Автор Тема: Кровни носачи и се` за нив :)  (Прочитано 41184 пати)

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 938
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #105 на: 12 Февруари 2016, 20:25:19 pm »
Јас имам Auto Maxi алуминиумски држачи и куфер Menabo Mania 400, купени од Еуро Стил. Ги препорачувам и едното и другото.
Купено денес La Prealpina алуминиумски кровни држачи и Modula Wego 500l. Утре ќе оди брат ми на пат па ќе ви пишам што ќе каже дали е задоволен :D

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #106 на: 02 Јуни 2016, 11:05:05 am »
Здраво,

Дали може мала помош околу избор на кровни држачи.

Имам неколку опции, THULE половни или MENABO нови. Возилото е без roof rails.

1. THULE со челична шипка половни ....... 100 ЕУР


2. THULE со алуминиумска шипка половни ....... 135 ЕУР


3. MENABO TEMA нови со челична шипка ...... 4.500 ден. 

(http://www.menabocaraccessories.com/index.php?page=mnb_pg_dettaglio&id_articolo=3)

4. MENABO TEMA нови со алуминиумска шипка ....... 5.900 ден.   

(http://www.menabocaraccessories.com/index.php?page=mnb_pg_dettaglio&id_articolo=102)

Кои од овие да ги земам и дали THULEто вредат за разлика во цена? Нови THULE се 200/250 еур.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #107 на: 02 Јуни 2016, 11:07:34 am »
за колку планираш да ги користиш, еднаш во годината за одмор или почесто?

Ако ти е за еднаш оди си со поекономична варијанта дури и користени ако се ок

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #108 на: 02 Јуни 2016, 11:07:52 am »
Алуминиумските не рѓосуваат. Ако стојат на кола цело време, строго такви.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #109 на: 02 Јуни 2016, 11:26:31 am »
Планирам за одмор обавезно и за точакот ќе се најдат, така да од мај до октомври не би ги вадел (само куферот ќе се вади).

За зимоска имам магнети за скиите, ама ќе гледам да пазарам држачи за скии за шипкиве.

Мубаетот ми беше дали си исплати разликата во цена за THULE и дали ќе приметам разлика во секојдневно користење ?

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #110 на: 02 Јуни 2016, 12:08:00 pm »
Прашај си и во овластен сервис, обично не е голема разлика од овие наброениве.
На пример кога прашував за астрата 150 еур беа Thule ребрендирани за Opel со алуминиумски шипки, а поевтини од 120 еур неможев да најдам.

Магнетните за скии подобро и да не ги користиш, на големи брзини шетаат низ кровот.

Што се однесува до тоа дали алуминиумски или челични, нема да имаш проблем со корозија и со двете(челичните имаат пластичен заштитен слој), само поради коцкестата форма се побучни челичните.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #111 на: 02 Јуни 2016, 12:16:26 pm »
Jas i imam Menabo Tema aluminiumski.
Za cenata se top i ubav design imaat.
Za 600den doplata imas kluc za da gi zaklucis da ne ti gi drpnat.

Jas bi novi.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #112 на: 02 Јуни 2016, 13:54:42 pm »
Прашај си и во овластен сервис, обично не е голема разлика од овие наброениве.
На пример кога прашував за астрата 150 еур беа Thule ребрендирани за Opel со алуминиумски шипки, а поевтини од 120 еур неможев да најдам.

Магнетните за скии подобро и да не ги користиш, на големи брзини шетаат низ кровот.

Што се однесува до тоа дали алуминиумски или челични, нема да имаш проблем со корозија и со двете(челичните имаат пластичен заштитен слој), само поради коцкестата форма се побучни челичните.

За оригинал бараат 24.000 (со зборови: дваесетичетириилјадиденариненормални)

Магнетите сум ги возел до 160 и немало никаков проблем бар до сега, ама се слагам дека држачи се поелегнатно и посигурно решение

Изгледа ќе одам на поефтините челични, бар и самиот продавач (не кај нас) ми ги препорача.

Jas i imam Menabo Tema aluminiumski.
Za cenata se top i ubav design imaat.
Za 600den doplata imas kluc za da gi zaklucis da ne ti gi drpnat.

Jas bi novi.

Да ќе им турам брави за секој случај.


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #113 на: 02 Јуни 2016, 16:50:48 pm »
Немој да одиш на поевтините, па уште и челични. Ако зимаш од поевтините, земи алуминиумски.

Да сум јас, би земал половни Туле (доколку се во ред, се разбира), без око да ми трепне. Во овој случај, би ги земал половните алуминиумски Туле.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #114 на: 03 Јуни 2016, 07:13:59 am »
Немој да одиш на поевтините, па уште и челични. Ако зимаш од поевтините, земи алуминиумски.

Aко не ти е мака ќе можиш овој дел да го објасниш?

Од сликите ако не се лажам, Менабото дали со челични или алуминиумски, профилот е ист, што значи буката е иста,
а разлика има во само во тежина, која ќе се осети само при монтажа на носачите, па така поред мене 1400ден за две алуминиумски шипки не вреди.

Јас немам носач ама сум со план да земам, па вака се интересирам, и ако грешам нешто молам да ме поправите.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #115 на: 03 Јуни 2016, 12:52:22 pm »
Не видов дека профилот е исти, така да моментот за бучава веројатно држи вода.

Што се однесува до тежината, верувај дека прави многу разлика, особено ако сам монтираш држачи, па ќе треба да балансираш шипка преку кров и да пазиш да не ја ропнеш колата одозгора.
Не знам дали и колку често колегата планира да ги става и вади држачите, меѓутим тежината прави разлика.
Друг момент е што на алуминиумските не може да ти појави рѓа, што не е случај со челичните. Ако се планира подолготрајно користење, треба и ова да се земе предвид.

Јас пак би потенцирал дека, доколку е се' во ред со половните Туле и доколку влагаат во буџет, јас би идел на таа варијанта без уопште да му ја мислам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #116 на: 03 Јуни 2016, 14:36:01 pm »
Само заборавив да напоменам дека на алуминиумските профили има пластики од доле кај држачите кои се сечат во зависност од ширината  автомобилот.
Тие пластики покрај за мерка, служат и да се намали бучавата. При купување на половни носачи тие пластики се веќе скроени(ако купуваш од прв сопственик) или извадени(ако носачите смениле повеќе сопственици).
Друг проблем е и со аголот на кровот, за таа причина кај некои држачи има разни адаптери кои се местат за да се компензира закривувањето на кровот, а кај други пак се штелуваат.
Поради овие причини доколку парите се проблем повеќе би одел на нови од помалку реномиран бренд, отколку половни Туле.
« Последно менување: 03 Јуни 2016, 14:47:08 pm karajann »

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #117 на: 06 Јуни 2016, 23:24:06 pm »
thule ima za sekoja kola posebni `kandzi`
nemozes da zemes polovni sto pasuvale na ford focus da gi stavis na opel astra.
valjda si proveril covekot pred da bara/kupi polovni
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен doktor

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг:
« Одговори #118 на: 03 Јануари 2017, 17:07:11 pm »
Здраво друштво, Среќна Нова 2017, секое добро да ве најде!
Би се подновил во новава со кровен куфер и држачи, Ford Fiesta Mk6, максимален волумен и квалитет?
Suggestions and recomendations?


Sent from my Lenovo A5500-F using Tapatalk


Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #119 на: 17 Мај 2017, 09:24:22 am »
Сакам да купам кровни носачи и куфер за Пежо 206, за еднаш годишно користење, па да не има некој што продава или носачи или куфер, сеедно.