Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 986579 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Ради изгледот...
И што знам, онака...
Добри се...

http://www.daikin.com.au/

Ова ми го отвори прво :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Дрш се само до посакуваната количина на БиТиЈу-а, и вагај киловати версус цена. Отприлика што помалку киловати и што пониска цена по БТУ би била математиката.
A пресметката за доволно BTU вака? http://www.calculator.net/btu-calculator.html?roomwidth=8&roomwidthunit=meters&roomlength=6&roomlengthunit=meters&ceilingheight=3.5&ceilingheightunit=meters&insulation=good&temperature=20&temperatureunit=c&calctype=heat&x=64&y=3

4KW испаѓа за дневниот дел. Значи петиполка неинвертор ќе е таман, по овие математики.

Отсутен Soldier

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Кога сме кај избор на клима уреди за стан, како да одлучам колкава да земам?
Како се смета, дали само дневната се смета како просторија која треба да се лади?

Климата ми е во главно за ладење, за греење не. ЗНачи обична или инвертер да земам? И кај има најевтини ?

Фала

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43426
  • Il Moderatore
1. Одлуката првенствено зависи од буџетот. Воглавно како и сите работи во животот.
2. Зависно дали сакаш само дневната да ја ладиш. Ако да, тогаш само таа се смета. :) Ете го на Дени калкулаторот од погоре.
3. Кај инвертер климите „added value“ е можност за работа при пониски надворешни температури. Главната предност им е при ладење. Помалку енергија трошат за одржување на постојана температура во просторијата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Soldier

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 20
Површина од 30 квадрата дневна и 30 квадрата дуќан - 2.5 или 3.5 клима?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
3.5 секогаш ако имаш средства, или повеќе.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Површина од 30 квадрата дневна и 30 квадрата дуќан - 2.5 или 3.5 клима?

моја препорака е 5.5 за таа квадратура... и со 3.5 ке лади, ама со 5.5 ке лади одма, брзо, и подолго ке ти трае...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
ми треба клима за соба од 20 квадрати и вратата да ми е отворена понекогаш да фаќа и накај ходникот по потреба.
само за ладење ќе ја користам сезонски обична да биде не инвертер со цена максимум 300 евра некоја.
Да ми препорачате каква и со колкава јачина?

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4088
што може да биде причинител на појава на лоша миризба на клима кога ќе ја достигне температурата?
се работи иначе за беко обична клима,2 и пол години стара,3.5 Kw.не е ни чистена до сега,вечерва земав тоа мрежите ги избањав у када.незнам дали уште нешто има за чистење,којзнае каде ми е упатството.

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
ми треба клима за соба од 20 квадрати и вратата да ми е отворена понекогаш да фаќа и накај ходникот по потреба.
само за ладење ќе ја користам сезонски обична да биде не инвертер со цена максимум 300 евра некоја.
Да ми препорачате каква и со колкава јачина?
Три и полка. Таа што има најдолга гаранција

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20603
beko bnah 090/bnah 091 r410a



Цитат
•Сплит клима уред
•Капацитет ладење/греење: 2,65KW 9000 BTU/ 2,96KW 10100 BTU
•LED дисплеј
•Aнтибактериски филтер, DEO филтер
•Автоматска контрола на температура, Брз старт, Тајмер
•Одстранување на влага 0,8L/h
•Циркулација на воздух 460m3/h
•EEC 3.21, EEH 3.61
•Ниво на бучава
-внатрешна: <38dB
-надворешна: 52dB
•Работна температура: -6~48°C
•Хидролитска изолација на надворешната решетка
•R410a еколошки фреон
•КИТ ЗА МОНТАЖА

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_143&product_id=210252

А бива ли?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
што може да биде причинител на појава на лоша миризба на клима кога ќе ја достигне температурата?
се работи иначе за беко обична клима,2 и пол години стара,3.5 Kw.не е ни чистена до сега,вечерва земав тоа мрежите ги избањав у када.незнам дали уште нешто има за чистење,којзнае каде ми е упатството.

2,5 години филтери не си исчистил? тоа ти е одговорот... зависно кој како ја користи, ама филтерите се перат на секои 15 до 30 дена максимум... после тој период почнува да повлекува внатре во ситото, па на перките...

замирисува гадно, оној момент кога ке постигне температура и кога ке исклучи компресорот, па тогаш, во комбинација со влагата и налепените маснотии, понуваат да мирисаат, затоа што се стоплува местото...

чарето ти е 1400 денари хемиски третман на ладилникокт... и не е гаранција за 100% отстранување на мирисот... мада во 99% од обидите ми успеало... таму кај што не успеало, со повторен третман се решило...

beko bnah 090/bnah 091 r410a

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Цитат
•Сплит клима уред
•Капацитет ладење/греење: 2,65KW 9000 BTU/ 2,96KW 10100 BTU
•LED дисплеј
•Aнтибактериски филтер, DEO филтер
•Автоматска контрола на температура, Брз старт, Тајмер
•Одстранување на влага 0,8L/h
•Циркулација на воздух 460m3/h
•EEC 3.21, EEH 3.61
•Ниво на бучава
-внатрешна: <38dB
-надворешна: 52dB
•Работна температура: -6~48°C
•Хидролитска изолација на надворешната решетка
•R410a еколошки фреон
•КИТ ЗА МОНТАЖА

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_143&product_id=210252

А бива ли?

ако ти беше како одговор за прашањето на членот од погоре, тогаш треба да се знае дека оваа е 2,5-ка.. не е доволна за 20 квадрати соба од која и врата ке држи отворена, за да разладува и понатаму... тешко ке постигнува, долго ке работи и во нај жешките денови би рекол дека нема да може да разлади како што треба...

а иначе, како квалитет, одлична е, 410 фреонот кажува за нејзиниот квалитет и издржливост, како и серијата нејзина на производство. во принцип, овие клими траат.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4088
^ фала онак на инфото,ме интересира третманот колку време би траел,има ли потреба од демонтажа на климата или некоја слична акција?
иначе истата клима од сликата ја имам и јас,само 3.5 Kw e :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Истава од Веле само 5.5кв што е? Маркава Беко? Што механика е? Има некој Беко?

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Јас имам 3,5кв, ја купив на некоја акција, нешто појма немам што и како, ене ја две години работи ок, и на греење и на ладење, ја користам во спална, па така да не е експлоатирана којзнае колку. Инаку дува кине ладно...
Тивка е, не е бучна, и за тоа морам да искоментирам.

Во соба од 15 квадрати е, не и е проблем да олади, но пошто е во спална преку ден отварам врата да лади и ходник, односно да грее, и си тера...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.