Автор Тема: Совети за ребраст каиш?  (Прочитано 93575 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #450 на: 08 Јули 2024, 17:36:29 pm »
Не е механика.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #451 на: 08 Јули 2024, 17:53:20 pm »
Ќе те прати со туба по бензин и за 20мин шо те нема шо сака ќе ти напраи. Ќе те прати по сок, по скара, ќе му заѕвони некој да отиде као на терен итно и ќе ти рече дој вечер у 5 морам да одам останала кола на пат. Шо сака ќе напраи за тоа време додека те нема. На мајстор не му се мудрува и не му се кажува како да работи. Глеј да не реши да те ебе, ако реши готов си.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа кај некој чергар - кај мајстор кој знае дека не може да ме излаже и работи на наши коли 10 години, не е случај. Тоа може кај Маршер во заклучена гаража, срамота за еден мајстор.

Секогаш ми вели да почекам доколку имам време, никогаш не ме пратил по сок, пиво и слично. Ако има потреба го чекам покрај кола во гаража, а тој оди и купува делови. Секогаш стои на закажаниот термин и ако нешто ми е итно ми вели да отидам прв во 8 наутро другиот ден.
Јас колку шо се сеќавам тој маршер од фален префален беше на форумот пред неколку години, толку сега се исчуручил ?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #452 на: 08 Јули 2024, 18:19:43 pm »
Баш поради тоа отидов кај него, имам доста пишувано на таа тема. Колата ми стоеше 3 недели пред да се отвори моторот, заклучена во гаража и ја зедов со истурена нафта на патос.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #453 на: 08 Јули 2024, 18:58:51 pm »
Несторо: Никој не може да ме заебе

A few days later:

Че еба газ стопанкин че еба, зедов однесов делој од аутодок ми мотира од алибаба ебаго.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #454 на: 08 Јули 2024, 18:59:25 pm »
Not going to happen.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #455 на: 08 Јули 2024, 20:01:34 pm »
Што би добил тој "мајстор", ако ете му ги замени деловите ? Прво тешко дека би ги продал на некој, а и да успее, не би ќарил повеќе од 500 денари. Ако е мајстор, нема потреба да лажи и прави превари, тие таквите поминале покрај мајстори.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1669
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #456 на: 08 Јули 2024, 20:20:37 pm »
Нема веке мајстори , и тоа што имало асално си замина или се прекфалификува во нешто друго реткост е да се најде ok мајстор со знаење ентузијазам чесност генерално и понови коли се купуваат и со години возен парк се менува па и некои чесни мајстори не се ни нафќаат на работа ке ти кажат искрено а не да експерминтира.

Повеке се оди во соседни земљи еден од нив сум и јас  до србија, косово по решавање на сериозни ајде да речеме некои проблеми сепак е железо не човек кај нас да не забегувам од тема не само што ааздисаа со цени механичари туку сите и пак сме тука кај што сме да си чиниме чаре за подоборо кај другите го бараме за решавање на проблемот.


Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #457 на: 08 Јули 2024, 20:25:18 pm »
Исти кур се мајсторите и тука и во Србија и во Косово. Може таму има по опремени сервиси, ама дека чуда прават, не прават.

Јас до сега сум немал големи проблеми со мајстори. Одам, оставам колата, ја зимам другиот ден и тоа е тоа. За што и да требало така било и се било Ок.

Два пати сум пријавувал рекламација за одредени делови (затегач на клинест каиш 2 пати) и 2-та пати се било решено без приговор на фин и културен начин.

Спортски поздрав!
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #458 на: 08 Јули 2024, 20:25:41 pm »
Што би добил тој "мајстор", ако ете му ги замени деловите ? Прво тешко дека би ги продал на некој, а и да успее, не би ќарил повеќе од 500 денари. Ако е мајстор, нема потреба да лажи и прави превари, тие таквите поминале покрај мајстори.
Ти сакаш ли странката за која што е наменет сендвичот да ти дреме над глава додека и го припремаш и да ти кажува како да го правиш што и колку да му ставиш?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #459 на: 08 Јули 2024, 20:36:06 pm »
За ЕГР офф ми дремеле и ми кажувале што да правам и како. Треба да ги бркам?
- "Пази жиците"
- "Ај провери успат колку километри има"
- "Оригинална е дијагностикава?"
- "Дај да видам шо мапи имаш?"
- "Брат, колава мака нема, Плетвар со 140 го качува, понатака едно чипче можи, не дека нема сила сега"
И такви слични муабети додека го бараш ЕГР-от детално во мапата.

Сѐ додека механичарот ми вели дојди и види си што ти менувам, а не да те лажат како во овластен и слично, тогаш е во ред. Мајсторот има прилично ново Пежо, кое е сервисирано во овластен поради гаранција, наплатени му биле филтри кои не биле сменети. Исто и Полото од другарот кога го однесовме кај него - наплатени сите филтри, а поленовиот црн до даске, бензинскиот со VW лого и датум на производство 05', сменети пред очите на газдата кај механичарот кај кого одам јас.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1669
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #460 на: 08 Јули 2024, 20:38:33 pm »
Исти кур се мајсторите и тука и во Србија и во Косово. Може таму има по опремени сервиси, ама дека чуда прават, не прават.

Јас до сега сум немал големи проблеми со мајстори. Одам, оставам колата, ја зимам другиот ден и тоа е тоа. За што и да требало така било и се било Ок.

Два пати сум пријавувал рекламација за одредени делови (затегач на клинест каиш 2 пати) и 2-та пати се било решено без приговор на фин и културен начин.

Спортски поздрав!

Се сложувам се и така е не дека имаат магично стапче но ете може нешто да се "реши" jaс неможев во мкд никаде да најдам 4 гуми со димензии кои го посочив нема отидов до косово преку препорака буквално цело џимни 2022 год имаше растурено секое делче што ти треба во мкд немжев ебано 4 гуми да најдам во тој контекст и во делови и раб рака и во чесност тоа тврдам во случај нешто да се случи ке ти кренат телф и ке излезат во пресрет за разлика од тука ни овластени нема да се замарат со проблематика сепак дал е до човек и начин на комуникација или срека ств не знам ама ти кажувам каде што јас бев имаше бар дваица  со понови "бесни" коли таму од Мкд сепак тоа нешо кажува. На крајот на краишта железо е , дај боже сите да сме живи и здрави железо како железо дал тука или некаде друго место ке се најде решение
Поздрав до тебе пријателче секое добро!

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #461 на: 08 Јули 2024, 20:52:04 pm »
Ќе те прати со туба по бензин и за 20мин шо те нема шо сака ќе ти напраи. Ќе те прати по сок, по скара, ќе му заѕвони некој да отиде као на терен итно и ќе ти рече дој вечер у 5 морам да одам останала кола на пат. Шо сака ќе напраи за тоа време додека те нема. На мајстор не му се мудрува и не му се кажува како да работи. Глеј да не реши да те ебе, ако реши готов си.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се согласувам потполно.

Инаку не правам муабет, си седам на страна си гледам. Масло филтри барем не е нешто кизнај што. Е сега поголеми зафати тоа ок.
Ај видете каналон на Youtube buduci klasici, od svicarska se kolive noseni, што се случува. Скапа кола шанса нема да оставам на доверба.
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #462 на: 08 Јули 2024, 22:11:54 pm »
Во овластен сервис се има случено да има наплатено за замена на филтер за клима а кога истече гаранција и решив сам да го сменам, да сфатам дека истиот не постои.
И после гаранција, .!. гаранција. Таман да истече и да се е**ваш по мајстори.

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #463 на: 09 Јули 2024, 00:43:29 am »
Инаку јас ја оставав секаде. Оригиналните документи од колава ми ги снема, незнам каде. Глицерин земав АТЕ најскап, сменував на 2 години, ама штрафовите кај кочниците прв пат лани ги отворивме да истечи. Можи само од казанче сменувале, незнам.
Првиот сервис абер немав тогаш, наводно водната пумпа не одговарала таа што ја зедов, па кога правев голем сервис noname сум возел итн итн да не набројувам.. :D
И во еден сервис за технички, ај види ја предницава да не е до стабилизаторите ми тропа,,, двата се паднати, хахах.. На крајот дојде работава јабучиците на двете страни да се, а сакаја буфери да ми "сменат" 100euros......
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети за ребраст каиш?
« Одговори #464 на: 09 Јули 2024, 00:58:21 am »
Добро знам за кој технички станува збор... Докторите за електроника се таму, а и механичарите не се подобри, три пати наплаќаат за несменет филтер за бензин.