Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
133 (41.7%)
Black Horse
32 (10%)
Vesna
22 (6.9%)
Topla
62 (19.4%)
било кој...
70 (21.9%)

Вкупно гласови: 318

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 628514 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2475 на: 27 Октомври 2019, 23:11:22 pm »
Ја не знам како фабричкиот на бенве оди 10год, кај пасатот изоде 8год. Тоа кај мои возила, а исто и @Спенсер спомна некна дека кај него веќе е 10год акумулаторот, а заменските потоа тераат 2-3 год и толку.
Нова била колата, се‘ било подобро, па акумулаторот помалу се теретел...


Штознам, не ти држи вода муабетот.

Колата е нова, да, ама 10 години е доста време.

Како старее и се амортизира колата, така старее, се амортизира и се оптеретува акумулаторот. Како старее колата, така експоненцијално се зголемува оптеретувањето на акумулаторот.

11 години исправен акумулатор е нешто неверојатно, и би го препишал на квалитет и на премиум брендот на автомобилот, каде се вградуваат квалитетни делови.
Еве мои примери:

Со југо 89та, купено 95та возено до 2003та, секои 4 години нов акумулатор (купени 3 комада топла)

Со Типо 93та, купено 2003та возено до 2008ма, исто така секои 4 години (купено топла, другиот не се сеќавам)

Со Меган 05та, купен 2008ма возен до 2016та, фабричкиот рикна на 3 години и 3 месеци, и така си продолжи и со наредните (купени топла, монбат, варта)

Со i10 2011та, еве точно 8 години и 1 месец и сеуште тера :)

Со i30 2016та, 3 години и 4 месеци, сеуште е рано за статистика :)

На Симката од 77ма, освен фабричкиот кој издржал 9 години, се погоди еден Весна што издржа 8 години (рикна полани што значи колата била 32 години стара кога е монтиран), другите 4 до 5 години издржуваа...





Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2476 на: 27 Октомври 2019, 23:15:21 pm »
Кога ќе дојде ред да мењам можеби ќе купам половен од пресно удрено бмв ауди или мерцедес. Ќе изоди многи повеќе од било кој афтермаркет. Доколку нема таква прилика знам кај да се обратам да го сменам неприметно :)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2477 на: 27 Октомври 2019, 23:23:06 pm »
Не памтам бренд ама Рено кампусот шо го имавме пред меганите 17 години траеше акумулаторот, не му веруваа на татко ми кога им кажуваше на луѓе за годините, околу 95/6ккм се поминаја со фабричкиот. Сеа на меганот имам некој Ексајд премиум карбон мислам дека ноември 2016 го зедов и изгледа последна година ќе му биди, на незапалена кола неколку дена не вади знак за слаб акумулатор ама скоро зајдва пред гасење на прво верлглање
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1050
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2478 на: 28 Октомври 2019, 06:53:18 am »
Nekoj da kupil kaj nas Banner?
Euroimpex bi trebalo da e uvoznik, ako e.

Јас имам купено, во тоа време го имаше во Хемпро. Испушти душа после 6 години, без никакви проблеми во текот на користењето и пак би купил.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2479 на: 28 Октомври 2019, 07:30:15 am »
Некоја финта имат, ем порано претежно се возеше бензин, па по не захтевен е бензинот, колите имаа светла, бобина и оарно од електроника , сега имаат села кујна и дневна од електронкка, старт стоп што осетно го оштетува акумулаторот...

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2480 на: 28 Октомври 2019, 09:09:42 am »
Nekoj da kupil kaj nas Banner?
Euroimpex bi trebalo da e uvoznik, ako e.

Јас имам купено, во тоа време го имаше во Хемпро. Испушти душа после 6 години, без никакви проблеми во текот на користењето и пак би купил.
Имав и јас Банер од Хемпро купено. Одличен акумулатор.
Банер се купени од Дурасел. Банер веќе брендот можи да го нема кај нас.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2481 на: 28 Октомври 2019, 09:56:12 am »
Еуроимпекс вели дека има Банер... освен ако не му е ажурирана страната:

https://www.euroimpex.com.mk/banner

Отсутен salt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 288
  • Opel Astra fan
    • Blog Za Mkd muzika I iOS aplikacii
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2482 на: 30 Октомври 2019, 12:38:39 pm »
Денес се вратив од макбат- монбат - дурацел сервисот. На прво испитување на апаратчето  покажа дека акомулаторот

DURACELL ADVANCED
DA 95H

  e 40% poln (state of charge) a (state of helth 93%)
Честите кратки релации и застанувања со 4 жмигавци повеќе од 10 мин.  најверојатно допринеле до оваа ситуација.
Денес ми го вратија наполнет ( во меѓувреме возев со заменски што е навистина за пофалба) па ќе видиме како ќе се однесува. 

За пофалба и секој чест за односот на вработените со клиентие што мислам дека е реткост во денешно време. Навистина сум пријатно изненаден.
Поздрав до @nidzzo и цела екипа

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2605
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2483 на: 30 Октомври 2019, 13:11:05 pm »
Site nesto brzaat kon pobrz kesh...no mozelo i drugcie.
Ovakva profesionalnost kaj nas e navistina retkost. Opremeni so instrumenti, znaenje, i sto e mnogu bitno posveteno vreme.

Eve eden potsetnik da si gi nadopolnime akumulatorite pred zimo.
Otkako nabaviv asalen polnac,   CTEK MXS 5.0 ( https://www.youtube.com/watch?v=84jg8spF7oU) , neznam sto bi pravel bez nego.


Отсутен Marv

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2484 на: 30 Октомври 2019, 13:20:32 pm »
Site nesto brzaat kon pobrz kesh...no mozelo i drugcie.
Ovakva profesionalnost kaj nas e navistina retkost. Opremeni so instrumenti, znaenje, i sto e mnogu bitno posveteno vreme.

Eve eden potsetnik da si gi nadopolnime akumulatorite pred zimo.
Otkako nabaviv asalen polnac,   CTEK MXS 5.0 ( https://www.youtube.com/watch?v=84jg8spF7oU) , neznam sto bi pravel bez nego.
И кај може кај нас да се најде саглам полнач а да не кошта еден бубрег. Онака за по дома, што се вика неколку пати годишно да се освежи акумулаторот. Пошто 80% од времето возам до работа 3км и назад, после службена, и гарант со такво возење неможам да очекувам кујзнае какво траење од било кој акумулатор.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk


Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2153
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2485 на: 30 Октомври 2019, 13:50:21 pm »
@salt Не е лошо да го проверам мојот акумулатор, чисто да не ме изненади зимата, кажи ми каква е постапката, се закажува за проверка?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2605
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2486 на: 30 Октомври 2019, 14:14:13 pm »
Site nesto brzaat kon pobrz kesh...no mozelo i drugcie.
Ovakva profesionalnost kaj nas e navistina retkost. Opremeni so instrumenti, znaenje, i sto e mnogu bitno posveteno vreme.

Eve eden potsetnik da si gi nadopolnime akumulatorite pred zimo.
Otkako nabaviv asalen polnac,   CTEK MXS 5.0 ( https://www.youtube.com/watch?v=84jg8spF7oU) , neznam sto bi pravel bez nego.
И кај може кај нас да се најде саглам полнач а да не кошта еден бубрег. Онака за по дома, што се вика неколку пати годишно да се освежи акумулаторот. Пошто 80% од времето возам до работа 3км и назад, после службена, и гарант со такво возење неможам да очекувам кујзнае какво траење од било кој акумулатор.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Konkretno ovoj polnac go plativ 80 evra, preku ebay.
Spored site revjua eden od podobrite polnaci. Gi koristat i za profesionaona upotreba vo ovlasteni servisi i saloni na vrvni avtomobilski marki.
Prednosta mu e sto direktno se ustekuva na kola bez da se vadi akumulatorot. Moze da se ponat site tipovi na aku klasicni, EFB, AGM, GEL.
Imam poveke koli vo familija i redovno gi rotiram i nadopolnuvam.
Konretno edna kola so start stop se vozi 3 god samo vo grad. Da ne nadopolnuvav verojatno ke imav prazen akumulator do sega i kriv ke mi bese akumulatorot nekvaliteten. Kako prestanuva da se aktivira start/stop taka nadopolnuvam, ednas do dvapati godisno.

Prethodno dobra rabota vrsese i eden drug elektronski polnac koj go nabaviv od Skopje/trgovski kapistec/Login sistemi.
I toj bese vo 7 fazi polnenje kostase nesto ispod 3000 denari. No toj morase da se vadi akumulatorot od kola.

Za prodolzen vek na traenje na aku i namaleni problemi se preporacuva pred zimo polnenje, i preku godinata po potreba vo zavisnost na rezimot na rabota. Ako cesto vozis na otvoreno normalno nema potreba od nadopoluvanje. Znaci ima kola koja e vo takov rezim kaj mene i taa polnac ne videla.

Jas polnacot go koristam za razni nameni, taka da trosokot mi se isplati. Polnam deep cicle aky za elektopenti, sonari, odrzuvam so nego i akumulator koj go koristam na gliser.  Dosta teski uslovi na rabota, eve istera 5 sezoni i uste e vo dobra kondicija. Zimno vreme odrlipika mesed dena pominuva na polnac. btw toj akumulator e Exide Premium.

Отсутен Marv

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2487 на: 30 Октомври 2019, 14:25:24 pm »
Site nesto brzaat kon pobrz kesh...no mozelo i drugcie.
Ovakva profesionalnost kaj nas e navistina retkost. Opremeni so instrumenti, znaenje, i sto e mnogu bitno posveteno vreme.

Eve eden potsetnik da si gi nadopolnime akumulatorite pred zimo.
Otkako nabaviv asalen polnac,   CTEK MXS 5.0 ( https://www.youtube.com/watch?v=84jg8spF7oU) , neznam sto bi pravel bez nego.
И кај може кај нас да се најде саглам полнач а да не кошта еден бубрег. Онака за по дома, што се вика неколку пати годишно да се освежи акумулаторот. Пошто 80% од времето возам до работа 3км и назад, после службена, и гарант со такво возење неможам да очекувам кујзнае какво траење од било кој акумулатор.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Konkretno ovoj polnac go plativ 80 evra, preku ebay.
Spored site revjua eden od podobrite polnaci. Gi koristat i za profesionaona upotreba vo ovlasteni servisi i saloni na vrvni avtomobilski marki.
Prednosta mu e sto direktno se ustekuva na kola bez da se vadi akumulatorot. Moze da se ponat site tipovi na aku klasicni, EFB, AGM, GEL.
Imam poveke koli vo familija i redovno gi rotiram i nadopolnuvam.
Konretno edna kola so start stop se vozi 3 god samo vo grad. Da ne nadopolnuvav verojatno ke imav prazen akumulator do sega i kriv ke mi bese akumulatorot nekvaliteten. Kako prestanuva da se aktivira start/stop taka nadopolnuvam, ednas do dvapati godisno.

Prethodno dobra rabota vrsese i eden drug elektronski polnac koj go nabaviv od Skopje/trgovski kapistec/Login sistemi.
I toj bese vo 7 fazi polnenje kostase nesto ispod 3000 denari. No toj morase da se vadi akumulatorot od kola.

Za prodolzen vek na traenje na aku i namaleni problemi se preporacuva pred zimo polnenje, i preku godinata po potreba vo zavisnost na rezimot na rabota. Ako cesto vozis na otvoreno normalno nema potreba od nadopoluvanje. Znaci ima kola koja e vo takov rezim kaj mene i taa polnac ne videla.

Jas polnacot go koristam za razni nameni, taka da trosokot mi se isplati. Polnam deep cicle aky za elektopenti, sonari, odrzuvam so nego i akumulator koj go koristam na gliser.  Dosta teski uslovi na rabota, eve istera 5 sezoni i uste e vo dobra kondicija. Zimno vreme odrlipika mesed dena pominuva na polnac. btw toj akumulator e Exide Premium.
80еур и не така многу, кога ќе го поделам на 3-4 коли у фамилија. Како помина со царина ова она. И да сакам ваков што нетреба да се вади акумулатор, пошто иначе ќе мора да сетирам пола кола после, или да уклучувам паралелка некој, заебанции.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk


Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2605
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2488 на: 30 Октомври 2019, 14:36:34 pm »
Realno mislam i ne e taka skap a stvarno vrsi rabota. Barem vo mojot slucaj se isplati povekekratno. A realno porano ili podocna recisi i da nema kola koja barem ednas nemala potreba od polnac.
Za da izbegnam davacki, kupen od ebay Germanija i go prativ kaj prijatel vo Grcija na negova adresa.

Da, pokraj ostanatovo, mnogu znaci sto ne se vadi akumulatorot. Em brzo i prakticno em sve pod napon. A koga ke priklucis go zaboravas, den, dva, mesec.
Po zelba mozes da si naracas i adapter da ponis preku 12V utikac od kabina. Ima opci za pomali i pogolemi aku, AGM, rekondicija itn...

Отсутен salt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 288
  • Opel Astra fan
    • Blog Za Mkd muzika I iOS aplikacii
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2489 на: 30 Октомври 2019, 16:10:03 pm »
@salt Не е лошо да го проверам мојот акумулатор, чисто да не ме изненади зимата, кажи ми каква е постапката, се закажува за проверка?
@filipmk Друже процедура нема. Прати едно пораче на @nidzzo   или директно оди , одма до Новус  се наоѓаат.

Едит: Инаку незнам дали вреди да се инвестира во купување добар полнач кога има опција за полнење кај Макбат 250 денари за ( за други фирми на акомулатори коиншто не се од нивниот бренд)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
« Последно менување: 30 Октомври 2019, 23:30:29 pm salt »