Автор Тема: Меѓународна Возачка Дозвола  (Прочитано 84135 пати)

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6322
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #480 на: 23 Јуни 2024, 11:10:30 am »
Никој не ти пишува казна во Грција за немање на меѓународна возачка.

Уште јунак да се јави со сообраќајка во Грција и да кажи дали ја употребил, и да ги поебиме станициве за технички.  ;D

Отсутен ivanduk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #481 на: 23 Јуни 2024, 16:22:32 pm »
Пред 2 години имавме случка во Грција со другар кај се паркиравме "непрописно"(на пат за накај дома застанавме да купиме гиро) и во рок од 5 минути ни ги извадија таблиците и потоа следеше голгота од 2 дена каде што грчките џандари на одма платена казна не дупеа и не праќаа по полициски станици во 3 различни градови за да ни ги вратат таблиците под изговор дека локалните сообраќајни полицајци таблиците ги праќале во некоја општинска станица или не знам што, за на крај да кулминира све тоа со грчки инспектор "патриот" да ни се заканува да му ја предадеме сообраќајна дозвола(или меѓународна или обична) и дека не смееме да ја напуштиме Грција две недели се додека не се испроцесирала казната и таблиците да стигнеле за да ни ги дадат. Другарот тогаш немаше меѓународна, после 20 минути молење со инспекторот дека мора да се вратиме у Македонија и негово непопуштање, му направивме филм на инспекторот демек идеме до паркинг да ја земеме дозволата и фатифме штрафта за накај Македонија. Да имаше другаров меѓународна, ќе му ја оставевме таа и немаше цел пат за накај дома да паничиме дали инспекторов ќе не пријавува на патроли или ќе не приведат на граница и да ѕвониме по амбасади и МВР да прашуваме дали ќе ни направат проблем што возиме кола без таблици на наша или на грчка граница. На крај се испадна океј, грчка граница ништо не спомнаа, на наша граница ни се изнасмеаа и стигнавме дома здрави и живи.

Другаров после месец дена отиде у Грција да си ги земе и уште го дупеа дека не му се таму таблиците, среќа била некоја жена на смена па успеал да ја убеди да му ги даде.

Иначе, во нашата амбасада у Солун кога се јавивме ни кренаа и ни рекоа "дечки, 2 август е, не работиме денес"

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1638
Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #482 на: 23 Јуни 2024, 20:00:51 pm »
Како возевте без таблици?

Следниот пат почитувајте правила и паркирајте се прописно, ма да ѓаол ни ора ни копа. Ја у Грчка и покрај се, се трудам колку можам да не возам додека сум таму. Паркирам колата и пешачам кај треба. Како и грото балкански народи, и они се циганана што само курч им е на памет.

Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: 23 Јуни 2024, 20:10:40 pm Bravo »

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2166
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #483 на: 23 Јуни 2024, 20:30:38 pm »
Ова со случките во Грција почнува и завршува строго до наплатна станица Малгара на запад, Пaљури на југ, Ставрос на исток и Евзони на север.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #484 на: 23 Јуни 2024, 20:38:08 pm »
Како поминавте граница без таблици?

Отсутен ivanduk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #485 на: 23 Јуни 2024, 20:39:05 pm »
Како возевте без таблици?

Следниот пат почитувајте правила и паркирајте се прописно, ма да ѓаол ни ора ни копа. Ја у Грчка и покрај се, се трудам колку можам да не возам додека сум таму. Паркирам колата и пешачам кај треба. Како и грото балкански народи, и они се циганана што само курч им е на памет.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Напишав непрописно во наводници бидејќи се паркиравме паралелно со улицата, како и сите останати 20 коли долж улицата. Не памтам искрено ама мислам дека казната беше затоа што паркингот бил за станари/дотур на роба/хидрант/нешто. Виделе џандариве скопска таблица и тоа е тоа

За таблиците, ни беше кажано дека проблем ќе било само во Македонија, меѓутоа и нашиве знаеле дека често се случувало и обично не правеле проблем


Како поминавте граница без таблици?

На грчка ако памтам добро или ништо не ни спомнаа, или само им кажавме дека ни земаа и дека казната е платена и дека треба да се вратиме, на македонска нашиов се изнасмеа и ни кажа уживај не сте први, ако ве застанат у МК кажете им што се случило и ќе ве пуштат ваљда

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1638
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #486 на: 23 Јуни 2024, 22:04:49 pm »
Ова со случките во Грција почнува и завршува строго до наплатна станица Малгара на запад, Пaљури на југ, Ставрос на исток и Евзони на север.
Врска нема. Мене лично грчки џандар ми се курчеше у Нидри коа паушално му реков дека сум од Македонија. Циганот ми се напна дека он бил од Македонија, а не јас. А мене ме заболе лево маде ама ми улета со провокации.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
  • The best or nothing.
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #487 на: 23 Јуни 2024, 22:11:09 pm »
Уште да му кажеш гирото и баклавата се турски, ќе му го направиш денот поубав.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1638
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #488 на: 23 Јуни 2024, 22:13:31 pm »
Абе мене не ми смета што они си ја тумачат историјата на нивни начин. Си имаат право на тоа. Ама дај остај народ нека живее.  Господ знае кој на балканов од каде е и од каква генетска манџа потекнува.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6322
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #489 на: 24 Јуни 2024, 07:20:06 am »
За среќа јас немам погодено патриоти, ниту се правам, и одма си ги подигнав таблиците истиот ден, од вториот крак. И меѓундародната му ја дадов, нека чита.  ;D

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #490 на: 11 Јули 2024, 13:45:38 pm »
Дали мора сликата за документот да биде на бела позадина?
Денес бев да вадам сликчиња во фото студио и им дадов слика од матура на сива позадина и ми рекоа дека морало на бела, дали има врска тоа или сакаат пари?

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #491 на: 11 Јули 2024, 17:23:28 pm »
Дали мора сликата за документот да биде на бела позадина?
Денес бев да вадам сликчиња во фото студио и им дадов слика од матура на сива позадина и ми рекоа дека морало на бела, дали има врска тоа или сакаат пари?
Некој??

Присутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6322
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #492 на: 11 Јули 2024, 17:26:44 pm »
Мислам ќе поминиш со сива позадина, пробај се. 200ден платив јас за 4 слики и братот не успеа да ме центрира на слика.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #493 на: 11 Јули 2024, 17:27:36 pm »
Исто и Прилеп ми побараа, а од приватни причини не можам да се сликам овој период. Испринтав 30 слики за 20 денари, па да видиме.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1782
Одг: Меѓународна Возачка Дозвола
« Одговори #494 на: 11 Јули 2024, 17:33:28 pm »
Ја им дадов од матура што останало по дома х години стари па помина а за каква позадина се вечер да проверам треба :D