Автор Тема: Videos  (Прочитано 743881 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Videos
« Одговори #6060 на: 23 Декември 2014, 21:43:36 pm »
Државава има некаков посебно обележан и резервиран „Онаков Фонд за Здравство“ за кој што не знаеме?

Парите одат на државна сметка. Со тие пари се лечат сите. Не е дека твоите пари се резервирани за тебе, моите за мене, итн. Заеднички се, затоа се вика социјално здравство. Така да, да, ќе те лечат со наши пари. Мои, твои, на Филип, Симо и Дени.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Videos
« Одговори #6061 на: 23 Декември 2014, 21:51:30 pm »
@Onak, Си пресметал од тие пари до сега колку отишле за лечења, прегледи вакцини на тебе и на твоето семејство? Колку од тие 450.000 останале (фиктивно) непотрошени? Есапиш дека една операција на излив во мозок чини повеќе од сите пари што си ги дал до сега за здравствено осигурување? Есапиш дека во иднина може да останеш неспособен за работа, па цел живот да се влечкаш од фондовите за пензиско и здравствено? Малку е себично твоето размислување, бидејќи се работи за неодговорно однесување и притоа не ги согледуваш последиците од тоа оденсување.
Да беше нашето здравствено осигурување преку осигурителни компании, а не социјално, за твоето лекување ќе ја стаеше под хипотека цела твоја блиска и далечна фамилија, бидејќи осигурителната компанија немаше ни денар да ти исплати зошто не си имал кацига на мотор.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Videos
« Одговори #6062 на: 23 Декември 2014, 22:57:47 pm »
not sure if Onak е озбилен или wannabe troll :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Videos
« Одговори #6063 на: 23 Декември 2014, 23:13:58 pm »
Фиктивно имаш здравствено осигурување, а фактички прошла недела си бил на операција во Систина. :(

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Videos
« Одговори #6064 на: 24 Декември 2014, 00:05:29 am »
Државава има некаков посебно обележан и резервиран „Онаков Фонд за Здравство“ за кој што не знаеме?

Парите одат на државна сметка. Со тие пари се лечат сите. Не е дека твоите пари се резервирани за тебе, моите за мене, итн. Заеднички се, затоа се вика социјално здравство. Така да, да, ќе те лечат со наши пари. Мои, твои, на Филип, Симо и Дени.

мислам дека ме разбра што сакав да кажам... наши, мои, твои... сум дал едно чудо пари во фондот и тоа ЗАКОНСКИ ОБВРЗАН да го направам тоа.. кога ке паднам и скршам глава без кацига возејки, медицината е ЗАКОНСКИ ОБВРЗАНА да ме излекува... и ич кур не ми чуе што тоа на било кого не му се свиѓа... крпењето на мојот череп во хирургија во државна блница, во мизерни услови, НИКАКО нема да кошта толку колку што досега сум дал за курово здравје, а со моите пари законско одземени ака изрекетирани си правеле што сакале (лечеле други луѓе, пикале по џебови на тендери, краделе, по курви иделе сеедно)... сега ми дошол мене редот и јас го добивам она што ми е законски... крај на муабетот...


симо...

деца примале вакцини? па што... законски МОРА ДА ГИ ПРИМАТ... чим законски ме тераш да го бодам моето дете, има и беспари да ги дадеш... око не ми трепнува.  ако паднам ке се влечам по болници и бесплатни осигурувања? па што... законот не е смислен тебе да те заебе а мене да ми угоди.. скрши и ти нога или глава (не ти пожелувам) и тебе ке те средат, законски.

аман што сте се фатиле ко слеп за стап од чиви пари било.. јас и понатаму тврдам дека се тоа МОИ ПАРИ...  450.000 денари за 15 години ако ги орочев во банка колку ке станеа до сега? да повторам... МОИ ПАРИ, не ваши, не наши, не туѓи.. МОИ!! затоа што јас веке сум ги дал... а тоа што во моментот, ке повлчат вашите пари за да ги надокнадат моите пари.. тоа е нивни проблем.. не мој...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Videos
« Одговори #6065 на: 24 Декември 2014, 00:08:57 am »
Твоите пари одат во Фондот за Здравствено и Пензиско Осигурување. Од тој момент па натаму, не се веќе твои пари. Пробај да го сфатиш тоа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Videos
« Одговори #6066 на: 24 Декември 2014, 00:10:58 am »
Твоите пари одат во Фондот за Здравствено и Пензиско Осигурување. Од тој момент па натаму, не се веќе твои пари. Пробај да го сфатиш тоа.

ок... тогаш што се буните за ВАШИТЕ ПАРИ! и што тогаш ми соли некој памет дека е недоговорна мојата постапка за возење без кацига кога ке скршам глава, затоа што ке ме лечеле со НАШИТЕ пари? ако се во фондот и не се веке мои, тогаш не се ни ваши...

тогаш ич К никого да не боли ако ја скршам глава... никој од вас нема да биде оштетен... само јас и тоа на повеке начини...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Videos
« Одговори #6067 на: 24 Декември 2014, 00:18:20 am »
Твоите пари одат во Фондот за Здравствено и Пензиско Осигурување. Од тој момент па натаму, не се веќе твои пари. Пробај да го сфатиш тоа.

ок... тогаш што се буните за ВАШИТЕ ПАРИ! и што тогаш ми соли некој памет дека е недоговорна мојата постапка за возење без кацига кога ке скршам глава, затоа што ке ме лечеле со НАШИТЕ пари? ако се во фондот и не се веке мои, тогаш не се ни ваши...

тогаш ич К никого да не боли ако ја скршам глава... никој од вас нема да биде оштетен... само јас и тоа на повеке начини...

И после 19 годишни се курчеле.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Videos
« Одговори #6068 на: 24 Декември 2014, 00:32:00 am »
ти мали да шутиш... твоето курчење го видовме како заврши... :)  јас се курчам со мојот живот, не со туѓи...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Videos
« Одговори #6069 на: 24 Декември 2014, 00:33:06 am »
Тоа тогаш не беше курчење ама кој колку знае што се случило. Исто така да не го спомнувам курчењето со 180-200 по Јане Сандански пред неколку месеца. Кога помина само со опомена.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Videos
« Одговори #6070 на: 24 Декември 2014, 00:36:41 am »

абе ти се закуца. испоискрши излози, луѓе спасија глава... јас не сум направил такво нешто.. пу пу скраја да е и да не направам... не дека и јас од курчење не сум се исчукал, ама во принцип без никаква штета на трети лица или на државата... сам себе го заебал биле сите ситуации...

ај, ок, еднаш мораа банкина да поправат заради мене ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Videos
« Одговори #6071 на: 24 Декември 2014, 01:04:51 am »
Во право е Онак. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Videos
« Одговори #6072 на: 24 Декември 2014, 07:29:05 am »
како не бил во право,крши закон со тоа што не носи кацига,па уште па силен се прави со негови пари ќе го лечеле.тие 450 иљади само за лежење у болница не се доволни,не па за друго(збориме теоретски,скраја да е)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Videos
« Одговори #6073 на: 24 Декември 2014, 08:38:15 am »
Вакцините се право на избор согласно тековната законска регулатива бидејки законот за заразни болести е правно дерогиран со повисоки закони. Оние кои сакаат да не ги вакцинираат децата, можат глат да го направат тоа, и без никаков проблем да се запишат во градинка/училиште.
Порано оваа системска квака ја користеа одредена група на луѓе ( неретко доктори за своите деца ) а сега се поголема популација дознава за ова и секако го користи спрема своите убедувања околу вакцините.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Videos
« Одговори #6074 на: 24 Декември 2014, 11:47:43 am »
Вакцините се право на избор согласно тековната законска регулатива бидејки законот за заразни болести е правно дерогиран со повисоки закони. Оние кои сакаат да не ги вакцинираат децата, можат глат да го направат тоа, и без никаков проблем да се запишат во градинка/училиште.
Порано оваа системска квака ја користеа одредена група на луѓе ( неретко доктори за своите деца ) а сега се поголема популација дознава за ова и секако го користи спрема своите убедувања околу вакцините.

а зашто тогаш на домашна адреса ми стигнува тоа едно црвено картонче со опомена дека доколку не го однесам детето на вакцинирање се соочувам со казна од 10.000 денари?

како не бил во право,крши закон со тоа што не носи кацига,па уште па силен се прави со негови пари ќе го лечеле.тие 450 иљади само за лежење у болница не се доволни,не па за друго(збориме теоретски,скраја да е)

тоа што кршам закон, ако ми пишат казна мене ке ми ја пишат, а не тебе или на било кого... од мој џеб ке се одлеат пари, не од твој или било чив друг. што се замараш ти со тоа?

и ај уште еднаш размисли колку пари се 450.000 денари + 15 години камата банкарска (доколку сум ги орочил во банка) и дали ке бидат или не доволно за да одлежам 5-10 дена во градска болница или државна... не збориме за систина или другите приватни, бидејки таму и немаш здравствено осигурување...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време