Автор Тема: Кровни носачи и се` за нив :)  (Прочитано 41171 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #45 на: 03 Август 2014, 20:43:34 pm »
Добро е :) Стави внатре и пар весла, ако летне у Вардар, бар некој комплетен чамец да си има :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг:
« Одговори #46 на: 03 Август 2014, 20:49:00 pm »
Абе не дупи, на 4 куки е закачен, башка после сликањево дополнително го врзав со гајтан :)

Ако стигне до толку невреме за да летне, куферот у Вардар ќе биде најмал проблем :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #47 на: 03 Август 2014, 22:14:39 pm »
Се шалам бе па и ти ;) Бев инспириран со неверемето во Џорче ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #48 на: 03 Август 2014, 22:20:13 pm »
Веле, што куфер имаш, колку литри и какви носачи, и најбитно од каде го зема?
И уште нешто, дали постпојат некој универзални носачи, кој се подесуваат во ширина?
Извини за многуте прашања, ама сакам и јас да земам во нареднава недела две, па да знам што ме чека, кај да барам и што да барам.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #49 на: 03 Август 2014, 22:53:51 pm »
Vele jas ke volontiram da go "pozajmam" na cuvanje ako nemas mesto kaj tebe, i toa so se drzaci. :D :D  :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #50 на: 03 Август 2014, 23:20:06 pm »
@Simo - Carrier166
Koa ке и правиш ремонт на Алфата, јави се, имам квалитетни карики од стоајдинот што ми останаа, уште од времето, оригинал италијански. Гарантирам дека уште 190К ке те тераат без проблем :)

@velestrumf
Одлично дошол обесен љиљакот :)
Сеа можеш и слушалки да му закачиш и музика да слуша :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #51 на: 03 Август 2014, 23:41:16 pm »
Ремонт?! Каков ремонт бе, фрлам мотор у ѓубре, ставам нов! :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #52 на: 04 Август 2014, 00:27:05 am »
Веле, што куфер имаш, колку литри и какви носачи, и најбитно од каде го зема?
И уште нешто, дали постпојат некој универзални носачи, кој се подесуваат во ширина?
Извини за многуте прашања, ама сакам и јас да земам во нареднава недела две, па да знам што ме чека, кај да барам и што да барам.

Вака, со ред...

Куферот е Менабо Маниа 400 (италијански), согласно името има 400 литри волумен, носачите се алуминиумски АутоМакси (италијански или француски, појма неам), се' комплет земено од Еуро Стил. Носачите ги земав лани, беа 6500 денари сосе монтажа, а куферот го земав годинава и беше 13400 денари.




(кај мене прицврстувањето не е вакво, сликава е само за привју на шипките)

Што се однесува до универзалноста, шипките се мање-више исти кај сите, ама механизмите за прицврстување на кровот се различни. Кај мене рецимо, се на фиксни точки на самиот кров. Кај на брат ми Леонот, се со „кукички“ кои се прицврстуваат на горните рамки на прозорите. Ширината треба да биде малку повеќе од кровот.

Фиксни точки:


Со „кукички“:


Битна работа на која треба да се внимава при изборот на куферот (особено ако возилото е хечбек или караван) - отворањето на задната врата:




@Simo - Carrier166
Koa ке и правиш ремонт на Алфата, јави се, имам квалитетни карики од стоајдинот што ми останаа, уште од времето, оригинал италијански. Гарантирам дека уште 190К ке те тераат без проблем :)

@velestrumf
Одлично дошол обесен љиљакот :)
Сеа можеш и слушалки да му закачиш и музика да слуша :)

Богами као огромна бубашваба изглеа ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #53 на: 04 Август 2014, 10:15:51 am »
Веле фала ти на одговорот.

Се мислам дали да биде како твојот или има и едни Фарад, ама тоа на лице место ќе се одлучува, од кој ќе имаат сребрен, тој ќе биде изгледа.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #54 на: 04 Август 2014, 10:24:26 am »
Мене кај Фарад не ми се свиѓаше што се многу непотребно предизајнирани :)

Али може тебе ќе ти фатат око, којзнае... Ќе си видиш на лице место. Најчесто имаат избор од црни (обични и лакирани) и сребрени (лакирани). Сеа имаат нешто шема и со „карбон“ :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #55 на: 05 Август 2014, 08:58:38 am »
decki zemav krovni nosaci od seat leon i sakam da gi koristam na golfot. predniot si pasuva na tocki i nema gajle ama so zadniot iam muka nikako nemozam da go nasteluvam. u euro stil vikaat deka moze ama jas ne sum u skopje.nekoj sto znae i moze da dade pamet?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #56 на: 05 Август 2014, 13:15:19 pm »
Ширината не одговара, или нешто друго е проблемот?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #57 на: 05 Август 2014, 18:39:39 pm »
ogovara sirinata. samo nekako zadniot drzac ne stega ko sto treba. dali ima nekoja fora da se namesti agolot neznam, ama nikako nemozam da go stegnam. a predniot e pasent. Oni se varijabilni, se sirat i stesnuvaat po zelba sto se glea deka ne se za eden tip na vozilo..ama da se vrakjam do skopje nekako ne mi ide, zatoa baram care dur sum u mavrovo

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #58 на: 05 Август 2014, 18:43:13 pm »
Постави слики да видиме каде и каков е проблемот.
Можеби е проблем аголот, или пак треба напред назад малку да го мрднеш држачот
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Кровни носачи и се` за нив :)
« Одговори #59 на: 05 Август 2014, 18:46:32 pm »
nazad nemoze. napred moze ama ima marker na zadnite vrati kaj sto treba da stoi drzacot. ako go izbegnam markerot ondak predniot i zadniot drzac se premnogu bliski... od sliki neznam kolku kje mozes da go voocis problemot ali kje napraam utre poso sea nekako vrne tuka :)

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html