Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 469512 пати)

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #870 на: 02 Февруари 2016, 13:38:52 pm »
i mene ne m i e jasno kako moze mojana kosilica da sobira poise ulje od pasatov...

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #871 на: 02 Февруари 2016, 13:40:37 pm »
Во темата за пасатот Ланс имаше напишано дека веќе имал 1 литар уље кое им кажал да го стават.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #872 на: 02 Февруари 2016, 13:48:56 pm »
Aaaaa okej :) ali me cudi kako dozvolile ulje od gepek da mu stavat, obicno ne dozvoluvaat

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #873 на: 02 Февруари 2016, 13:50:42 pm »
ova TUV Austria koga ke go vidam creva mi se krevaat, bev vraboten vo firma koja samo plati 150 evra da dobie sertifikat..mizi asan da ti baam , prcenje so dokumenti koi nemaat nikakva primena kaj nas....

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #874 на: 02 Февруари 2016, 13:56:43 pm »
Aaaaa okej :) ali me cudi kako dozvolile ulje od gepek da mu stavat, obicno ne dozvoluvaat

Во Германија, е дозволено, кога колата е под гаранција (првите 2-5 години), сам да си однесеш масло во овластен сервис, доколку тоа масло исполнува норми, и сервисот да го употреби тоа масло за редовен сервис, без никаков приговор, без поништување на гаранција. Германците, пошто се поскржави и од нас, ова го практикуваат. Велат дека во нивните овластени сервиси дерат на цената на маслото(познато да не ви е од негде), и сами си набавуваат масло и штедат 2-3 пати на цената на маслото. Истото важи и за филтрите.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #875 на: 02 Февруари 2016, 21:59:50 pm »
Искуство од денес.
Се расипа пумпата за кумплуг на службената 508-ца, и по брза постапка одма у Еуроимпекс за да се смени, таму немале денес, ако сакаме да нарачаат и за две недели ќе стигнела. Од тука правец Скендеровски, таму викаат чекајте, дадоа по едно кафе и за 10 минути доаѓаат и вика најдовме у Грчка ако кажете да се зима ќе ја имаме до вечер сабајле монтираме и во 12 најкасно ќе си ја земете колата. Таму и им ја оставивме.
Цена мислев дека ќе биде боли глава, оно пумпата околу 2700 денара плус работна рака уште околу 2000 денари рекоа.

Инаку колата е со околу 80.000 поминати километри.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #876 на: 02 Февруари 2016, 22:02:55 pm »
Мислам дека на Еуроимпекс како овластен и авторизиран партнер на Пежо му е забрането да вградува неоргинални делови. Затоа е и тоа чекање од две недели. Додека да стигне оригиналниот дел.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #877 на: 02 Февруари 2016, 22:10:27 pm »
Да јасно, ама би требало да имаат делови на лагер, штознам, башка две недели е прилично многу време да ја држат колата.
Периодов треба да се земе ново возило па овој момент беше пресуден новата 508-ца да се исфрли од комбинација.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #878 на: 03 Февруари 2016, 04:04:02 am »
Aaaaa okej :) ali me cudi kako dozvolile ulje od gepek da mu stavat, obicno ne dozvoluvaat
toa litro maslo bese kupeno od porsche koga ja kupiv kolata za da imam za sekoj slucaj. posle 8meseci i 21000km,nivoto na masloto ne padna ni 1mm.pa zatoa im rekov da go iskoristat da ne mi sedi dzabe
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #879 на: 03 Февруари 2016, 10:34:40 am »
Мислам дека на Еуроимпекс како овластен и авторизиран партнер на Пежо му е забрането да вградува неоргинални делови. Затоа е и тоа чекање од две недели. Додека да стигне оригиналниот дел.

Со камила да не ја носат па да им треба 2 недели. Од ebay со free shipping побрзо ќе стаса. Инаку слична ситуација на времето имавме со службеното Поло во Порше. Ни рекоа дека треба да чекаме месец дена за диск на кочница. За брзо време му дадовме клоца на Порше и се префрливме кај Колевски.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг:
« Одговори #880 на: 03 Февруари 2016, 11:54:06 am »
Реално се 4-5 дена. Две недели кажуваат за да си дадат фора. Исто ке го платат шпедитерот за еден или пет дела ако се во една пратка. Пет пратки се пет шпедитирања...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен darkomic

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 382
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #881 на: 04 Март 2016, 11:40:29 am »
Препорака за мајстор за Шевролет. Се работи за Шевролет Авео 1.2 од 2006. Поздрав

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #882 на: 09 Март 2016, 11:47:47 am »
Сервисна акција на овластениот сервис за Ауди и VW vo Centrum Co Тетово, промена на сите филтри + масло кастрол: За голф 5- 85 евра, пасат -95 евра, поло 1.4 -75 евра......евтино и сумливо  :o
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #883 на: 09 Март 2016, 15:16:58 pm »
Coekot rece deka ne vgraduvale Filtri i ulje kako vo porse skopje tuku castrol, bosch, mann itn.. i da e taka, pak nekako mi e sumljivo...

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #884 на: 09 Март 2016, 16:09:55 pm »
Да јасно, ама би требало да имаат делови на лагер, штознам, башка две недели е прилично многу време да ја држат колата.
Периодов треба да се земе ново возило па овој момент беше пресуден новата 508-ца да се исфрли од комбинација.

Па не е диск или јабучица да имаат ама како овластен дистрибутер за Македонија, Црна Гора можда и Србија не знам...2 недели за дел е претеризам. 2 до 3 дена треба максимум.