Автор Тема: Чуден звук од амортизери/тркала.  (Прочитано 20915 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Чуден звук од амортизери/тркала.
« на: 14 Август 2012, 11:07:19 am »
Пред некоја година на моето возило почна да се јавува звук од некој дел на тркалата или амортизерите или нешто слично. При преминување на лежечи полицаец или дупка се слуша „Грррк“, „Грррк“ (и по некогаш се слуша и „Егееееец“  ::)). И тоа од сите тркала се слуша. Како да гребе некаде нешто.

Чудниот момент е што ова се случува само на ладно, односно во раните утрински часови првата минута од возењето. Потоа не се слуша ништо. Сега со малку пониски спирали звукот е уште поизразен. :)

Амортизерите се проверени и се добри. Дали би имале идеја кој би можел да помогне за решение на проблемот? Возилото е Поло 2006/7ма.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #1 на: 14 Август 2012, 11:22:40 am »
Дени и кај мене го има истиот звук, само на ладно, и на лежечи и слично. Не се мачи не ја носи нигде, многу мајстори ја проверуваа, и сите викаат дека нема ништо. Некоја гумица е тоа што се укрутува на ладно, ама додека ја најдеш која е кој ке треба сите да ги смениш.
А ако имаш некоја попаметна идеја како би се открило, или ако откриеш која гумица е кај тебе пиши, да видам можеби истата е и кај мене.
Поздрав

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #2 на: 14 Август 2012, 11:28:20 am »
99% сум сигурен дека нешто треба да се подмачка... Ама незнам што.  :D :D :D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #3 на: 14 Август 2012, 11:34:29 am »
Цела кола во базен со уље, и тоа се таму убаво подмачкано

;D ;D ;D

се шалам, однеси ја на проверка на амортизери, нека ја тресат, ти заедно со стетоскоп и слушај. Ако нема ништо тогаш е некоја буфер гума, во тој случај купи силиконски спреј и прскај се таму.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #4 на: 14 Август 2012, 11:39:21 am »
Каков силиконски спреј!? WD40?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #5 на: 14 Август 2012, 11:39:32 am »
Кога ќе се слуша „влАф, влАф, влАф“ тогаш треба да брцнеш подлабоко во џеб...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #6 на: 14 Август 2012, 11:45:06 am »
А до тогаш? :)


П.С.
Имаме некој форумски пријател што може да подмачка на рампа се, да среди? Секако за соодветен надомест?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #7 на: 14 Август 2012, 11:48:07 am »
Каков силиконски спреј!? WD40?
А до тогаш? :)


До тогаш - во хубобубо по вакво:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #8 на: 14 Август 2012, 12:09:15 pm »
И откако ќе го купиш, на нареден собир ќе го донесеш да прснеме на прозорите кај мене. И ќе ти платам за тоа :D

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #9 на: 14 Август 2012, 12:26:07 pm »
Дени најверојатно ти се гумиците на балансштанглите отидени можеш да ги шприцнеш за некое време ќе биде ок ама ќе се врати звукот.
Гумиците не се скупи, скупа е работната рака. Окулу 800 денари е промена на гумици на илинденска кај што центрираат.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #10 на: 14 Август 2012, 12:28:19 pm »
И една топла препорака до сите што планираат да менуваат гумени делови на подвозје: барајте од сервисерот да ги подмачка со графитна маст (или силиконска беше) за да немате вакви проблеми.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #11 на: 14 Август 2012, 12:36:02 pm »
Дени најверојатно ти се гумиците на балансштанглите отидени можеш да ги шприцнеш за некое време ќе биде ок ама ќе се врати звукот.
Гумиците не се скупи, скупа е работната рака. Окулу 800 денари е промена на гумици на илинденска кај што центрираат.
Тазе е центрирана колата, кога ставав спирали. Каде се наоѓа на илинденска и дали може да се купат кај него?

П.С. Звук се јавува и од ЗАДНИТЕ тркала.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #12 на: 14 Август 2012, 13:21:46 pm »
Deni

Најдобро да одиш кај некој мајстор за подвозје. Они си се бават со тоа цел живот ќе знаат што ќе да е. Мислам дека и Маршер може да ти даде дијагноза.

Делови, по мене не се купува од мајсторот, си ги купуваш од компанија, и му ги даваш на мајсторот. Прво констатирај го изворот, потоа барај го решението. Подвозје ти е дудлачка работа, несакаш на крај да испадне се да смениш освен тоа што треба ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #13 на: 14 Август 2012, 13:34:20 pm »
Затоа прашувам за добар мајстор за подвозје, кој ќе знае за што се работи. Каде беше тоа на илинденска, во комшии ми е и може да го посетам полесно отколку маршер или автомобил.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Чуден звук од амортизери/тркала.
« Одговори #14 на: 14 Август 2012, 13:47:30 pm »
Дени мој совет.
Прво прсни со силиконски спреј на гумиците на баланштанглата, ако се изгуби звукот до нив е, па после смени ги,ако не џабе ќе ги менуваш, може да е и некој држач на мотор, почни со ред за да знаеш што квичка, ако испрскаш се одеднаш или ако одма менуваш ништо не си направил.
Инаку, во мојот случај сите што ја видоа и слушнаа колата вклучително и момците од Аутопрестиж рекоа дека тоа не е воопшто страшно и да не се замарам.