Автор Тема: проблем со палење на лада самара-не вергла  (Прочитано 15465 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #30 на: 16 Јануари 2013, 08:52:44 am »
А да му ја однесеш ти на гугле да ти ја напраи, да не се мучиш ? :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: проблем со палење на лада самара-не вер&
« Одговори #31 на: 16 Јануари 2013, 09:12:49 am »
abe samo so strafciger napraj spoj pomegju debeliot kontakt kade sto e zastrafen plusot od akumulatorot i na taa maleckata klema...i vidi dali ke zavergla i pisi pobrzo ajde probaj go toa.

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #32 на: 16 Јануари 2013, 09:20:39 am »
А да му ја однесеш ти на гугле да ти ја напраи, да не се мучиш ? :D

не ми е мака,мерак ми е да ја направам.

@google
не сум дома.после ќе пробам и ќе пишам.
« Последно менување: 17 Јануари 2013, 07:43:32 am maci »
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: проблем со палење на лада самара-не вер&
« Одговори #33 на: 16 Јануари 2013, 09:37:36 am »
ednostavno eve ova treba da go naprais... jumper wire ke ti bide strafcigerot so koj ke naprais spoj pomegju niv i treba da vergla




ako nejke vaka, ondak ke si go smenis avtomatot (SOLENOID RELAY) 

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10271
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #34 на: 17 Јануари 2013, 02:29:08 am »
Ако паѓа напонот, до алнасерот би требало да иам добар довод. Сепак провери го кабелот за маса, контактите на алнасер што идат и клемите. Со премостување на штафовите со штафццигер нема мака- проверено на 101 :) Ако палит така тогаш треба да е бендексот- внатре платинките се при крај, не прават добар спој. Чукање на алнасетор помага кога е ладно и поради собирање на металите роторот добира на статорот, па алнасерот е заглавен. Со 2-3 чекичи ќе се размрда мале и ќе почни да врти... Колку што се важни четкиците, толку ти е важен и колекторот- делот кај што допираат четкиците. Може имеѓу металните контакти да е наталожена прашина од четкиците и колекторот, да прави кус спој. Исчисти го просторот помеѓу контактите со тенок и шилен предмет, без да направиш поголеми дупки, а може и шмиргла да заврши работа, жулни го малце со некоја пофина шмиргла. И ан крај може да е прегорен алнасерот...  Секако, провери ги и пиксните.
« Последно менување: 17 Јануари 2013, 03:01:21 am Bicikle »

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #35 на: 17 Јануари 2013, 07:30:05 am »
вчера,пробав со чукање,не бива.
пробав со спојување со штрафцигер,исти звук дава како кога пробувам со кључ.фрла искри и лепи малку штрафцигерот.
ај викам може е суво внатре земав го отворив и го подмачкав тоа како клипче што влага=излага.убаво го подмачкав со машинско уље го монтирав пак,пак ништо.исти звук дава како кога пробувам со кључ.
пробав со директен довод од акумулатор на релето ....има звук(штрака) го бутка клипчето ,значи не е до него.

масата од акумулторот што оди према шасија и таму извадив подмачкав кабелот за подобар контакт.тука нешто чудно се понашаа сијаличките на шал таблата.кога го допирав штрафот што е избацен од шасијата на моменти губеше контакт на некој сијаличиња од шал таблата.но ја исшмирглав шасијата добро и шајбната за подобар контаткт,испрскав со спреј за подмачкување(против корозија).

Може имеѓу металните контакти да е наталожена прашина од четкиците и колекторот, да прави кус спој. Исчисти го просторот помеѓу контактите со тенок и шилен предмет, без да направиш поголеми дупки, а може и шмиргла да заврши работа, жулни го малце со некоја пофина шмиргла. И ан крај може да е прегорен алнасерот...  Секако, провери ги и пиксните.
скоро се мењати пиксните,татко ми го однел кај автоелектричар кој му рекол дека е добар анлансерот.мали се шансите тој да не приметил,но ќе проверам и тоа.
да ставам плус на овој штраф и маса на самото куќиште на анлансерот?






« Последно менување: 17 Јануари 2013, 12:06:11 pm maci »
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #36 на: 17 Јануари 2013, 08:08:18 am »
maci ti vrti li tebe voopste motorot, koga proba da go palis na guranje zavrte li motorot???

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #37 на: 17 Јануари 2013, 10:06:20 am »
во 4 та ставив и го повлеков напред...да,вртеше каишот од алтернаторот
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #38 на: 17 Јануари 2013, 10:20:56 am »
Такозвано палење у ребра ;D

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #39 на: 17 Јануари 2013, 10:43:15 am »
dobro be picka mu mater, kako moze edna lada da ne dupi...kaj se naogjas da dojdam da ja zapalam da i e..m mater?

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #40 на: 17 Јануари 2013, 10:50:04 am »
вчера,пробав со чукање,не бива. *1

пробав со спојување со штрафцигер,исти звук дава како кога пробувам со кључ *2 .фрла искри и лепи малку штрафцигерот.
ај викам може е суво внатре земав го отворив и го подмачкав тоа како клипче што влага=излага.убаво го подмачкав со машинско уље го монтирав пак,пак ништо.исти звук дава како кога пробувам со кључ.
пробав со директен довод од акумулатор на бендексот ....има звук(штрака) го бутка клипчето ,значи не е до него.

масата од акумулторот што оди према шасија и таму извадив подмачкав кабелот за подобар контакт.тука нешто чудно се понашаа сијаличките на шал таблата.кога го допирав штрафот што е избацен од шасијата на моменти губеше контакт на некој сијаличиња од шал таблата.но ја исшмирглав шасијата добро и шајбната за подобар контаткт,испрскав со спреј за подмачкување(против корозија).

Може имеѓу металните контакти да е наталожена прашина од четкиците и колекторот, да прави кус спој. Исчисти го просторот помеѓу контактите со тенок и шилен предмет, без да направиш поголеми дупки, а може и шмиргла да заврши работа, жулни го малце со некоја пофина шмиргла. И ан крај може да е прегорен алнасерот...  Секако, провери ги и пиксните.
скоро се мењати пиксните,татко ми го однел кај автоелектричар кој му рекол дека е добар анлансерот.мали се шансите тој да не приметил,но ќе проверам и тоа.
да ставам плус на овој штраф и маса на самото куќиште на анлансерот?








1. NEMOJTE DA BIDETE KOPUCI I DA CUKATE PO ALANSERITE...KE GI ISKRSITE MAGNETITE OD STATOROT pa ke s ecudite posle...

2. ti kazav ako toa se desava, ondak mora da si go smenis avtomatot(ona sto Bicikle sosema pogresno go narekuva BENDEKS) ali kako i da e prvo ke se uveris dali ke zavergla so spojuvanje na dvata golemi strafa...taka mu davas direkten plus na alanserot ;)

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #41 на: 17 Јануари 2013, 11:29:07 am »
автоматчето=релето што е на анлансерот работи, пишав погоре.
го отворив,на отворено го подмачкав и пробав.увлекува клипчето.
еве слична слика,пресек.

преносот на релето кон бендексот и тој е ок,рачно го мрдав,запчаниците се ок,нема скршени..

ајде денес уште ова да пробам, директно анлансерот да пробам да го стартувам.

да нема забуни,ова е бендекс
« Последно менување: 17 Јануари 2013, 11:41:42 am maci »
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #42 на: 17 Јануари 2013, 11:31:21 am »
Тогаш дај контакт на брава ко` за верглање, и некој нека брцне штрафцигер помеѓу двата големи штрафа. Знам дека се лесно достапни, треба да завергла и запали. Ако завергла и запали, тогаш КОНЕЧНО е плочката за контакт што се наоѓа внатре во автоматчето, или првата работа што ти ја кажа гугле цар! :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен maci

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1316
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #43 на: 17 Јануари 2013, 11:50:26 am »

   
форд фиеста 1,4 тдци

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10271
Одг: проблем со палење на лада самара-не вергла
« Одговори #44 на: 17 Јануари 2013, 12:38:13 pm »
Може имеѓу металните контакти да е наталожена прашина од четкиците и колекторот, да прави кус спој. Исчисти го просторот помеѓу контактите со тенок и шилен предмет, без да направиш поголеми дупки... ????
patem poveketo alnaseri se so elektro magneti, retko se naoga so magneti. pobrzo ke se skrsat stafojne sto go drzat nego nesto drugo. i da se potcukni so cekic ne znaci da se idivis da go stutkas alnaserot, nego kolku da se ramrda troa...
e dobro de bendeks- releno sose zupcanikon.... zavisi kakao ke se najs vo muabet... xD