Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981910 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #600 на: 04 Јануари 2015, 11:20:31 am »
Јас користам малку застарени методи, и досега не сум направил грешка.
Односно не користам волку сложена математика и математички пресметки.
Постои мајсторска мерка, (знам дека ке ви се крене косата од изразот мајсторска мерка) но секогаш е успешна и никогаш немала пропуст.
Доколку се користат панелни радијатори, мерката е на 10 метри квадратни да се употреби радијатор од метар должина и 60цм висина.
Доколку се користат алуминиумски радијатори, едно ребро на еден квадрат е мерката.
Ако просторијата е без или со лоша изолација, на секој 10 квадрата може да се додадат по две ребра +, чисто за да се немаат сомнежи.

Разликите во топлинската моќност која ја оддаваат грејните тела како што се радијаторите горе доле е приближна за скоро сите производители, така да разликата е минимална. Па и сомнежот дека ако се изберат радијатори од италијански или турски производител ке има и разлика во греењето, е сведен на минимум.
Разлика може да има во квалитетот и долговечноста на производот.

Но ова е мое аматерско размислување, пресметување. За стручен совет прашај го @onak кој ке ти објасни се детално.

Јас парно греења немам многу правено во мојот живот. Имам асистирано и работено во поставување на инсталации и радијатори на околу 20 куќи, за да главниот дел биде изработен од мајсторот со кој работев, а комплетно без никаков надзор, математика или пак вакви високо математички пресметувања го направив парното во мојата куќа. Од почеток до крај за 130 квадрати, и еве го одлично си функционира сега за сега.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6942
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #601 на: 04 Јануари 2015, 11:32:51 am »
Нема никаква грешка апсолутно и при мајсторските мерки. Особено кога се користи греење со радијатори.

Доколку се работи за посложена градба, кога има потреба и за ладење и при поставување на подно или воздушно греење тогаш ваквата математика има свои предности.




Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #602 на: 04 Јануари 2015, 12:35:22 pm »
Апсолутно се согласувам.
Кога станува збор за каналски системи, подно греење и слично, математиката е неизбежна при пресметките.
Без неа може само да се направи неуспешен систем кој доколку е лошо издимензиониран нема да користи ни како вентилатор, а не пак систем за греење и ладење.
Со еден збор, лоша инвестиција!
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #603 на: 04 Јануари 2015, 15:29:06 pm »
8 киловати топлинска енергија за 100 квадрати простор. одтука тргнуваат сите пресметки. прво квадратур на соба, па загуби, па зголемена моќност за загубите и добиваш снага шотребна за просторот. понатака идеш да речеме радијатори. колку ке ти биде температура на вода да речеме 50 степени, па соодветен радијатор кој ке ја дава таа моќност потребна на собата добивајки 50 степени вода. 30те проценти екстра  снага доаѓаат до 60 степени на вода... многу полесна пресметка во секој случај по прецизна од ребро/квадрат.. голема грешка е тоа.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #604 на: 04 Јануари 2015, 16:11:32 pm »
8 KW колку време ќе треба да го загреат просторот? (тој 100 квадрати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #605 на: 04 Јануари 2015, 16:15:58 pm »
Во зависност од температурната разлика ке го добиеш времето. Треба математика тука.
Ако е во просторијата температурата под 15 степени, 8кв ке се помачат да стигнат до 21 степен. Секако тука ке има улога и изолацијата, мада додека да се загреат зидовите, ке помине време.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 490
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #606 на: 04 Јануари 2015, 18:30:04 pm »
Pred nekoja godina koga mestev kaj mene radijatori barav takva informacija i barajki na net naletav na podatok za prosecno izoliran prostor odprilika se zema 85W od metar kuben znaci prostor od 10kvadrati x 2,7m visina x 85w = 2295W grejni tela .t.e radiatori koi imaat tolkav kapacitet.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #607 на: 04 Јануари 2015, 19:07:43 pm »
Нешто математикава е шознам пошто испаѓа дека за 100 квадрати ти требаат 22 киловати, што е премногу.

Јас мојата куќа од 100 квадрати ја греам со едвај 8 киловати, и тоа пуштени до крај само првите ден-два дур се згрее, после се на пола пуштени грејните тела, а температурата унутра е 25-26 на надвор минус двоцифрени.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #608 на: 04 Јануари 2015, 19:09:26 pm »
25-26 степени ти покажува термометарот внатре во соба ???

Отсутен Gabau

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 490
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #609 на: 04 Јануари 2015, 19:15:08 pm »
Filip ja praam muabet za radijator t.e. kolku rebra treba a ne za presmetka na kolkav kotel za greenje treba. Isto i ja gream okolu 90 kvadrati so kotel na struja i vodata koga e na 50 sctepeni trosi 4kw.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #610 на: 04 Јануари 2015, 19:21:48 pm »
25-26 степени ти покажува термометарот внатре во соба ???

да

Filip ja praam muabet za radijator t.e. kolku rebra treba a ne za presmetka na kolkav kotel za greenje treba. Isto i ja gream okolu 90 kvadrati so kotel na struja i vodata koga e na 50 sctepeni trosi 4kw.

тогаш не сме се разбрале извини

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #611 на: 04 Јануари 2015, 19:28:53 pm »
25-26 степени ти покажува термометарот внатре во соба ???
да

Алал нека ви е. Кај мене на макс 22 степени, веќе по кратки ракави шетам. Претежно е 20-21... :) Затоа чудно ми падна и те прашувам.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #612 на: 04 Јануари 2015, 19:40:14 pm »
Алал нека ви е. Кај мене на макс 22 степени, веќе по кратки ракави шетам. Претежно е 20-21... :) Затоа чудно ми падна и те прашувам.

научени сме од станот у центар кој ни е на најгорен спрат и е ептен топло цело време, па навика ни е да шетаме низ дома боси и по гаќи  :)

Иначе 22 е екстра. За догодина ќе морам да смислам некој прост начин за автоматско регулирање на температурата, сега покушавам со ставање на тројка, четворка, шметворка, ама или е преладно или претопло.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #613 на: 04 Јануари 2015, 19:41:57 pm »
Дигитален термостат на следно кречење за да се покријат копаниците за каблите.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #614 на: 04 Јануари 2015, 19:44:51 pm »
да, ама каде да го ставам? два ката, 4 соби, ходници, скали...?

Ми се чини дека ќе треба повеќе термостати, по еден за секое грејно тело.