Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981947 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5955 на: 09 Ноември 2023, 10:25:36 am »
Абе какво грее, во дневна на најтивко ми е гласно не пак вспална. (Gree Pular Premium)

Отсутен Corpsegrinder

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5956 на: 09 Ноември 2023, 12:16:09 pm »
Која е подобра од овие 2 за во дневна:

1. https://bitel.mk/product/mitsubishi-msz-muz-ap25vgk/

2. https://bitel.mk/product/toshiba-shorai-edge-ras-b13j2kvsg-e-ras-13j2avsg-e/

И дали е ОК и дали се исплати овој мулти сплит систем за во спалниве:

https://bitel.mk/product/multi-split-air-conditioner-toshiba-ras-2m18u2avg-e-2-x-ras-b10g3kvsg-e/

Фала многу дечки,
Поздрав секое добро!



Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5957 на: 09 Ноември 2023, 14:14:25 pm »
Која е подобра од овие 2 за во дневна:

1. https://bitel.mk/product/mitsubishi-msz-muz-ap25vgk/

2. https://bitel.mk/product/toshiba-shorai-edge-ras-b13j2kvsg-e-ras-13j2avsg-e/

И дали е ОК и дали се исплати овој мулти сплит систем за во спалниве:

https://bitel.mk/product/multi-split-air-conditioner-toshiba-ras-2m18u2avg-e-2-x-ras-b10g3kvsg-e/

Фала многу дечки,
Поздрав секое добро!


chudno e prashanjeto i kje dobiesh ushte pochudni odgovori koga prashuvash za konkretna marka i model
(vo smisla..sekoj kje ti kaze lichno iskustvo od uredite shto gi ima ili imal kontakt kaj nekoj blizok)

ona shto bi ti go posovetuval e slednoto

- sobi so kvadratura od 10 do 20 kvadrati bez problem bi gi zgreal so 2.5kw klima
- sobi od 20 do 40 kvadrati vekje se kandidat za 3.5kw klima
- multisplit ili edinechni (multisplit edinstveno dobro e ako nemash izbor za prostor kade da montirash) vo nieden drug sluchaj multisplitot ne se isplati. em e poskap em nedaj boze da rikne neshto gubish klimatizacija vo site prostorii. (pred godina ipol koga razmisluvav za klimi za cena na eden multisplit so 2 vnatreshni se zemashe 3 edinechni) znachi dokolku imash kade da gi montirash nadvoreshnite multisplit ne ti e pameten izbor...podobro odi si na posebni edinici. eve ti edna slika kako e toa resheno kaj mene

https://ibb.co/S76SYpw

a eve i so klimite montirani (kje vidime dali ovoj nachin na montaza nema da povleche drugi komplikacii od tipot na tacni stavanje i odvod na kondenz pri greenje)

https://ibb.co/RpXCqBJ

spored budzetot i marka/model kje si odberish, subjektivno e no jas pred se povekje bi gledal da e TIVKA klimata otkolku dali ima 4.5 ili 4.1 COP/PDESIGN ili shto i da e.

druga rabota, kje si prochitash po internet kolku im se osetlivi/tochni senzorite. gree ne go falat bash deka kulturno raboti IAKO MORAM DA NAPOMENAM deka kaj moite doma (penzioneri) GREE im e skroz po keif .. namesten e na 23 (parapetni edicnici taka go kupija stanot) i koga duva, duva toplo kako da ti duva nekoj zezok fen v lice. ako namestish visokomontazna vnatreshna edinica kje imash 23 stepeni gore .. no dole kje e stepen - dva poladno shto lesno se reshava so pokachuvanje na temperaturata (toa i ne e nekoj problem) pogolem problem e ako senzorot za temperatura ne e osetliv pa imash golemi razliki dodeka iskluchi i vkluchi (primer namesteno na 23 stepeni, gasi na 25 a pali na 20 ..toa ti e celi 5 stepeni razlika. preterav so primerov samo sakam da dobiesh oset za shto zboruvam)

mene lichno od gree naj za nikade mi se PERSONALOT. sto pati sum kazal po forumive i ovde i na onoj na kajgana. koga odev da kupam klimi za vo kukjata prvo neshto beshe gree demek poeftina varijanta ama vo gree store na ilindenska bukvalno ne me ni poglednaa kamu li pa muabet da mi napravat. od tuka parite v dzeb i odma v komshii vo ICS group si narachav DAIKIN (vo momentot bea poeftini od toshibata vo ENERGIJA a i imashe po forumot na kajgana nekoi neubavi muabeti vo toa vreme za defektni toshibi). da ne ti go praam mozokot chorba ama na primer kaj brat mi toshibite se PREKRASNI da ne recham mozebi i podobra izbor od Daikinot kaj mene vo smisla na TIVKA RABOTA. nerva tip sum koga se raboti za zvuci i mene lichno toa mi e najbitno (me spobudale partizanska so kolive)

vo 2 spalni na spratot imam 2.5kw daikin, vo dnevnata (19kvadrati) imam 3.5kw daikin, a vo trpezarijata so kujna imam 3.5kw vivax aeri. za edna od sobite na prizemje imam mitsubishi dm 2.5kw (seushte ne e montirana za da kazam kolku e glasna). od site 4 klimi koi se montirani do sega najtivka vnatreshna edinica ima vivaxot, no nadvoreshnata e prilichno pobuchna od daikinot.


Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5958 на: 09 Ноември 2023, 15:07:19 pm »
Нормално е сите да си споделат нивно искуство па тој да си одлучи што и како за неговите пари, никој во ништо не убедува.

Јас ја имам тошибата и сум задоволен во нов стан со изолација дневна 30 кв. Верувам и кај тебе деновиве е мин. 20 степени без греење. Во стан ти треба климата да работи што пониско, голем дел од денот кога се достигне темп кај мене си работи со 200 вати. Грее штознам испод 500/600 би се исклучувала и би бил без греење.

Во спална немам греење али 16/17 степ ми е тамн за спиење во зима.

Мултисплитот што си го споделил има добри к-ки спушта до 100 вати на греење али скапичко


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 157
  • The best or nothing.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5959 на: 09 Ноември 2023, 15:36:19 pm »
@nikomil1 дали се осеќаат вибрации, кога работат сите 3 клими?

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5960 на: 09 Ноември 2023, 16:17:19 pm »
@nikomil1 дали се осеќаат вибрации, кога работат сите 3 клими?

ne nema vibracii..sekoja nadvoreshna edinica si e na gumeni nogarki plus drzachot e ankerisan vo betonska greda

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5961 на: 09 Ноември 2023, 17:23:08 pm »
@nikomil1 дали се осеќаат вибрации, кога работат сите 3 клими?
При монтирање ќе бараш да се монтираат со М8 бафери. Уште кога ќе се договараш во старт тоа ќе го кажеш, а не откога ќе дојдат - зошто нема да носат.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5962 на: 09 Ноември 2023, 20:41:35 pm »
@nikomil1 дали се осеќаат вибрации, кога работат сите 3 клими?
При монтирање ќе бараш да се монтираат со М8 бафери. Уште кога ќе се договараш во старт тоа ќе го кажеш, а не откога ќе дојдат - зошто нема да носат.

ili kje si gi kupish sam :)

jas si zemav 4 kompleti za moive ushte pred da gi montiram i chekav da dojde red za montaza.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5963 на: 09 Ноември 2023, 20:45:54 pm »
@nikomil1 дали се осеќаат вибрации, кога работат сите 3 клими?
При монтирање ќе бараш да се монтираат со М8 бафери. Уште кога ќе се договараш во старт тоа ќе го кажеш, а не откога ќе дојдат - зошто нема да носат.

ili kje si gi kupish sam :)

jas si zemav 4 kompleti za moive ushte pred da gi montiram i chekav da dojde red za montaza.
Точен одговор. И јас сам си купував. Секаде имам ставено одамна. Ама не знам каде се продаваат.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1636
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5964 на: 09 Ноември 2023, 22:39:03 pm »
Од каде ги земавте кај мене нема и се осека во просторијата на кој е шрафен држачот

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5965 на: 09 Ноември 2023, 22:58:24 pm »
Јас порачав од Али М8 мици , само не дошло ред да ги наместам.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that


Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5967 на: 09 Ноември 2023, 23:44:27 pm »
Едно време кога работев во фирма за вентилација (на Гримак), продававме вакви:



Се продаваа и во продавниците на Gree.

Црните се кинески, прилично тврди (и евтини, околу 200 денари беа). Ги имаше и во продавницата на Енергија во Визбегово.

Од тие во боја ги имаше црвените и сивите, европско потекло (заборајв од каде), доста поквалитетни и помеки, 600-700 денари беа.
Проверете во Gree, можеби сеуште ги продаваат.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 624
  • Pixel Perfect.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5968 на: 10 Ноември 2023, 01:51:47 am »


Моите се од таму купени, мислам оти праќаат по карго. Цената е од 2022 год.
https://www.facebook.com/SURBESTIL

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646