Автор Тема: Чуден звук од амортизери/тркала.  (Прочитано 20924 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #45 на: 07 Декември 2012, 21:50:54 pm »
55к поминато. Нормално дека не сум менувал нит планирам да го сторам наведеното.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #46 на: 07 Декември 2012, 21:51:44 pm »
Се извинувам ако не сум пишал. Проблемот е решен. Гумиците на бансштанглата се исушиле и требаше да се испрскаат со силиконски спреј. Истиот го земав од Хубо за 161 денар цел спреј. (се користи и за вратите да не ти мрзнат - таман за зимава) Не се вади тркало туку само се врти воланот до крај и прскаш, па од другата страна истото. Само не ја палите колата во следниот пола саат, за да не навлезе спрејот во моторот случајно.

30 секунди прскање е потребно по гумица.
А да дадеш слика од спрејот...може ке затреба :D

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #47 на: 07 Декември 2012, 21:52:46 pm »
И јас купив пред некое време силиконски спреј од Хубо, само мислам дека малце поскап беше.

А пред тоа имав еден од 700 мислам, ама му го дадов поклон на 4g63t.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #48 на: 07 Декември 2012, 21:55:42 pm »
Ако освен звук не се чувствува никаква промена во динамиката на возилото - мислам дека силиконскиот спреј е валидно решение, иако е привремено. Другото е, вадење на чаурите, подмачкување со тефлонска маст отпорна на вода и повторно монтирање... Тоа здравје, нови коа ќе монтира :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #49 на: 07 Декември 2012, 23:10:49 pm »
mozebi, mene sega i na tehnicki pregled pri registracija mi rekoa deka mi se za menuvanje 70k ima kolata a tie najmnogu od dupki i nasive ubavi patishta se oshtetuvaat. Jas nesto premnogu osobeno ne osekav ama na 2 mesta mi potvrdija deka se za promena i go imav toj cudniot zvuk

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #50 на: 08 Декември 2012, 00:55:41 am »
mozebi, mene sega i na tehnicki pregled pri registracija mi rekoa deka mi se za menuvanje 70k ima kolata a tie najmnogu od dupki i nasive ubavi patishta se oshtetuvaat. Jas nesto premnogu osobeno ne osekav ama na 2 mesta mi potvrdija deka se za promena i go imav toj cudniot zvuk
Нешто утињаме изгледа. Гумици на балансштангла!? Од дупки? Чекај, чекај - да не мислиш на задни гумици на предна виљушка? Од тие една ми беше скината од дупки, ги сменив со засилени од Голф 5ка на 50.000км.

Се извинувам ако не сум пишал. Проблемот е решен. Гумиците на бансштанглата се исушиле и требаше да се испрскаат со силиконски спреј. Истиот го земав од Хубо за 161 денар цел спреј. (се користи и за вратите да не ти мрзнат - таман за зимава) Не се вади тркало туку само се врти воланот до крај и прскаш, па од другата страна истото. Само не ја палите колата во следниот пола саат, за да не навлезе спрејот во моторот случајно.

30 секунди прскање е потребно по гумица.
А да дадеш слика од спрејот...може ке затреба :D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #51 на: 08 Декември 2012, 01:01:21 am »
Da jas mislam na tie na viljuska kako so ti pisav prviot pat ;)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #52 на: 08 Декември 2012, 01:04:12 am »
Da jas mislam na tie na viljuska kako so ti pisav prviot pat ;)
Сме се разбрале, ок! :) Сменети на 50.000.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #53 на: 03 Март 2013, 19:55:42 pm »
Кај мене од поодамна имам еден туп мек звук од десната страна, најчесто при нерамнини и неможам да најдам од шо е. Сега со поголемите бандаши, јачината на звукот се зголеми скоро дупло, многу почесто се слуша...како можи со промена на тркалата да се промени и јачината на звукот? Дали е можно аксијалните лагери на амортизери да јавуваат некој звук, пошто му фалат 4-5 кугли ?
На последната проверка ми спомнаја дека гумиците на баланштрангла е можно да вадат некој звук, ама скоро сум сигурен дека е е од нив, од погоре иди звукот.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #54 на: 03 Март 2013, 20:04:22 pm »
Сними го звукот, ако е од балансштангла како кај мене се решава многу брзо, лесно и трајно.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10271
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #55 на: 03 Март 2013, 20:38:56 pm »
Да не ги читам сите постови, само првиот го прочитав... на другар таков звук, ако разбрав добро му излагаше поради неквалитетни бафер-гумици... или некој дел тука околу нив, лагерчињата што се на баферите...

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #56 на: 03 Март 2013, 21:31:09 pm »
буфер гумата нема лагери...

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10271
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #57 на: 18 Септември 2013, 15:36:43 pm »
И јаС типувам на гумиците на балансштајнглата....

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #58 на: 26 Септември 2013, 02:15:55 am »
Сними го звукот, ако е од балансштангла како кај мене се решава многу брзо, лесно и трајно.
kako toa se resava ?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10271
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #59 на: 26 Септември 2013, 06:40:32 am »
буфер гумата нема лагери...
Буферот што е горе кај амортизерите или кај спиралите, не се сеќавам точно кај стоеше, само тој вади звук и в место кога вртиш лево-десно до крај.ќе да су грешка за нив...
Па ефтини се а имат и некој си појачани тефлонски вакви такви поефтини а потрајни... Кај мене не ни има балансштајнгла, фабрички си е така...