задоволен...потрошуачка,перформанси и слично.
Незнам зошто не би чинеле CDTI моторите ?
Можеш ли да неведиш конкретна маана ?


Конкретна маана не знам. Али знаеш увек ми фалеле земи форд дизел или земи ваков дизел. Затоа и највеќе постирав нова тема да видам некој да пофали да каже. Збориме на подолг рок , не на 2 недели возење. Сепак колата треба неколку години да се вози
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Половна Астра
« Одговори #16 на: 25 Април 2013, 13:11:08 pm »
Јас сум возел 10-15 дена (градска возња) Astra GTC 1.7 cdti и бев многу задоволен...потрошуачка,перформанси и слично.
Незнам зошто не би чинеле CDTI моторите ?
Можеш ли да неведиш конкретна маана ?


CDTI моторите се ОК, тие се вградуваат во Астра H или поточно од 2004 па нагоре.. DTI и DCI се проблематичните дизели на Опел. Новиве мотори се ОК, немаат такви проблеми.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1833
Одг: Половна Астра
« Одговори #17 на: 25 Април 2013, 13:45:05 pm »
Јас сум возел 10-15 дена (градска возња) Astra GTC 1.7 cdti и бев многу задоволен...потрошуачка,перформанси и слично.
Незнам зошто не би чинеле CDTI моторите ?
Можеш ли да неведиш конкретна маана ?


CDTI моторите се ОК, тие се вградуваат во Астра H или поточно од 2004 па нагоре.. DTI и DCI се проблематичните дизели на Опел. Новиве мотори се ОК, немаат такви проблеми.

Многу луѓе грешат околу ова.

А и Маршер се има изјаснето, да овие мотори стануваат проблематични после 400.000 - 500.000 км.
Моето искуство со ДТИ мотор е прекрасно,иако стар, доста тивок мотор, рафиниран, многу економичен, е сега малку поспор можеби од ТДИ мотор со иста јачина, тоа е можеби мааната, ама издржливоста сигурнои не е проблем, доколку е со нормална поомината километража. Секогаш би го одбрал пред друг тип на дизел на пример.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Половна Астра
« Одговори #18 на: 25 Април 2013, 13:59:06 pm »
^^ А со колку мислиш дека се Астриве кои се увезени во МК од БГ и Италија..? 120.000.? 400.000-450.000 km реално има поминато секоја втора Астра од 2000 година...Па сметај..
« Последно менување: 04 Февруари 2014, 00:48:36 am deanMKD »

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Половна Астра
« Одговори #19 на: 11 Мај 2013, 19:23:10 pm »
Kalimero: Моето искуство со ДТИ мотор е прекрасно


Секоја чест за твоето искуство но јас би го спомнал и моето и би рекол никогаш повеќе Астра ДТИ :) Значи нема генерално добри или лоши мотори но сепак Бугар негде одамна спомна дека овие ДТИ мотор ја имаат најпроблематичната бош пумпа VP44 можеби најлошиот бошов производ... па вакуумски вентили па ова па она абе ни на сон повеќе да не ми излези опел дти :)  -ова се разбира е само мое мислење базирано врз сопствено искуство

Убаво ме советуваа пред да купам кола - Опел само бензин... и јас нормално не ги послушав... :(
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Половна Астра
« Одговори #20 на: 03 Јануари 2014, 23:29:48 pm »
Kalimero: Моето искуство со ДТИ мотор е прекрасно


Секоја чест за твоето искуство но јас би го спомнал и моето и би рекол никогаш повеќе Астра ДТИ :) Значи нема генерално добри или лоши мотори но сепак Бугар негде одамна спомна дека овие ДТИ мотор ја имаат најпроблематичната бош пумпа VP44 можеби најлошиот бошов производ... па вакуумски вентили па ова па она абе ни на сон повеќе да не ми излези опел дти :)  -ова се разбира е само мое мислење базирано врз сопствено искуство

Убаво ме советуваа пред да купам кола - Опел само бензин... и јас нормално не ги послушав... :(
Proff баш ме интересира на што кола налета сега ако ја продаде Астрата и дали е подобра?