Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981963 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4875 на: 12 Октомври 2021, 20:53:34 pm »
Tadiran mi e sega pred kupuvanje mi treba edna dopuna ke odam da go vidam vo rabota vo salon. Gledam imaat Sanio i Panasonic kompresori, made in Israel.
Прв пат слушам за нив. Буквално прв пат... Не дека сум некој стручњак ама горе долу ги следам работите со фриготехника. И никогаш не сум слушнал дека постои таква фирма Тадиран. :)

Цитат
Po cena na nivo na Vivax.
Тоа не мора ништо да значи... На пример јас Вивакс не би земал освен ако не начекам 30% попуст во однос на споредлива конкуренција (од Гри/Мидеа). Непознат бренд не би земал ни за 50% попуст, освен ако не ги видиш на лице место, да имаат големи надворешни единици, еуровент извештаи, итн... Повеќе од веројатно се некои дилери, полошо е ако се склапачи на евтини делови како Нео/Квадро/Фуего/итн.

Отсутен Dragan1337

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4876 на: 13 Октомври 2021, 14:14:05 pm »
Zdravo na site nov sum na forumot,
potrebna mi e klima za greenje na soba od 16m2 (na sever bez izolacija). Predlog nekoj do 23-24000 ?
https://elektrometal.mk/proizvod/klima-ured-inverter-hyundai-ac120-3-5-kw/
https://www.termosistem.mk/klimatizacija/klima-ured-inverter/skyline-klima-ured-inverter-2-5kw
https://klimi.mk/product/310
Jas ovie gi imav izbereno ? Koja bi bila najdobra ili nekoj vash predlog do taa cena ?
Pozdrav

Отсутен Panda993

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 99
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4877 на: 14 Октомври 2021, 20:42:52 pm »
Ајде помош во една голема дилема во избор на инвертер клима уред.
1. Mitsubishi MSZ-LN50VE(5,5 kw)- 114.000ден  (5% попуст)
2.Daikin Sensira FTXF60A(6,5kw)-70.650 (моментално Даикин имаат 10% попуст)
Цените ги пишав со пресметан попуст.

Е сега вака ме интересира разлики меѓу 2та клима уреди, и дали се исплати да фрлам уште 43.000 ден разлика за  Mitsubishi LN и што би добил за тие екстра фрлени пари што Daikin Sensirata го нема?
Секој коментар, критика се добродојдени
Фала однапред

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4878 на: 14 Октомври 2021, 20:47:22 pm »
Мистабиши се генерално утепани од фалење, а и верувам дека имаат многу долг век.
АМА, им ебам тоа цените, бре, човече!

И јас по тоа се имав залетано, точно истиот модел.
Среќа, на време ми текна дека сум глупав, за сега да не бидам. :)
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4879 на: 14 Октомври 2021, 20:53:36 pm »
Ајде помош во една голема дилема во избор на инвертер клима уред.
1. Mitsubishi MSZ-LN50VE(5,5 kw)- 114.000ден  (5% попуст)
2.Daikin Sensira FTXF60A(6,5kw)-70.650 (моментално Даикин имаат 10% попуст)
Цените ги пишав со пресметан попуст.

Е сега вака ме интересира разлики меѓу 2та клима уреди, и дали се исплати да фрлам уште 43.000 ден разлика за  Mitsubishi LN и што би добил за тие екстра фрлени пари што Daikin Sensirata го нема?
Секој коментар, критика се добродојдени
Фала однапред
Зошто ти се толку големи клими? Хиперинвертер моментот и Мелклауд го имаш во ЛН, како и двостепен компресор. Прашање е дали ти треба такво нешто и дали ти треба толку топлина на само едно место? Тоа ти знаеш.
За дома јас би одел на нешто како FTXF50+ помошна конзолна некаде ставена. Или мултисплит конзолна. Има доста опции. ЛН50 е многу силна, треба сериозен дотур на воздух и оптеретување да трпи за да има логика.
Ако веќе ти треба толку многу топлина а не е голем просторот, можеби исто подобра опција е FTXF50 плус прозорци менување. Ова често се покажува како најоптимална варијанта.
Зависи од многу работи. Споредбава ти е многу широка.

Отсутен Panda993

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 99
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4880 на: 14 Октомври 2021, 21:23:42 pm »
Ајде помош во една голема дилема во избор на инвертер клима уред.
1. Mitsubishi MSZ-LN50VE(5,5 kw)- 114.000ден  (5% попуст)
2.Daikin Sensira FTXF60A(6,5kw)-70.650 (моментално Даикин имаат 10% попуст)
Цените ги пишав со пресметан попуст.

Е сега вака ме интересира разлики меѓу 2та клима уреди, и дали се исплати да фрлам уште 43.000 ден разлика за  Mitsubishi LN и што би добил за тие екстра фрлени пари што Daikin Sensirata го нема?
Секој коментар, критика се добродојдени
Фала однапред
Зошто ти се толку големи клими? Хиперинвертер моментот и Мелклауд го имаш во ЛН, како и двостепен компресор. Прашање е дали ти треба такво нешто и дали ти треба толку топлина на само едно место? Тоа ти знаеш.
За дома јас би одел на нешто како FTXF50+ помошна конзолна некаде ставена. Или мултисплит конзолна. Има доста опции. ЛН50 е многу силна, треба сериозен дотур на воздух и оптеретување да трпи за да има логика.
Ако веќе ти треба толку многу топлина а не е голем просторот, можеби исто подобра опција е FTXF50 плус прозорци менување. Ова често се покажува како најоптимална варијанта.
Зависи од многу работи. Споредбава ти е многу широка.
Вака клима уредот ми е потребен за ваквите есенски денови, пролет и зимски денови каде што нема да имам потреба да го палам парното бидејќи за 1-2 луѓе нема потреба да се греат 130м2 простор колку сто ми е голем спратот од куќата. Така да најверојатно ќе се користи и во зима.
Клима уредот треба да грее некој 50-60м2 (дневен престој,трпезарија, кујна се споено е. Имам нови ПВЦ прозоро 7 комори 3 стакла (4 сезони,К-стакло најверојатно исполнети со аргон). Изолација на ѕидови 10 цм сторпор и дебелина на ѕид 44 цм.


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4881 на: 14 Октомври 2021, 21:38:09 pm »
Ајде помош во една голема дилема во избор на инвертер клима уред.
1. Mitsubishi MSZ-LN50VE(5,5 kw)- 114.000ден  (5% попуст)
2.Daikin Sensira FTXF60A(6,5kw)-70.650 (моментално Даикин имаат 10% попуст)
Цените ги пишав со пресметан попуст.

Е сега вака ме интересира разлики меѓу 2та клима уреди, и дали се исплати да фрлам уште 43.000 ден разлика за  Mitsubishi LN и што би добил за тие екстра фрлени пари што Daikin Sensirata го нема?
Секој коментар, критика се добродојдени
Фала однапред
Зошто ти се толку големи клими? Хиперинвертер моментот и Мелклауд го имаш во ЛН, како и двостепен компресор. Прашање е дали ти треба такво нешто и дали ти треба толку топлина на само едно место? Тоа ти знаеш.
За дома јас би одел на нешто како FTXF50+ помошна конзолна некаде ставена. Или мултисплит конзолна. Има доста опции. ЛН50 е многу силна, треба сериозен дотур на воздух и оптеретување да трпи за да има логика.
Ако веќе ти треба толку многу топлина а не е голем просторот, можеби исто подобра опција е FTXF50 плус прозорци менување. Ова често се покажува како најоптимална варијанта.
Зависи од многу работи. Споредбава ти е многу широка.
Вака клима уредот ми е потребен за ваквите есенски денови, пролет и зимски денови каде што нема да имам потреба да го палам парното бидејќи за 1-2 луѓе нема потреба да се греат 130м2 простор колку сто ми е голем спратот од куќата. Така да најверојатно ќе се користи и во зима.
Клима уредот треба да грее некој 50-60м2 (дневен престој,трпезарија, кујна се споено е. Имам нови ПВЦ прозоро 7 комори 3 стакла (4 сезони,К-стакло најверојатно исполнети со аргон). Изолација на ѕидови 10 цм сторпор и дебелина на ѕид 44 цм.
Кров? Или што има над ова?
Не е подобро ftxf50+ haier tundra12 во една спална?
Имаш поминато сезона со парно на струја? Колку ти била најголема сметка со оваа изолација и прозори? Така ќе видиш и колку трошиш. Имено ако си греел за 15000 сметка, значи 15000/5.5/30/24=3.7KW. Значи во тој месец ти требало 3.7kw константна моќ, што без проблем ќе го испорача било која од двете.
Ама со таква изолација пак, ако сметката најголема со парно ти е 9000, прашање е за 2.2kw. Тоа е премалку за овие клими и нема да можат најефикасно и најудобно да работат.

Така ќе ја најдеш средината. И двете ќе ти задоволат со сигурност, или ќе се прејаки или ќе се неудобни. Мојот предлог е горе. Фата е Фата, ама две се две.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2605
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4882 на: 14 Октомври 2021, 21:43:51 pm »
Tadiran mi e sega pred kupuvanje mi treba edna dopuna ke odam da go vidam vo rabota vo salon. Gledam imaat Sanio i Panasonic kompresori, made in Israel.
Прв пат слушам за нив. Буквално прв пат... Не дека сум некој стручњак ама горе долу ги следам работите со фриготехника. И никогаш не сум слушнал дека постои таква фирма Тадиран. :)

Цитат
Po cena na nivo na Vivax.
Тоа не мора ништо да значи... На пример јас Вивакс не би земал освен ако не начекам 30% попуст во однос на споредлива конкуренција (од Гри/Мидеа). Непознат бренд не би земал ни за 50% попуст, освен ако не ги видиш на лице место, да имаат големи надворешни единици, еуровент извештаи, итн... Повеќе од веројатно се некои дилери, полошо е ако се склапачи на евтини делови како Нео/Квадро/Фуего/итн.
Pazarev Tadiran 3ipolka inverter.
Izraelska firma made in Izrael. Ne poznata kaj nas no dosta soliden brend.
Imaat siroka paleta proizvodi.

Vo salonot im e vklucena i pregledav kako raboti nadvoresnata i vnatresnata edininica. Kvalitet na izrabotka mi izgleda ok.

Ke ima so sto da ja sporedam pa ke pisam impresii.

Inace koga zemav edna Neo 3.5 on/off pred 15 godni ja zemav so golema skepsa. platena bese 200 evra.
Se otkorna od rabota bez nikakov problem. Sega ja menuvam so Tadiran za 22k.
Moze trebase da zemam Neo Inverter ama ke vidime kako ke ispadne so Tadiran.

Отсутен Panda993

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 99
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4883 на: 14 Октомври 2021, 23:37:11 pm »
Ајде помош во една голема дилема во избор на инвертер клима уред.
1. Mitsubishi MSZ-LN50VE(5,5 kw)- 114.000ден  (5% попуст)
2.Daikin Sensira FTXF60A(6,5kw)-70.650 (моментално Даикин имаат 10% попуст)
Цените ги пишав со пресметан попуст.

Е сега вака ме интересира разлики меѓу 2та клима уреди, и дали се исплати да фрлам уште 43.000 ден разлика за  Mitsubishi LN и што би добил за тие екстра фрлени пари што Daikin Sensirata го нема?
Секој коментар, критика се добродојдени
Фала однапред
Зошто ти се толку големи клими? Хиперинвертер моментот и Мелклауд го имаш во ЛН, како и двостепен компресор. Прашање е дали ти треба такво нешто и дали ти треба толку топлина на само едно место? Тоа ти знаеш.
За дома јас би одел на нешто како FTXF50+ помошна конзолна некаде ставена. Или мултисплит конзолна. Има доста опции. ЛН50 е многу силна, треба сериозен дотур на воздух и оптеретување да трпи за да има логика.
Ако веќе ти треба толку многу топлина а не е голем просторот, можеби исто подобра опција е FTXF50 плус прозорци менување. Ова често се покажува како најоптимална варијанта.
Зависи од многу работи. Споредбава ти е многу широка.
Вака клима уредот ми е потребен за ваквите есенски денови, пролет и зимски денови каде што нема да имам потреба да го палам парното бидејќи за 1-2 луѓе нема потреба да се греат 130м2 простор колку сто ми е голем спратот од куќата. Така да најверојатно ќе се користи и во зима.
Клима уредот треба да грее некој 50-60м2 (дневен престој,трпезарија, кујна се споено е. Имам нови ПВЦ прозоро 7 комори 3 стакла (4 сезони,К-стакло најверојатно исполнети со аргон). Изолација на ѕидови 10 цм сторпор и дебелина на ѕид 44 цм.
Кров? Или што има над ова?
Не е подобро ftxf50+ haier tundra12 во една спална?
Имаш поминато сезона со парно на струја? Колку ти била најголема сметка со оваа изолација и прозори? Така ќе видиш и колку трошиш. Имено ако си греел за 15000 сметка, значи 15000/5.5/30/24=3.7KW. Значи во тој месец ти требало 3.7kw константна моќ, што без проблем ќе го испорача било која од двете.
Ама со таква изолација пак, ако сметката најголема со парно ти е 9000, прашање е за 2.2kw. Тоа е премалку за овие клими и нема да можат најефикасно и најудобно да работат.

Така ќе ја најдеш средината. И двете ќе ти задоволат со сигурност, или ќе се прејаки или ќе се неудобни. Мојот предлог е горе. Фата е Фата, ама две се две.
Парното ми е на пелети. И со него греам 130м2.
Но размислувам за инвертер клима уред бидејќи не ни се потребни секогаш тие 130м2 бидејќи не сме секогаш сите дома.... затоа планирам добар инвертер за да грее/лади некој 50-60м2 дневна трпезарија, кујна.
Над вториот спрат имам уште 1 спрат па кров ако тие тоа битно за изолација.
Инаку размислував и јас како понуда за две 3.5kw инвертер клими наместо една 6,5kw .
Али прво ке ми ја нагрди куќата со надворешни единици а второ повеќе струја трошат две 3,5kw.....башка и поскапо е две 3,5 kw да купам.....

Затоа ми треба мислење и совет дали се исплати да фрлам 120.000 ден за LN 5,5 Kw na mitsubishi и што би добил со неа што неможе Daikin Sensirata да понуди.

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4884 на: 15 Октомври 2021, 00:03:31 am »
Нема потреба од една толкава клима за тој простор. Сосема непотребно е да се дадат тие пари плус за 50-60м2

Јас да сум на твое место со тој буџет ќе купам до кај 70.000 ден една Даикин, Тошиба или Мицубиши и плус еден проверен модел од 30-40.000 како Аери  или Тундра за во ходник кој ќе загрева и надвор од тие 50-60м2
Првата ќе биде примарна, а другата ќе се вклучува по потреба кога ќе бидете повеќе членови дома.

Не е грдо две надворешни единици не заебавај.


Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4885 на: 15 Октомври 2021, 00:29:17 am »
Kaj mene na kuca ima zakaceno 7 klimi :) :) :)
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4886 на: 15 Октомври 2021, 00:35:58 am »
Kaj mene na kuca ima zakaceno 7 klimi :) :) :)

Има се, може се!

Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4887 на: 15 Октомври 2021, 00:37:03 am »
Ако се блиску просториите, а нема некоја голема пречка за тоа, Multisplit?
Една надворешна единица... две внатре? :)
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4888 на: 15 Октомври 2021, 00:38:09 am »
Нели таја 3,5kw од даикин дава 1,7 kw на -20, ако треба и 2,2kw ќе има фрка ?
https://www.daikin.eu/en_us/products/ftxc-b---rxc-b.table.html
Едвај 2.24KW при 4.28SCOP
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Од друга страна ако споредиме со друга Daikin заради која и се купува тоа име исто клима од 3.5KW:
4.5KW при 5.75SCOP
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)




Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4889 на: 15 Октомври 2021, 06:59:40 am »
И двете ќе ти завршат работа. Штом имаш пелети плус...
Нели таја 3,5kw од даикин дава 1,7 kw на -20, ако треба и 2,2kw ќе има фрка ?
https://www.daikin.eu/en_us/products/ftxc-b---rxc-b.table.html
Едвај 2.24KW при 4.28SCOP
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Од друга страна ако споредиме со друга Daikin заради која и се купува тоа име исто клима од 3.5KW:
4.5KW при 5.75SCOP
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Читај модели 50 и 60. Не 35.