Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981922 пати)

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1950 на: 09 Јануари 2017, 08:48:02 am »
Еве Van плука по се што не е Гри.
А Гри се искурназија и ги качија цели 30% цените на инверторите а искрено ништо посебно не се!
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Одг:
« Одговори #1951 на: 09 Јануари 2017, 08:50:09 am »
Mideata koja cena odat?

Sent from my COOLPAD 8297W using Tapatalk


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1952 на: 09 Јануари 2017, 08:52:28 am »
Незнам зошто толку плукате по Мидеа.
На бугарските форуми, и тоа оние стручните, Мидеа ја рангираат многу високо. И тоа од технички аспект и издржливост.
Да не зборувам за цената по која Мидеа се продава.
Не, немам Мидеа, но по она што го читав искрено би се размислил да купам како ефтина варијанта кога ке цркне некоја од овие обичниве. Зборувам за инверторскиот сплит систем.
Особено за поголеми топлински пумпи за цела куќа/зграда се многу фалени и пред се со добри перформанси.

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1953 на: 09 Јануари 2017, 09:18:04 am »
gree  Lomo -то јас го имам но 3 и пол-ка.
Тивок е. Во дневна го ставив со 26m2 со пвц врата и прозор и кујна пвц прозор 4 сезонски.
Два зида се надворешни, едниот е северна страна но има изолација внатрешен зид со гипс.
Подот е дрво патос со изолација стиропот меѓу штафни.
Надворешната единица е на северниот зид како и внатрешната. Кај мене зимно време корне ветер и поладно е од центар за 5степени.
На тајмер се вклучува во 5 часот сабајле, се гаси во 10 и 30.
Се пали во 17ч и се гаси во 01 00ч
наместена на 22степени.

Земав Vivax исто 3 и пол-ка за во спална.
Таа ме нервира со глупавиот тајмер. Неможе да се намести поинаку освен од моментот кога си со далинското да ја наместиш за колку часа да се упали и за колку часа да се изгаси.
Собата е 14 квадрати и има два надворешни зида еден со изолација и скоро цел е во стакло 4 сезони. Плафонот е со гипс и добра изолација.
Таа се вклучува во 22 00ч и се гаси во 08 00ч наместена на 19 степени.

Сметка за струја за Декември 3500 денари.


Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1954 на: 09 Јануари 2017, 09:24:24 am »
Зошто ги гасиш инверторите ?
Кај мене нон стоп работат двете од Ноември и не сум ги изгасил и стигна околу 4700 денари.

Кога не работат ја губиш топлината преку ден па после потешко ќе ја достигнеш посакуваната.
Подобро остави ги на 20 степени двете ќе си регулираат топлина и ќе се гасат кога ќе достигнат.

Just my 2 cents.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1955 на: 09 Јануари 2017, 09:46:06 am »
Грееш од 7 до 10 и тоа те држи  до 17? И викаш ладно било кај тебе? Пробај да стоплиш куќа во битола со помош на клима наместена на 22 степени, од 7 до 10 :D
Веќе во 12 часот ќе биде 8 степени внатре.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1956 на: 09 Јануари 2017, 09:50:13 am »
Незнам зошто толку плукате по Мидеа.
На бугарските форуми, и тоа оние стручните, Мидеа ја рангираат многу високо. И тоа од технички аспект и издржливост.
Да не зборувам за цената по која Мидеа се продава.
Не, немам Мидеа, но по она што го читав искрено би се размислил да купам како ефтина варијанта кога ке цркне некоја од овие обичниве. Зборувам за инверторскиот сплит систем.
Никад нема да ти цркнат обичните ;) Ептеен треба да си баксуз :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1957 на: 09 Јануари 2017, 10:44:00 am »
Грееш од 7 до 10 и тоа те држи  до 17? И викаш ладно било кај тебе? Пробај да стоплиш куќа во битола со помош на клима наместена на 22 степени, од 7 до 10 :D
Веќе во 12 часот ќе биде 8 степени внатре.

од 11 до 17ч немам никој дома.

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 985
  • ECU rejected...
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1958 на: 09 Јануари 2017, 11:10:03 am »
Зошто ги гасиш инверторите ?
Кај мене нон стоп работат двете од Ноември и не сум ги изгасил и стигна околу 4700 денари.

Кога не работат ја губиш топлината преку ден па после потешко ќе ја достигнеш посакуваната.
Подобро остави ги на 20 степени двете ќе си регулираат топлина и ќе се гасат кога ќе достигнат.

Just my 2 cents.

Оваа година ќе мењам кроф и ќе ставам изолација надворешна и влезна врата бидејќи ми е од тие старите што пропуштаат снег зимно време :) .Ќе земам уште еден инвертер за во работна соба и тогаш ќе може сите да си работат без прекин.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1959 на: 09 Јануари 2017, 12:22:30 pm »
Незнам зошто толку плукате по Мидеа.
На бугарските форуми, и тоа оние стручните, Мидеа ја рангираат многу високо. И тоа од технички аспект и издржливост.
Да не зборувам за цената по која Мидеа се продава.
Сале, Мидеа за мидејска цена можеби не е толку лоша опција. Ама Вивакс Мидеа за Гри цена (заради маржата за Вивакс) е полоша опција од Гри. Тоа не е плукање, туку реалност.
Колку е поевтина Мидеата кога е без Вивакс лепенка?



...пошто знам какви делови ставаат овде кај нас и по колку клими откупуваат Вивакс  за да ги сервисираат нивните Гри, џабе муабетот Van.
И?
Немало Гри на лагер, и пошто му требале делови купил тоа што се нашло на лагер во Скопје: Вивакс кои биле Гри модели (со Вивакс лепенка). Што не е јасно?   
Кој дел од: ВИВАКС НЕМА ПРОИЗВОДСТВО не го разбираш?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1960 на: 09 Јануари 2017, 13:45:55 pm »
Некој пробал ... и се посрал. Така викаат.

Роднина мој зема инвертер СТ и климата е само модел детаљ. Јас немам коментар за др клими, можам само да повторам за Тошибата што ја имам Авант 16БТУ и јас и татко ми Авант 13БТУ.
Да климата, нема лед за да ми каже колку степени дува, да нема ВиФи, нема iFeel, да нема кур/се/тресе/филтер/јони/морони/ нема греач на надворешна единица, али затоа работи до јаја.
Мене клима ми треба да работи. Толку. Прашајте монтер на клими која е разликата во квалитетот на изработка и ќе сфатите.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1961 на: 09 Јануари 2017, 16:11:20 pm »
Tошиба е супер, можеби кошта ама има зошто кошта.
Ти вака ако ја сакаш, па тек еден мерач на потрошувачка да и купиш - за жена ќе ја побараш. :)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1962 на: 09 Јануари 2017, 16:49:19 pm »
Јас не ја сакам, сум ја купил да ме служи. Читајќи по форумов се добива впечаток дека квалитетни клими се некои други о вчера непознти брендови.

Него, ти твојата да не ја побара па што сакаш и мене да ме заебеш :D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1963 на: 09 Јануари 2017, 17:11:24 pm »
Ја чувам за симпатија, не може поинаку - веќе сум оженет. ;)

За клими, има што да се одбира во средата и високата класа. Тошиба на пример е ориентирана накај заштеда и квалитет. Други клими имаат други концепти.
Кај ниската класа нема голем избор, и затоа изборот е лесен. Вивакс имаше конкурента понуда додека продаваа ремаркирани Гри, сега не. Фуџитсу би бил прв избор, ама пошто овде иде со ретардирано високи маржи - останува само Гри.
Гри е неприкосновен во ниската класа, а со Хансол моделот и во средната класа е солиден. Чисто мое мислење, не мора да е точно ама ако некој не се согласува би сакал да слушнам поконкретни аргументи од „Вивакс важат за добар бренд“. :)

Продава некој Мидеа овде? (освен Вивакс) :)
Ако е четвртина поевтина од соодветен Гри модел, би била конкурентна.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #1964 на: 09 Јануари 2017, 17:30:51 pm »
Јас не ја сакам, сум ја купил да ме служи. Читајќи по форумов се добива впечаток дека квалитетни клими се некои други о вчера непознти брендови.

Него, ти твојата да не ја побара па што сакаш и мене да ме заебеш :D
Ако читаш јас со конкретни бројки и тестирања се занимавам. Зошто апла денес-утре гледам да земам некоја.

Конкретно Мицубишито што го наведов:
Што мислите за:
http://www.energosistem.com.mk/m-35-35-3
https://klimi.mk/product.php?id=192

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=44&select_marque=MITSUBISHI&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&select_model=MUZ-FH35VE/MSZ-FH35VE2&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=

Дали има некоја подобра од оваа за греење?
На -10 дава 3.6kw со 3.10 COP по цена од 65000 денари.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Е клима која испорачува 3.6KW на -10 степени со ефикасност 3.10. Јас се запрепастив кога ми ја кажаа и кога земав да читам за климава. Особено што ја има кај нас.
Прво баш и тука на форумов гледав 5.5 па и 7KW клими се со цел со брутална моќ да форсираш да дува топло.

Конкретно тошибава од телеком што може да се земе на рати, која важи за супер бренд за 60000 денари и тоа 5.5кв
https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1433&productName=Toshiba%20RAS-B16N3KV2-E
Јас готов бев, зошто знам дека е многу ефикасна, е бренд и е доста подобра од просекот. Ама според табелава подоле испаѓа дека на -7 дава 3.36кв и тоа од 5.5ка паднато толу многу. Со ефикасност 2.49. Сакам да кажам каде каде полошо, а иста цена.


Дури и си реков даисекаито да го ставам во предвид, иако е пламен, сепак ефикасност да е на прво место - сепак 2017ма сме веќе.
https://www.telekom.mk/bela_tehnika_detali.nspx?product=1593&productName=Toshiba%20RAS-13G2KVP-E%20Super%20DAISEIKAI%208
И отварам еуровент, заклучок 3.18кв на -7 при 3.10cop, а цена 80000 денари. Она е супер, ама неспоредливо со тоа Мицубиши.


Гледав и други, скоро се што се нуди кај нас, ама на повеќето вртоглаво им паѓа моќноста и ефикасноста под 7 степени целзиусови. Конкретно еден дечко зема и дома да измери и извади следен резултат:
1. Mitsubishi FH35-VE na -12C nadvoresna na izduv dava 58°C so Fan vo 4ta brzina ili 792m3/h
2. GREE Hansol na -7C nadvoresna na izduv dava 56°C vo 5ta brzina ili 650m3/h

Значи и греето е добра, но евидентно не е подобра од мицубишито според се до сега увидено. Затоа и барав совети, зошто ме интересира да не некој нашол нешто подобро, појако, поефикасно или поефтино. Моментално освен некои индустриски модели неможам да најдам нешто подобро од FH35 кава, а цените како што гледаме не се којзнае колку различни. Грее е 50к, мицу е 60к, тошибата 50-60к, даисекаи 80к, Даикин 80к, ЛГ 55к. Ама според узнавањата и трагата досега забележана FH35 нуди убедливо највеќе моќност и најмал пад на ефикасност, а цената не е меѓу најскапите.

Секако тука сме да дискутираме и да се подучиме. Јас имам екстремни цени за струја заради греење на парно на струја, и од есенцијална важност ми е климите да можат да функционираат џам, и да штедат максимално. И прави разлика многу месечно, и ја прави инвестицијата многу брзо повратна. За стан кој плаќа 3500 струја, и да му намали на 2800 сметка - нормално дека нема да се исплати да се инвестира во вакви уреди.

« Последно менување: 09 Јануари 2017, 18:07:43 pm Deni »