Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981966 пати)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5520 на: 06 Ноември 2022, 13:22:34 pm »
Dali koristis ifeel/fallow me vkluceno na dalecinskoto? Zosto spored toa sto go zboruvas mi stoe kako da ne ti e vklucena taa opcija zosto i moite klimi koga rabotat vez fallowme/ifeel vaka rabotat 5min on 10min off.


Го пробував и тоа, истото се случува, што и да и направам, испод 26 степени на греење ем дува ладен воздух, ем брзо гаси.

На 27 степени подесена си загреваше до 24 реални степени на живин термометар. И секако сакам потопло во зима, не сум човек што вика дека 19 степени му е тамам, туку тамам ми е најмалку 24 степени да ми е по дома во зимскиот период.

И секако пак не трошеше многу струја и така подедсена и за тој простор што го грееше.

Отсутен Tiro

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 266
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5521 на: 06 Ноември 2022, 13:44:18 pm »
Dali koristis ifeel/fallow me vkluceno na dalecinskoto? Zosto spored toa sto go zboruvas mi stoe kako da ne ti e vklucena taa opcija zosto i moite klimi koga rabotat vez fallowme/ifeel vaka rabotat 5min on 10min off.


Го пробував и тоа, истото се случува, што и да и направам, испод 26 степени на греење ем дува ладен воздух, ем брзо гаси.

На 27 степени подесена си загреваше до 24 реални степени на живин термометар. И секако сакам потопло во зима, не сум човек што вика дека 19 степени му е тамам, туку тамам ми е најмалку 24 степени да ми е по дома во зимскиот период.

И секако пак не трошеше многу струја и така подедсена и за тој простор што го грееше.
Koga vklucuvas ifeel i dalecinskoto go stavas na najdalekoto mesto vo sobata kade dalecinskoto moze da ima kontakt so vnatresnata edinica i pak se slucuva istoto? Spored moe skromno poznavanje ili e loso montirana ili e predimenzionirana za prostorot koj sakas da go toplis.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 624
  • Pixel Perfect.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5522 на: 06 Ноември 2022, 13:48:18 pm »
Кога се грее вратичката на климата треба да биде фиксна да гледа на доле, за да го меша ладниот воздух (кој секогаш седи доле) со топлиот.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5523 на: 06 Ноември 2022, 13:55:35 pm »
Кога се грее вратичката на климата треба да биде фиксна да гледа на доле, за да го меша ладниот воздух (кој секогаш седи доле) со топлиот.

На крај и тоа го направив, фиксен лептир и исто така ја пуштав повремено на константна брзина да дува, наместо на ауто брзина.

Koga vklucuvas ifeel i dalecinskoto go stavas na najdalekoto mesto vo sobata kade dalecinskoto moze da ima kontakt so vnatresnata edinica i pak se slucuva istoto? Spored moe skromno poznavanje ili e loso montirana ili e predimenzionirana za prostorot koj sakas da go toplis.

Првично 25 квадрати загрева, па во преостанатите соби, две по 15 квадрати. Затоа и не ставив појака од 3.5ка. Си ја заврши работата, од ова зимо ќе се греам на друга локација и со друга клима, самсунг инвертер, само не знам точен модел.
Али не е лоша и аери, ама да и позицијата малце ми е лоша, ама беше најидеална таму каде што ја ставив. Најидеалната позиција ја одбрав од сите лоши позиции каде што требаше да ја поставам.

И пак викам, не троши премногу струја.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5524 на: 06 Ноември 2022, 14:03:54 pm »
Не трошела струја, си трошела максимум од можностите да потроши.
Исто како да кажеш Фичото го газев до даска, но не потроши над 8 литри :)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5525 на: 06 Ноември 2022, 14:11:04 pm »
Куќа или стан?

Со 2500ден месечно ти системот го заеба ми се чини, па и 24⁰ дури.  ;D

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3254
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5526 на: 06 Ноември 2022, 14:27:02 pm »
Turbo копчето го активираш ли?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5527 на: 06 Ноември 2022, 14:34:31 pm »
Dali koristis ifeel/fallow me vkluceno na dalecinskoto? Zosto spored toa sto go zboruvas mi stoe kako da ne ti e vklucena taa opcija zosto i moite klimi koga rabotat vez fallowme/ifeel vaka rabotat 5min on 10min off.


Го пробував и тоа, истото се случува, што и да и направам, испод 26 степени на греење ем дува ладен воздух, ем брзо гаси.

На 27 степени подесена си загреваше до 24 реални степени на живин термометар. И секако сакам потопло во зима, не сум човек што вика дека 19 степени му е тамам, туку тамам ми е најмалку 24 степени да ми е по дома во зимскиот период.

И секако пак не трошеше многу струја и така подедсена и за тој простор што го грееше.
Битното е што си ја нашол математиката. Дали е поставено на 27 или на 21 е ирелевантно. Тоа е само заради позицијата на сензорот за температура кој е блиску до изменувачот. Како и да е важно е да е згреано, да сте задоволни и да троши малку. Финеси се знае дека има, ама и набавната цена оди 2-3-4-7 пати нагоре.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5528 на: 06 Ноември 2022, 14:49:14 pm »
Куќа или стан?

Со 2500ден месечно ти системот го заеба ми се чини, па и 24⁰ дури.  ;D

Куќа.

Бидејќи ги запишувам сметките и за струја и за вода и за интернет, еве ги сметките од 2021ва за струја. Месеците октомври ноември и декември се првите месеци воопшто да се грееме на струја.


А еве од тековнава 2022ра


Со тоа што јануарската сметка од 7879 е пребивање бидејки се гледа дека сметките за октомври, ноември и декември се ниски, па така разликата мегу 7800 денари и 3000 е 4800.

4800 поделено во тие три месеци е по плус 1600 денари на тие суми од 2600, 3148 и 3006 денари.

И искача баш математиката така како што ја наведувам, не зборам ништо на памет

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5529 на: 06 Ноември 2022, 15:04:04 pm »
Или веќе ако сакаш поточно, еве колку е точно пребивањето што го начукаа дека на 30ти и 31ви декември демек сум го потрошил во два дена.
Веќе поточно кажано, 2000 денари треба да се распоредат во тие сметки за октомври ноември и декември, а јануарската сметка да е околу 5800 денари, ама со причина е толку, бидејки тогаш фаќа и ладно, и тогаш ја терав на 30 степени цело време.

Сите други месеци си е на 27 степени и тие се сметките.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5530 на: 06 Ноември 2022, 15:09:19 pm »
2500 денари тогаш било околу 600w константна потрошувачка. Ако земеме 3.5-4 цоп тоа е просечна загуба од 2100-2400wh на објектот во тој период.

Тоа е во рамки на нормална работа на инвертерот и тоа на подолна граница, аери може да крене до 900в просек без потешкотии, со малку помал цоп. Така да има резерва уште 25-30% без проблеми.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5531 на: 06 Ноември 2022, 15:11:48 pm »
Загубите одеа прво затоа што е куќа, иако има изолација, пак друго е, второ просторот во кој што е поставена и првично го загрева гледа на северозапад, само една соба е на југоисток.

И трето најважно, старите прозори на кои иако имам залепено гума за дихување, не е тоа тоа.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5532 на: 06 Ноември 2022, 16:01:45 pm »
Не знам за Вас, ама мене овој мене ми стаса 185 денари за плаќање... Воа не знам што да кажам веќе... Нормално, го пријавив броилото...
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5533 на: 06 Ноември 2022, 16:47:22 pm »
Куќа или стан?

Со 2500ден месечно ти системот го заеба ми се чини, па и 24⁰ дури.  ;D

Куќа.

Бидејќи ги запишувам сметките и за струја и за вода и за интернет, еве ги сметките од 2021ва за струја. Месеците октомври ноември и декември се првите месеци воопшто да се грееме на струја.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

А еве од тековнава 2022ра
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Со тоа што јануарската сметка од 7879 е пребивање бидејки се гледа дека сметките за октомври, ноември и декември се ниски, па така разликата мегу 7800 денари и 3000 е 4800.

4800 поделено во тие три месеци е по плус 1600 денари на тие суми од 2600, 3148 и 3006 денари.

И искача баш математиката така како што ја наведувам, не зборам ништо на памет
Јас навистина не знам какви мучки се прават да сметките ти се речиси сите идентични и кога се грее, и кога се лади, и кога ништо не се прави во месец Август/Септември 2022

Шерлок Холмс да се јави на рецепција.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #5534 на: 06 Ноември 2022, 17:32:37 pm »
Летно време за ладење се користи климата :) Како што троши струја за греење, така троши и за ладење нели ?

Во идентично време и лето и зима се готви и машина за алишта и бојлер и клима и се останато. Нема ништо екстра потрошачи, тие се уредите зиме лете.

Само што климата лете е за ладење, зимо за греење.
« Последно менување: 06 Ноември 2022, 17:38:08 pm FiLo »