Автор Тема: Проверка на турбината и нејзино чистење  (Прочитано 18479 пати)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Како можи да се провери состојбата на турбината и како е најдобро истата да се исчисти? После колку изминати километри се препорачува нејзино чистење од гарежот кој се собира во неа? Дали има превентивен начин на нејзино чистење со адитиви или друг начин?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #1 на: 16 Април 2011, 17:24:05 pm »
Одлична тема професоре ! Незнам ништо околу тековното одржување на турбото,ама знам дека ако рикне (недај боже) за репарирање бараат 350Е ! Така да ако некој знае нешто поише нека сподели со нас...

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #2 на: 16 Април 2011, 17:57:35 pm »
Како можи да се провери состојбата на турбината и како е најдобро истата да се исчисти? После колку изминати километри се препорачува нејзино чистење од гарежот кој се собира во неа? Дали има превентивен начин на нејзино чистење со адитиви или друг начин?
Ти кажав вчера во некоја тема дека јас ке го чистам деновиве од гареж турбото и планирам цело да го извадам па и внатре ке го ивчистам и ке го исполирам ако можам.
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #3 на: 16 Април 2011, 18:46:28 pm »
Како можи да се провери состојбата на турбината и како е најдобро истата да се исчисти? После колку изминати километри се препорачува нејзино чистење од гарежот кој се собира во неа? Дали има превентивен начин на нејзино чистење со адитиви или друг начин?
Ти кажав вчера во некоја тема дека јас ке го чистам деновиве од гареж турбото и планирам цело да го извадам па и внатре ке го ивчистам и ке го исполирам ако можам.

ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ што дочекавме средношколец да ни држи лекции како се чистело турбо   ;D ;D ;D

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #4 на: 16 Април 2011, 20:13:40 pm »
 :D :D :D :D :D
Ако има време и вие ке научите  :D :D :D :D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #5 на: 16 Април 2011, 21:53:41 pm »
Јас и овде ќе го ставам линкот што го постирав денес на една друга тема

http://www.forddoctorsdts.com/articles/article-06-05.php

Кај нас има еден човек кој се занимава со чистење на турбо. Услугата не е баш евтина - 50Е.

http://www.youtube.com/watch?v=tTqZPbBet0I
« Последно менување: 16 Април 2011, 22:07:37 pm proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #6 на: 16 Април 2011, 22:09:11 pm »
Јас и овде ќе го ставам линкот што го постирав денес на една друга тема

http://www.forddoctorsdts.com/articles/article-06-05.php

Кај нас има еден човек кој се занимава со чистење на турбо. Услугата не е баш евтина - 50Е.
Ќе ти кажам нешто, пошто и ја сум сервисер ;) Носи човек некој уред неисправен од мајстор до мајстор и никој не може да му го поправи :) Доаѓа кај вистинскиот, тој го погледнува делот, зема чекич и го удира на едно место, го проверува како функционира и му вика 100 евра :D Еј, му се жали чоеков, а бе за едно удирање со чекич 100 евра ??? Не, му вика мајсторов, едно удирање со чекичот кошта едно евро, ама знаењето каде точно треба да се удри со чекичот и со која сила кошта 99 евра ;D

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #7 на: 16 Април 2011, 22:20:52 pm »
Djidji ова ми личи ко да ме храбриш да платам 3000 ден. :)

Еве уште еден линк

http://www.youtube.com/watch?v=7v94DGI2h7I&NR=1

и начин како да се провери половно турбо

http://www.youtube.com/watch?v=jOGYIsAizQU&NR=1
« Последно менување: 16 Април 2011, 22:28:05 pm proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #8 на: 16 Април 2011, 22:27:12 pm »
Djidji ова ми личи ко да ме храбриш да платам 3000 ден. :)

Еве уште еден линк

http://www.youtube.com/watch?v=7v94DGI2h7I&NR=1

Хахаха добро читаш меѓу редови :) Поентата е што тоа што незнам или никад не сум видел-не би се осмелил на мое ауто да експериментирам :D Сиромавиот два пати плаќа ;)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #9 на: 16 Април 2011, 22:30:53 pm »
Абе даскалска работа... :)
Читам што да правам, ама то што го читам не секогаш ме бендисва :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #10 на: 16 Април 2011, 23:43:34 pm »
До сега бев в гаража 8) разглеував и ми се гледа ко многу работа да се извади турбото и да се растури внатре  :-\
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #11 на: 16 Април 2011, 23:48:30 pm »
Јас на твое место не би гибал во него... Нека си ја сработи работата некој што го знае тоа. Почекај и собери некој денар :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #12 на: 17 Април 2011, 00:20:03 am »
Профф, ова претежно се работи на турбини со променлива геометрија, каде заради гареж од издувните гасови доаѓа до блокирање на крилцата на системот за менување на геометријата.Твојата турбина не е таква и не страда толку често  како турбините со променлива геометрија.Единствено што би можело да се исчисти е вентилот , клапната за регулација на турбината, на кој може да се насобере гареж и да не заптива добро.
« Последно менување: 17 Април 2011, 00:22:28 am marsher »

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #13 на: 17 Април 2011, 00:35:13 am »
Дали за тоа сепак се вади целата турбина? За кој вектил збораш, оној сто е поврзан со вакуум вентилот што ја отвора турбината или нешто друго е во прашање? Како се чисти клапната?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #14 на: 17 Април 2011, 08:00:42 am »
Овде би се надоврзал со уште едно прашање. Како се чисти интеркулерот и што се добива со тоа?
Дали интеркулерот има оддолу некаков испуст за да протечи нечистотијата или тој е порозен па нема потреба од тоа?

Ова што го најдов е за фолксваген џета
http://www.vaglinks.com/Docs/VW/MKIII/OgdenLabs.com_VW_MKIII_A3_Jetta_TDI_Intercooler_Cleaning_DIY.pdf
« Последно менување: 17 Април 2011, 08:09:21 am proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!