Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 469618 пати)

Отсутен The Boy Next Door

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 491
  • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #630 на: 28 Јули 2014, 10:04:38 am »
Знам ама не ти кажувам :D
И мајсторот му вика „ја најдов што е, ама кога знаеш, реши си го сам, а ја ќе ти наплатам.“


 :D :D :D :D :D :D :D :D

НАЈЈАКО !!!
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалн&#
« Одговори #631 на: 28 Јули 2014, 15:46:45 pm »
И мајсторот му вика „ја најдов што е, ама кога знаеш, реши си го сам, а ја ќе ти наплатам.“
За жал ја проба таа финта на мене во овластен сервис.
Проблемот беше во тоа што климата не се вклучуваше. Ја ставија на компјутер колата и им испадна грешка на сензор за фреон(не се сеќавам на кодот) со објаснување:
-проверете ја инсталацијата до сензор за фреон
-проверете го сензорот за фреон
Мајсторот почна да проверува дали има фреон, проба со друг сензор за фреон од друга кола, да сумља во компресор, да сумља во копјутер и ред други глупости. Ми ја држаа колата 3 дена и последниот ден ми дозволија да чепкам и јас по колата, побарав да ми достават шема на инсталацијата за да можеме да провериме дали се исправни каблите што одат од компјутер до сензорот, кога ги проверивме со мултимер испадна дека два од трите кабли се прекинати, ги лоциравме кај се прекинат и ги приспоија. Се откачила една стега и снопот удил во перката за ладник. Кога дојде време за наплата ми викаат се намачивме со колата 3000 ден за работна рака, плус 1000 ден за компјутерска дијагностика. После долго натегање стигнавме до некоја прифатлива цена.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #632 на: 29 Јули 2014, 00:38:35 am »
Можеби сакале да ти земат 4000 и после тебе да ти дадат 2500 заради добра дијагностика ;D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #633 на: 29 Јули 2014, 02:03:17 am »
Можеби сакале да ти земат 4000 и после тебе да ти дадат 2500 заради добра дијагностика ;D
Каква добра дијагностика? Компутерот сам си ја направи дијагностиката, само некој требаше да оди по тие инструкции што ги доби.
На пример компјутерската дијагностика да викаше едно, а реално да испаднеше друго, разбирам и за времето и за парите. Ама оваа е обид да те еб*ат на здрав мозок.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #634 на: 18 Август 2014, 18:50:37 pm »
Go najdov podforumot, samo da mi gi prefrlam postovite od rekla kazala :)
Vo BiH sum i mi ima crknato pumpata za voda (antifrizz) ...
Veoma interesna rabota garancijata na Skodata mi zavrsi minatiot mesec na 18ti :) ...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #635 на: 27 Октомври 2014, 21:33:43 pm »
Zavcera otidov vo Olympia motors. Vikam dajte nekojnsto gi znae ubavo sparkovite. Doagja eden decko i vika ato e problemot? Jas vikam jas znam sto e problemot ama ne ti kazuvam, sakam da vidam dali sam ke go najdes.
Go zaverglav, mu ostaviv 10 sekundi i deckoto vednas mi go kaza toa sto go znam. Vika toa ne e problem samo treba da se nasteluva. Dojdi u vtornik sabajle...  Masala majstorce

Е демек го пофалив, ама сервисната услува во Олимпија моторс испадна целосно разочарување.
Им ја однесов колата да поправат еден проблем а ми створија ред други проблеми. Дадов простор, дадов време, дадов пари, ама во секундата кога почнаа да ме убедуваат дека така требало (како што не треба и не смее) ми пукна филмот.

Потрагата по саглам сервис за моето возило ќе продолжи со несигурност. Тоа што е сигурно е дека тој што го предложија како саглам сервисер за моето возило си ја подвитка опашката и се си посра врз делото.

Фала многу Олимпија моторс, ги повлекувам сите пофалби што до сега сум ги дал и сум пишман што сум ја дал својата доверба и време во аматерски раце.
Фала, пријатно.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #636 на: 27 Октомври 2014, 23:17:38 pm »
А за што проблем станува збор? За тоа со обртаите? Може тука да пишеш подетално, чисто за форумска гимнастика? :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #637 на: 27 Октомври 2014, 23:49:34 pm »
Не, тоа со обртаите се стори откако го ставив плинот.
Сакајќи да го решам тој проблем, бев советуван да прештелувам вентили. Прво вентилите ги штелуваше Маршер и ми менуваше ребраста каиш и се си беше океј освен што тропаа многу и ме нервираше звукот. После ме посоветува да одам до Олимпија моторс, чунки они таму имале искуство со такви мотори.
Отидов таму малце да ги стегнат и откако ми ја вратија колата под мала гас моторот не работи убаво, тресе, не прима добро гас, има чуден звук кај издувот како некои детонации, гуши кога ќе стиснеш на гас кога е незагреан моторот и потрошувачката на плин ми порасна од 7 литра во град на окулу 9 литра.

После неколку рекламации, и оставања на колата, немајќи идеја што да прават, почнаа да ме убедуваат како така треба, и како други спаркови што доаѓале на сервис го имале истиот проблем, па газдите не се жалеле. До плинот може да било, ама никаков дефинитивен одговор. Проблемот го има и на бензин и на плин.

Поентата е што јас колата ја имам уште од салон и знам како треба да работи моторот. Колата е нова, има поминато 70.000км. Одржувана е секогаш на време со квалитени масла, возена домаќински.

Бев трпелив, бев великодушен, ама не дозволувам некој да ме прави идиот. Ветија дека ќе ме повикаат кога ќе се консултираат или ќе добијат идеја, но поминаа два месеца и кој ме ебе, никаде ги нема.

Чао рагаци, повеќе не се враќам таму.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #638 на: 27 Октомври 2014, 23:54:35 pm »
Ја однапред се извинувам за евентуална навреда што може да се сфати како таква, ама дали ребрастиот каиш е добро наместен? Нека го провери Маршер уште еднаш.
Пак да кажам, мајсторот си е почитуван на форумов ама би било во ред ако погледне уште еднаш. :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #639 на: 28 Октомври 2014, 00:03:49 am »
Колата кога излезе одкај Маршер, ќе повторам, работеше одлично. Примаше гас како луда. Имаше значително повеќе моќ од вообичаено. Тоа го видоа тие што возеа покрај мене кога одевме Гевгелија (Јавиии се Сиии-моо, јавии се Тиии-но).
Јас помислив дека палењето може да е измесено, ама наводно во Олимпија моторс го провериле и бил добар, пошто тоа го посочив како можен фактор. И сега ми изгледа како можен афктор, ама они ме убедуваа дека не е до каишот и дека палењето е добро наместено.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалн&#
« Одговори #640 на: 28 Октомври 2014, 00:15:40 am »
Автотек сеуште не работат автомеханика? Тој за Пежоа што го збореше не би се нафатил Спарк да чепка?

Јас со доверба можам да ти го препорачам мајсторот што мене ми ја одржува колата, ама е во Гостивар. Си работи чоекот по пропис. :)

И на плин и на бензин ти работи така?

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #641 на: 28 Октомври 2014, 00:22:24 am »
А да си пројдеш пак кај маршер.?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #642 на: 28 Октомври 2014, 00:58:24 am »
па иди пак кај маршер...

инаку тропкањето на вентили може да биде и од милиметарско поместување на брегастата. 99% сум сигурен дека има 3 штрафови на брегастата кои ке дозволат поместување кон рание-касние палење... чим тропкаат во принцип на каснје палење ти е колата... а и детонациите на ауспух алудираат на тоа.

што се тиче олимпиа моторс, незнам, но знам дека во светот, во секој посериозен авто сервис, постојат дијагностичари и изведувачи... еден дијагностицира дефект, друг го отклонува.. очигледно мајсторот од олимпиа е добар дијагностичар, ама лош изведувач...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #643 на: 28 Октомври 2014, 01:25:30 am »
Колата кога излезе одкај Маршер, ќе повторам, работеше одлично. Примаше гас како луда. Имаше значително повеќе моќ од вообичаено. Тоа го видоа тие што возеа покрај мене кога одевме Гевгелија (Јавиии се Сиии-моо, јавии се Тиии-но).

;) :D
Фаланга, на какви стероиди ти беше спаркот ? ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #644 на: 28 Октомври 2014, 08:35:22 am »
Чист воздух и сончево време :)