Автор Тема: Проверка на турбината и нејзино чистење  (Прочитано 18457 пати)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #15 на: 17 Април 2011, 08:44:33 am »
Од она што успеав да најдам на интернет постапката отприлика би изгледала вака:

1. да се извади интеркулерот
2. да се преврти надолу доколку има нечистотии кои не се слепени на внатрешноста
3. да се стави одредена количина на бензин или медицински бензин и да се протреси целиот интекулер
4. да се истури бензинот заедно со нечистотијата
5. да се повтори оваа постапка се додека не излези чиста течност
6. да се испери внатре со силен млаз вода
7. да се стави повторно бензин и да се протреси
8. да си исцеди добро и да се остави целосно да се исуши
9. негде препорачуваат сушење со фен или издувување со компримиран воздух
10. да се монтира само доколку е целосно исушен бидејќи во спротивно можи да дојди до оштетување и појава на детонација

Се препорачува исто така и чистење на цревото кое влегува во интеркулерот, цевката од турбината која влегува во него и клапните т.е. чистење на сите нечистотии и маснотии во тој дел и добро да се избриши со сува крпа.
Однадвор се препорачува чистење со сапуница, соодветна четка и плакнење со вода.
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #16 на: 17 Април 2011, 09:38:05 am »
Дали за тоа сепак се вади целата турбина? За кој вектил збораш, оној сто е поврзан со вакуум вентилот што ја отвора турбината или нешто друго е во прашање? Како се чисти клапната?
Па вентилот на влезот каде што влага цревото од интеркулерот,тука има клапна една и згора вентил (вадља тој е егр вентил),тука најпоќе има талок кај мене,ако сакаш почекај јас прв ке пробам па ке ти кажам резултати, :-X
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #17 на: 17 Април 2011, 10:09:40 am »
Ajde cepkajte...ima turbini ovde kaj mene za prodazba :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #18 на: 17 Април 2011, 11:00:41 am »
Mene me interesira dali moze da se upotrebuva MotorClean vo slucaj koga motorot ima turbo?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #19 на: 17 Април 2011, 13:27:11 pm »
Дали за тоа сепак се вади целата турбина? За кој вектил збораш, оној сто е поврзан со вакуум вентилот што ја отвора турбината или нешто друго е во прашање? Како се чисти клапната?
Па вентилот на влезот каде што влага цревото од интеркулерот,тука има клапна една и згора вентил (вадља тој е егр вентил),тука најпоќе има талок кај мене,ако сакаш почекај јас прв ке пробам па ке ти кажам резултати, :-X
Кај мене турбината е горе и во задниот дел на моторот, а егр-от напред блиску до интеркулерот. Маршер сигурно мислеше за нешто што е на самата турбина затоа што тогаш воопшто го немав спомнато интеркулерот....
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #20 на: 17 Април 2011, 13:28:58 pm »
Ajde cepkajte...ima turbini ovde kaj mene za prodazba :)
Чим има добро е да знаеме кај да ги бараме :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #21 на: 17 Април 2011, 13:30:53 pm »
Mene me interesira dali moze da se upotrebuva MotorClean vo slucaj koga motorot ima turbo?
Изгледа маршер е на "пауза" па нема дадено ниакаков одговор или пак во недела му е поскапа тарифата бидејќи е online :)
« Последно менување: 17 Април 2011, 13:33:33 pm proff »
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #22 на: 17 Април 2011, 13:40:32 pm »
Mene me interesira dali moze da se upotrebuva MotorClean vo slucaj koga motorot ima turbo?

Треба да може, пошто он се става пред да го мењаш уљето да работи 10 минути ВО ЛЕР.

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/1019%20Motor%20Clean_EN.pdf/$file/1019%20Motor%20Clean_EN.pdf


Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #23 на: 17 Април 2011, 20:25:07 pm »
Пробав да очистам,го извадив и што ке видам ??? , во неговите 11 години никогаш не очистен  :-\ ,од ф60 направено ф40 цевката
Го очистив егр вентилот,стакло го напраив :) ,и цевката до каде што можев  ја очистив па натака имаше кривина
Да се ослобота или да киднам од школо деновиве или сабота па цела усисна грана ке ја извадам да ја очистам :P
Не го пробав да видам што се доби но утре ке го развозам а може ке го сецнам катализаторот па ке пишам резултати
Малце е специфично,така да ако немате убав алат поарно  не копајте однесетеја на сервис :-X
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #24 на: 17 Април 2011, 20:45:05 pm »
Дали за тоа сепак се вади целата турбина? За кој вектил збораш, оној сто е поврзан со вакуум вентилот што ја отвора турбината или нешто друго е во прашање? Како се чисти клапната?
Па вентилот на влезот каде што влага цревото од интеркулерот,тука има клапна една и згора вентил (вадља тој е егр вентил),тука најпоќе има талок кај мене,ако сакаш почекај јас прв ке пробам па ке ти кажам резултати, :-X
Кај мене турбината е горе и во задниот дел на моторот, а егр-от напред блиску до интеркулерот. Маршер сигурно мислеше за нешто што е на самата турбина затоа што тогаш воопшто го немав спомнато интеркулерот....


Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #25 на: 17 Април 2011, 21:44:41 pm »
Дали за тоа сепак се вади целата турбина? За кој вектил збораш, оној сто е поврзан со вакуум вентилот што ја отвора турбината или нешто друго е во прашање? Како се чисти клапната?
На самата турбина се наоѓа и го регулира протокот на издувните гасови низ турбината а и со самото тоа и нејзината брзина на вртење како и притисокот.Поврзано е со шипката која иде на вакумскиот дел од турбината.
Не ми е поскапа тарифата во недела, ама доста е , малку си давам одмор на ганглиите.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #26 на: 17 Април 2011, 22:02:54 pm »
Тој вентил можи само со wd-40 да се исчисти и подмачка. Колку што видов не се отвора. А каде е клпната кај турбото? Во влезот кај што влегува воздухот и со што таму да исчистам?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #27 на: 17 Април 2011, 23:22:13 pm »
Види чистија што ке правиш ама стварно има придобивки
Голфот воопшто не одеше сега коа ивчистив и со 2ра шлајви во возење прави  :D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #28 на: 18 Април 2011, 08:03:36 am »
Тој вентил можи само со wd-40 да се исчисти и подмачка. Колку што видов не се отвора. А каде е клпната кај турбото? Во влезот кај што влегува воздухот и со што таму да исчистам?
Профф не сме се разбрале, а можеби и погрешно сум се изразил, напишав вентил-клапна, за појаснување, за истото се работи.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Проверка на турбината и нејзино чистење
« Одговори #29 на: 18 Април 2011, 18:50:59 pm »
Јас добив впечаток дека треба две работи да исчистам...Добро сум разбрал за едното :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!