Автор Тема: Кровни носачи и се` за нив :)  (Прочитано 41183 пати)

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #75 на: 22 Септември 2015, 16:50:43 pm »
Ај едно прашање до тие што имаат кровни куфери, делфини, тулиња ор ватевер... Се мислам деновиве да земам еден и се мислам помеѓу Menabo Mania Black 460L и Modula Wego 500L .

На хартија Модулата е подобра затоа што е поголема за 40 литра, има дво-страно отварање и нема шипка од внатрешната страна што го крати просторот, но затоа и цената е "подобра" односно 19.900,00ден.

Менабото од друга страна е 5.400,00 ден поефтина, едностраното отварање ми се чини сосема доволно, но една работа што ми смета е шипката која е во внатрешниот простор на куферот што се протега од една до друга страна. Прави да изгледа евтино и непрактично.

Е сега она што најмногу ме замисли е еден лош коментар на амазон.де каде пишува дека модулата прави бучава и тропа како да има празни стаклени шишиња внатре?

Прашањето ми е следно, дали има некој искуство со овие куфери, дали сите тропаат или пак овој еден лош коментар е злонамерен и не држи?




 

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #76 на: 22 Септември 2015, 17:05:52 pm »
Која шипка ја има во Менабото??

Имам Маниа 400 л, не сум видел шипка што се протега од една до друга страна...

Ако ти е за нормално возило (не СУВ или моноволумен), немаш потреба од двострано отворање. Мејк ноу мистејк, убава работа е, ама кај обично возило немаш толку ќар од нејзе, колку што би била доплатата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #77 на: 22 Септември 2015, 17:11:15 pm »
на првиот атачмент - Untitled-1.jpg со црвена стрелка е обележана... Изгледа само 460литарскиот ја има...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #78 на: 22 Септември 2015, 17:17:17 pm »
Хммм... Провери на лице место дали е тоа случај? Не глеам причина зашто да ја имa :-\
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #79 на: 22 Септември 2015, 17:20:59 pm »
Јас имама Менабо и точно е дека ја има таа шипка. Пошто мојот е 580 литарски кај мене има две шипки, една напред како што е кај тебе и една назад. Малце се незгодни кога треба да ставиш поголеми работи но претпоставувам дека се да осигураат поголема безбедност и цврстина на самиот кровен куфер. Дека правеле бучава ко да се тркалаат празни шишиња далеку од тоа. Бучава постои, и тоа иде на нервоза кога возиш со брзина од 100 па нагоре. До кај 60-70 не се осеќа толку многу. Бучавата е нормална затоа што се наручува аеродинамичноста на колата. Летово со куферов бев за Грчка и таму го возев 130-140км/ч иако максимална брзина со која смееш да возиш според упатството е 130км/ч и немав никаков проблем. На бучавата ќе се навикнеш, така е со секој поголем куфер. Се отвара од едната страна и како што ти кажа Велештрумф немаш потреба да ти се отвара куферот од двете страни.

Ако те интересира уште нешто прашај.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг:
« Одговори #80 на: 22 Септември 2015, 17:35:41 pm »
Бучава од струење на воздух ми е очекувано, но коментарот е демек крцка и тропа на дупки како лудо. Мило ми е шѕо не е така со манабото. За двостраното отворање се согласувам со двајцата, единствен пример што држи вода е од газдата на еуростил дека е погодно ако ја збрцаш колата во снег па да можеш да ја истовариш од пристапната страна. Фала ви!

Ако има некој со модула вего од 500л да каже искуство би било топ. ..

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #81 на: 22 Септември 2015, 22:39:23 pm »
Jas imam Menbo 460 litri, i ja ima sipkata napred, ne smeta voopsto bidejkji tamu se stesnuva kuferot i osven nekoja kesa ili nesto meko neznam sto drugo bi mozel da stavis. Inaku ako go vozis prazen tropa da, na dupki i neramnini samo ama si tropa, tovaren ni krcka ni tropka.

Отсутен infected

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 402
Одг:
« Одговори #82 на: 23 Септември 2015, 11:30:32 am »
Изгледа многу луѓе го имаат тој модел и веројатно има зошто...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #83 на: 23 Септември 2015, 11:38:45 am »
Jas imam Menbo 460 litri, i ja ima sipkata napred, ne smeta voopsto bidejkji tamu se stesnuva kuferot i osven nekoja kesa ili nesto meko neznam sto drugo bi mozel da stavis. Inaku ako go vozis prazen tropa da, na dupki i neramnini samo ama si tropa, tovaren ni krcka ni tropka.

Не знам зашо, ама кај мене ни празен не тропка или крцка, дури ми се дешава да заборавам дека е на кров... Така се улетав у Сити Мол да влезам у гаражата, без уопште да ми текне дека иам „куфер на глаа“. Добро е што има доволно висина во гаражата на Сити Мол, па не е проблем. Во ГТЦ би можел чоек да има проблем, додека за другите катни гаражи, појма неам...

Изгледа многу луѓе го имаат тој модел и веројатно има зошто...

Веројатно е некое појачување за ригидност, пошто го има кај поголемите модели.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #84 на: 26 Октомври 2015, 14:50:29 pm »
nekoj drug prodavac za thule vo makedonija osven miki?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #85 на: 26 Октомври 2015, 18:53:29 pm »
Жарко.

Присутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 797
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #86 на: 26 Октомври 2015, 21:02:22 pm »




zborovi ne se potrebni

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #87 на: 27 Октомври 2015, 01:43:26 am »
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен stef_stef

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #88 на: 27 Октомври 2015, 14:32:12 pm »
Дечки, држачиве за кров се универзални за новиве коли, по бренд или по модел се продаваат?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #89 на: 27 Октомври 2015, 14:43:18 pm »
Самите носачи може да се упасираат на различни коли, ама механизмот за прицврстување варира. На пример, може да биде со „куки“ (ако нема фиксни точки или фабричка шина), со фиксни точки (зашрафување на предефинирани точки на кровот), или со „штипки“ (на тие што имаат фабрички шини - најчесто каравани, моноволуменци, СУВ и слично).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.