Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
133 (41.7%)
Black Horse
32 (10%)
Vesna
22 (6.9%)
Topla
62 (19.4%)
било кој...
70 (21.9%)

Вкупно гласови: 318

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 628522 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2550 на: 19 Декември 2019, 17:05:38 pm »
Мајке ми, близначки.

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2551 на: 03 Јануари 2020, 14:34:32 pm »
Мислење за Фиам? Ми го препорачаа овој наместо Топла.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2552 на: 03 Јануари 2020, 18:05:33 pm »
Нема мислење, кажи колку гаранција има колку ударна моќ на ампери, кој е сервисер итн

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2553 на: 03 Јануари 2020, 22:22:20 pm »
Нема мислење, кажи колку гаранција има колку ударна моќ на ампери, кој е сервисер итн

Има еден важен Параметар, Дали сервисот наплаќа и колку за полнење на испразнети акомулатори под гаранција... кога ќе земеш дека Ексајд наплаќа 400мкд, џабе  ти и гаранција, ако 7-8 пати го полниш до цркнување во гаранција во овластен по 400мкд ти речиси купи друг акомулатор...
Друго, имам едно прашање, Дали постои методологија за тест за акомулатор да ли држи напон, не со клешт за испитување , туку да го наполнат како треба и да се чува на одредена температура одредено време, На пример на 0Целзиусови да стои полн аломулатор, еве и неповрзан, ама после колку дена треба да запали кола без туркање или кабли ???

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2554 на: 03 Јануари 2020, 22:29:49 pm »
Мислење за Фиам? Ми го препорачаа овој наместо Топла.
Ништо посебно, акумулатор ко акумулатор. Поише ќар има продавачот отколку на Топла, веројатно затоа е препораката.

BTW, јас вчера земав од кај @nidzzo (без да се најавам и претставам) Монбат со 24 месеци гаранција. Ќе видиме како ќе се покаже.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2555 на: 04 Јануари 2020, 11:47:40 am »
Нема мислење, кажи колку гаранција има колку ударна моќ на ампери, кој е сервисер итн

Има еден важен Параметар, Дали сервисот наплаќа и колку за полнење на испразнети акомулатори под гаранција... кога ќе земеш дека Ексајд наплаќа 400мкд, џабе  ти и гаранција, ако 7-8 пати го полниш до цркнување во гаранција во овластен по 400мкд ти речиси купи друг акомулатор...
Друго, имам едно прашање, Дали постои методологија за тест за акомулатор да ли држи напон, не со клешт за испитување , туку да го наполнат како треба и да се чува на одредена температура одредено време, На пример на 0Целзиусови да стои полн аломулатор, еве и неповрзан, ама после колку дена треба да запали кола без туркање или кабли ???

Од искуство, ако дојде до полнење а не е поради ненамерно заборавени светла и сл толку од акумулаторот.
Топлата што ја имав за 5 години нит полнење виде нит дополнување. Унибатот си цркна после 3 год. Ексајдот цркна после 4 и не ни можеше струја да држи додека се запали на кабли. Сеа глеам гаранција. Сите акумулатори траат мин 2 години.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2556 на: 04 Јануари 2020, 12:05:31 pm »
9та година акумулаторот на i10kata.
Само еднаш избришав прашина од него ;D

Немам намера да им робувам на акумулаторите, колку издржи, толку.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2557 на: 04 Јануари 2020, 16:43:44 pm »
Нема мислење, кажи колку гаранција има колку ударна моќ на ампери, кој е сервисер итн

Има еден важен Параметар, Дали сервисот наплаќа и колку за полнење на испразнети акомулатори под гаранција... кога ќе земеш дека Ексајд наплаќа 400мкд, џабе  ти и гаранција, ако 7-8 пати го полниш до цркнување во гаранција во овластен по 400мкд ти речиси купи друг акомулатор...
Друго, имам едно прашање, Дали постои методологија за тест за акомулатор да ли држи напон, не со клешт за испитување , туку да го наполнат како треба и да се чува на одредена температура одредено време, На пример на 0Целзиусови да стои полн аломулатор, еве и неповрзан, ама после колку дена треба да запали кола без туркање или кабли ???

Од искуство, ако дојде до полнење а не е поради ненамерно заборавени светла и сл толку од акумулаторот.
Топлата што ја имав за 5 години нит полнење виде нит дополнување. Унибатот си цркна после 3 год. Ексајдот цркна после 4 и не ни можеше струја да држи додека се запали на кабли. Сеа глеам гаранција. Сите акумулатори траат мин 2 години.

денес го извадив и го однесов во продавницата кај што го купив, 9,5В му покажа, мора да се полни... ама проблем празници, па го земав дома , ќе го носам во среда..
Нема начин како да го рекламирам во Пазарна инспекција додека не цркне... Би требало да има Независен овлстен Сервис, да го полни и да го остава да стои и по Одредено време го мери и утврдува дали акомулаторот држи...
Друг начин е да го наполнам и ставам на другои возило па ако и таму има проблем тогаш право во пазарна... ама не ми го собира во другата кола ( Фиеста мк4) 55А, долг е за фиестата

Отсутен nidzzo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 238
  • No.1 battery POWER DURACELL
    • www.akumulatori.com.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2558 на: 08 Јануари 2020, 08:54:52 am »
@nefer  pishi dali mozeme nie neshto da sovetuvame ili dademe nasoki.

Srekni praznici na site na forumov, vi posakuvam zdravje pred se i srekja.....i pomalku nervozi :)
DURACELL AUTOMOTIVE POWER
(02) 2783030
078 373414

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2559 на: 08 Јануари 2020, 20:37:54 pm »
@nefer  pishi dali mozeme nie neshto da sovetuvame ili dademe nasoki.

Srekni praznici na site na forumov, vi posakuvam zdravje pred se i srekja.....i pomalku nervozi :)
благодарам, бев кај вас по полнењето  , некаде 20 ноември,со Полото, тогаш покажа 14,4В и остана да не се чепка Реглер туку да се вози..сега по 3 дена невозење, во Петок вечер пиштеше и не даде да се вергла...во сабота сабајле бев кај што е купен, најдоа 9,5В, ама  поради празници го качив дома ,на топло а денес да го носам. Патем вчера дома 2ч го полнев, влечеше по 3,8А, ама го исклучив, не се полни дома, смрди... Денес раното со кабли многу лесно запали колата, ја остаив 3 - 4 минути па ја угасив и го однесов акумулаторот кај увозникот...му најдоа 12,17В и остана на полнење... мислат дека колата троши, ама досега не откри никој  ништо, можно е да го ставам на друга кола а друг акумулатор на оваа па да видиме што е..

Отсутен BmwPowerRoad

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2560 на: 18 Јануари 2020, 09:02:53 am »
Нема мислење, кажи колку гаранција има колку ударна моќ на ампери, кој е сервисер итн

Има еден важен Параметар, Дали сервисот наплаќа и колку за полнење на испразнети акомулатори под гаранција... кога ќе земеш дека Ексајд наплаќа 400мкд, џабе  ти и гаранција, ако 7-8 пати го полниш до цркнување во гаранција во овластен по 400мкд ти речиси купи друг акомулатор...
Друго, имам едно прашање, Дали постои методологија за тест за акомулатор да ли држи напон, не со клешт за испитување , туку да го наполнат како треба и да се чува на одредена температура одредено време, На пример на 0Целзиусови да стои полн аломулатор, еве и неповрзан, ама после колку дена треба да запали кола без туркање или кабли ???

Друже, имав и јас двапати да ми се празни акумулаторот по вина на напонскиот регулатор (Реглер) и ја барав вината кај сервисерот ми зеде 300 денари, но си го сменив реглерот и сега функционора безпрекорно.
Ми објаснија убаво дека не можам да трошам струја од празен акумулатор.
Пред да купуваме акумулатор треба да го провериме возилото, но како што кажа сервисерот некој полесно дава 5000 денари за нов акумулатор одколку да плати проверка на возилото 500 денари.
При тоа, старриот акумулатор бил сигурно исправен,  но само испразнет од наведената неисправност.

Чудни сме ние: Слушаме до пола, разбираме четвртина а прераскажуваме дупло.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3506
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2561 на: 27 Јануари 2020, 09:12:02 am »
Да не има некој број од nidzzo

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен nidzzo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 238
  • No.1 battery POWER DURACELL
    • www.akumulatori.com.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2562 на: 27 Јануари 2020, 09:22:02 am »
Да не има некој број од nidzzo

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Imam jas! :)
(02) 2783030
078 373414
DURACELL AUTOMOTIVE POWER
(02) 2783030
078 373414

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2605
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2563 на: 27 Јануари 2020, 20:55:14 pm »
@nidzzo , Kaj Duracelot oznatata za amperi odgovara ustvari na CCA?
Obicno ja pisuva amperazata spored (EN)

I prakticno, pri proverka na akumulatorot so tester podatokot za amperaza ja vnesuvate pod "CCA" ili "EN"?

Отсутен nidzzo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 238
  • No.1 battery POWER DURACELL
    • www.akumulatori.com.mk
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2564 на: 28 Јануари 2020, 10:01:33 am »
@M3V8  Eve edno video kako merime, CCA (Cold Cranking ampers) se meri na povekje nachini, zavisi od nekolku faktori.

VIDEO:   https://www.facebook.com/nevipalikolata/videos/467764623828050/

1. Instrument (od koj proizvoditel, dali e bazdaren kako shto treba, t.e dali e profesionalen ili nekoj za 5 eur i dali ima algoritam vo nego ili ne) Nashite se prof. verzii.
2. Duracell kako shto znaesh e Americki brend i drug standard se aplicira, generalno gi merime po EN.
3. Mnogu e vazno merenjata da bidat spored temperaturnite standardi, nie akum. gi chuvame vo nezagreani prostorii i normalno ako go izmerime sega na 5 stepeni ke pokaze edna vrednost a ako go stavat vo kancelarija na 25c (kako shto pravat) togash ke pokaze povisoki vrednost - C5 ili C20 oznaki.

Se nadevam deka uvoznicite na akumulatori vo MK koi se site do eden prisutni tuka ke dodadat neshto od nivnoto iskustvo vo vrska so merenje, servisiranje,prodazba,garancija itn.
DURACELL AUTOMOTIVE POWER
(02) 2783030
078 373414