Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 469524 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #750 на: 26 Февруари 2015, 20:06:40 pm »
Ете ја фактурата поназад.
600 ден/лит.
Абе им пишав e-mail да ми кажат цена за оригинално 5w-40 со спецификација vw 505 01. Ми вратиле:  Masloto za motor -- 1.170.00 den po litar
Да не имале промоција кога си го правел сервисот?


Ало бре.... 1000-ка и кусур за мочано литро масло....

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #751 на: 27 Февруари 2015, 00:33:33 am »
Ете ја фактурата поназад.
600 ден/лит.
Абе им пишав e-mail да ми кажат цена за оригинално 5w-40 со спецификација vw 505 01. Ми вратиле:  Masloto za motor -- 1.170.00 den po litar
Да не имале промоција кога си го правел сервисот?
Ете го истото, спец. 505.01, ете ја фактурата. Чудна ми е ценава што ја пишуваш, не сум сретнал толку скапо масло :)
Отиде до Сеат /Шкода сервисот и прашај.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #752 на: 27 Февруари 2015, 17:35:04 pm »
Ќе отидам деновиве, ако е 600ден. одма ќе си земам.
Инаку глицеринот во Порше со VW 501 14 спецификација е 740 ден. литар.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #753 на: 02 Март 2015, 13:32:40 pm »
Ете ја фактурата поназад.
600 ден/лит.
Абе им пишав e-mail да ми кажат цена за оригинално 5w-40 со спецификација vw 505 01. Ми вратиле:  Masloto za motor -- 1.170.00 den po litar
Да не имале промоција кога си го правел сервисот?
Ете го истото, спец. 505.01, ете ја фактурата. Чудна ми е ценава што ја пишуваш, не сум сретнал толку скапо масло :)
Отиде до Сеат /Шкода сервисот и прашај.
Сега бев прво до vw сервисот, цената е 1170 ден. (ми побараа сообраќајна) , потоа отидов во Сеат/Шкода и им кажав спецификација на маслото. Ме прашаа за кое возило ти е, им кажав за 1.9 тди PD 2005год. Потоа за марката ме праша, и му кажав Голф 5, а он ми кажа 1170ден. 5w 40

Да не им се различни цените за VW, Ауди и за Сеат... :D

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #754 на: 02 Март 2015, 17:00:08 pm »
Ебем ли га, нема никаква логика :(
Да не е за 2 литарско пакување таа цена?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #755 на: 02 Март 2015, 19:30:08 pm »
Нездрав народ. Сообраќајна ти побара а? Демек ти глуп си не знаеш каква кола возиш?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #756 на: 04 Март 2015, 14:27:45 pm »
Денес добив информација која не ја знаев до сега, може ќе треба да се праша за сигурно.

Другар на другар го однел Пасатот во Порше Македонија, да праша за проблем со дизните (2.0 ТДИ 140кс 2007 год.)
Една дизна е 500 евра. Он има проблем со четирите.

Но, Порше Македонија му кажале дека доколку дизните не се репарирани, туку фабричките со кои идело возилото, ќе ги заменат без надокнада ниту за делови ниту за работна рака. Призната била грешката од VW и имале налог така да постапуваат.

Може ќе му затреба на некој информацијава.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг:
« Одговори #757 на: 04 Март 2015, 14:36:53 pm »
Ги менуваа уште пред година дена само што кај нас не ги повикуваа туку ако се расипе ќе ти кажат.

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
  • drive it like you stole it!
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #758 на: 04 Март 2015, 15:15:23 pm »
Истото му се случи и на мој познаник, исто на пасат 2.0 тди 2008г. Проблематична дизна заменета надвор од гарантен период без никаков надомест.

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #759 на: 04 Март 2015, 15:37:01 pm »
Ги менуваа уште пред година дена само што кај нас не ги повикуваа туку ако се расипе ќе ти кажат.
вака постапува Мерцедес Бенз бидејќи имаат и оние фабрички дефекти во нивните делови, само што тоа не го објавуваат јавно, но дефектните делови ги менуват во склоп на редовните сервиси, а после викат мерцедесот не се расипувал никогаш бре бре бре ..... е тоа ти е швабска финта, така се чува угледот на фирмата
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #760 на: 04 Март 2015, 20:21:41 pm »
Ги менуваа уште пред година дена само што кај нас не ги повикуваа туку ако се расипе ќе ти кажат.
вака постапува Мерцедес Бенз бидејќи имаат и оние фабрички дефекти во нивните делови, само што тоа не го објавуваат јавно, но дефектните делови ги менуват во склоп на редовните сервиси, а после викат мерцедесот не се расипувал никогаш бре бре бре ..... е тоа ти е швабска финта, така се чува угледот на фирмата
Taка луѓе ќе гинат.

За година две правам над 150.000км ми завршува гаранцијата и си ја сервисирам на друго место.
Како ќе знам дека има фаличен дел со кој ми е загрозена безбедноста.

Нема логика да се крие.     

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #761 на: 04 Март 2015, 21:41:59 pm »
Мутат нешто со маслото, си купив Мотул...
Вајда на деловите кои влијаат на безбедноста не експериментираат, или има некој таков пример?

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #762 на: 04 Март 2015, 21:50:06 pm »
Ги менуваа уште пред година дена само што кај нас не ги повикуваа туку ако се расипе ќе ти кажат.
вака постапува Мерцедес Бенз бидејќи имаат и оние фабрички дефекти во нивните делови, само што тоа не го објавуваат јавно, но дефектните делови ги менуват во склоп на редовните сервиси, а после викат мерцедесот не се расипувал никогаш бре бре бре ..... е тоа ти е швабска финта, така се чува угледот на фирмата
Taка луѓе ќе гинат.

За година две правам над 150.000км ми завршува гаранцијата и си ја сервисирам на друго место.
Како ќе знам дека има фаличен дел со кој ми е загрозена безбедноста.

Нема логика да се крие.      
гајле му е на мерцедес колку километри ти ќе поминеш годишно и каде ќе ја сервисираш колата, он убаво ти кажува сервисот на колата и после истекот на гаранцијата да продолжиш да ја направиш во нивен  овластен сервис , за да убаво фукнсионира колата, инаку... die machine ist kaputt, јас не кажав прикаски погоре, него тоа што му се случуило на зет ми со мерцедес е класа од 2011 година и тоа во германија тоа и го пренесувам тука, а истото ми го има потврдено и вујко ми пензионер на мерцедес така да има некои  работи кои ја надминуват логиката и здравиот разум нооо, тоа е ти се вика Judah ако ме разбираш што сакам да кажам
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #763 на: 04 Март 2015, 21:58:21 pm »

Вајда на деловите кои влијаат на безбедноста не експериментираат, или има некој таков пример?
секако дека во такви делови мерцедес не екпериментира, но такви круцијални дефекти и не постојат кај нив, ( памтиш зашто мерцедес а класа  од 98-ма до 2002 год. има строго 15 цолни бандаши? и никако не се толерира друга димензија на бандаши?) зборот ми беше за такви споредни дефекти од втор ешалон кои секако влијаат негативно врз угледот на нивниот бренд, но таквите дефекти ги прикријат, а ги отсрануват во склоп на сервисните интервали , без разлика дали се под гаранција или не, но условот е секогаш сервисот кај нив да се направи. ова е од извори на вујко ми кој работел 38 години во мерцедес 
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #764 на: 06 Март 2015, 11:13:40 am »
Да ви споделам искуство со Мак АутоСтар сервисот, ја однесов (пред 2 години) на проверка, ја земаа, ја проверија наводно и не ми наплатија. Причината беше „ќе дојдеш ти пак кај нас како редовен муштерија, ова е гратис“. Нормално кажаа дека е се во ред, само без никаков писмен доказ.

Тогаш отидов вторпат со Лансер, првиот пат уште на врата ми кажа дека се враќани километри.

Многу сумњиво ми беше, па дали и кај други направиле ваков „гест“?


П.с. За да ги испочитувам, отидов да сменам заглавен штраф во бандаж, по телефон ми рекоа 10 мин работа и 900 денари, на лице место чекав 50 минути без објаснување и околу 2,000 денари (без објаснување). Не сум бил оттогаш. :)