Автор Тема: Чуден звук од амортизери/тркала.  (Прочитано 20912 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #15 на: 14 Август 2012, 13:48:57 pm »
Да, но дени сака да се замара ;) И јас го разбирам. И јас имам штурци во задното подвозје (во предното ги решив), и сум спремен да ги отрујам и да не ги слушам :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #16 на: 14 Август 2012, 13:52:21 pm »
Јас мојата ја носам овде

http://www.avtooglasi.com.mk/serviseri/servisdetali/72


@Simo

Вакви имаш под кола




;D ;D ;D

и јас ги имам, од следна плата ќе ги решам

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #17 на: 14 Август 2012, 13:55:46 pm »
Не бе, тие беа у шалт табла (горните вилушки), сега имам кревет на федери во задниот трап :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #18 на: 14 Август 2012, 13:57:33 pm »
И јас потполно го разбирам, зошто и јас многу се замарав.
Кај мене имаше тропкање во предницата на нерамнини, десната страна, почнав со стабилизатори, преку репарирање на цела предница, проверка на амортизери, купив и гумици за балансштангла, и бев готов да нарачам виљушки, зошто тропкањето не се губеше, за на крај да излезе предната десна плочка од внатрешна страна што е, не биле оптегнати тие пружините и стоела лабаво и си тропкала.
За да не фрла еден куп пари па да излезе смешна работа на крај, нека почне со ред, и со спреј дел по дел. Кога ќе открие што е, нека менува.
Тропкањето кај мене го средив сега уште ова со квичење на лежечи. Затоа пак ќе кажам дел по дел, јас еднаш го “јадев“, не дека и сега на крај нема да го “изедам“, ама овој пат барем на почетокот ке пробам да го “мезам“.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #19 на: 14 Август 2012, 14:00:25 pm »
Koj vi e kriv koa vozite kvarlivi auta :D

E toa e taa nepismenost kaj majstorite za koi nekolku pati kazuvam...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #20 на: 14 Август 2012, 15:05:57 pm »
Сега Лошко ќе ти рече...тоа е кога возиш  Фелеричен Ваген ! ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #21 на: 14 Август 2012, 15:24:53 pm »
Дени мој совет.
Прво прсни со силиконски спреј на гумиците на баланштанглата, ако се изгуби звукот до нив е, па после смени ги,ако не џабе ќе ги менуваш, може да е и некој држач на мотор, почни со ред за да знаеш што квичка, ако испрскаш се одеднаш или ако одма менуваш ништо не си направил.
Инаку, во мојот случај сите што ја видоа и слушнаа колата вклучително и момците од Аутопрестиж рекоа дека тоа не е воопшто страшно и да не се замарам.
Јас мислев дирекно да ја однесам некој да ја провери, а не да идам на Trial&Error решение. :)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #22 на: 14 Август 2012, 15:26:05 pm »
Нема некој сервис кој е познат по квалитетна работа на целокупно подвозје?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #23 на: 15 Август 2012, 14:01:17 pm »
@AllMightyMe

Ја ги решив кај мене а и кај тебе за позади не е страшно. Него Симо ќе го јаде, он има виљушки позади два пара мислам. Ќе скине џепот од брцање :)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #24 на: 15 Август 2012, 14:28:37 pm »
Јас си знам кај мене, комплет предни горни нови виљушки од Бирт, можно е да подмачкаме дополнително со бела маст, и крај приказна.

Задницата ми е ТОП, (не мојата на колата ;D ;D ;D ) амортизерите ми ги смениле со гасни скоро, подвозјето кога ја центрираа ми го проверија и рекоа дека е како ново.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #25 на: 15 Август 2012, 16:05:13 pm »
Септември е убаво време за задњица... мазна, тазе сунчана вратена од одмор задњица... парите се таложат во џеб, чекаат да брцнам длабоко ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #26 на: 15 Септември 2012, 17:20:28 pm »
Проблемот е отстранет во Аутопрестиж. Се работеше за задни гумички кај предните виљушки. :) Истите се заменети. Скопје...

Job finished.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #27 на: 15 Септември 2012, 18:53:22 pm »
Кај мене на полото кога кочам, задните добоши прават „Сквииик!!!“
Исто прави кај други половци и шкоди од различни генерации. Да не има некој поима како се решава тоа да не одам во Пор-секс-ше?

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #28 на: 15 Септември 2012, 19:09:03 pm »
Со менување гуртни веројатно?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #29 на: 15 Септември 2012, 19:12:27 pm »
Гуртни би требало над 100.000 да се мењаат. А може да се подмачкаат сега. Тоа ќе биде и кај мене направено наскоро. :)