Автор Тема: Искуства со овластените сервиси  (Прочитано 38313 пати)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #45 на: 09 Август 2012, 21:09:10 pm »
@Yarre, битно е да се покаже дека има и вакви и такви случаи, да се вратам на стаклото, ако добро се сеќавам, брат ти имал среќа што ги начекал у 15 до 9 да го нарача делот, па за 27 саати била завршена работата. Да се јавел во 9 и 5, ќе било 50 саати - нели! Па сеа, уште ако било Петок, ќе било монтирано во Вторник. Прикаската е што во моментот се поклопиле коцките, браво за поршемк, ама да не претруваме со фалењето.


@marsher, од муабетов испаѓа не „за жал фирмата веќе не постои....“, туку „поради такви и слични работи фирмата веќе не постои..“ :)
Кажано така, ќе испаднеше-си отидов и фирмава пропадна..  еден човек не ја прави фирмата..

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #46 на: 09 Август 2012, 21:39:29 pm »
Таман работа. Ти си отишол на време бидејќи чкрипеле работите, па си увидел на време. Не си чекал бродот да потоне, па да се чудиш што сега :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #47 на: 09 Август 2012, 23:58:21 pm »
A бе и за жал е. 40 фамилии плата земаа. Имаше таму и убави, чесни луѓе. Некои беа и брачни парови, во фирмата се запознаа.Тоа е жалното.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1286
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #48 на: 10 Август 2012, 00:56:30 am »
Не знам зошто изгледа дека ги фалам, само ги споредувам.

Инаку Маршер ова што го опиша е генерално во политика на локални фраери, и се покажа дека лакомиот гз носи у пропаст. Не се само дилери на Опел, земи го Мазда, ма земи и поголеми фирми не од оваа бранша.
Земи го бродот по кој пловат браќата во Сеат, или Рено.

Токму затоа во некои фирми кадровската политика го зазема високото второ место во менаџментот, бидејќи фирмата ја прават работниците, ама тоа кај нас е вистинска реткост. Од тука почнуваат првите проблеми.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #49 на: 10 Август 2012, 01:02:56 am »
Денес се изнаслушав за аутомобиле ск . Ај се ама на сервис да му наплатиш смена на уље 8 литри на мито?! Трагедија. Па свекици малте не нови да ги чукаш за да изгледаат за неистренирано око расипани?! Шокови :D Уште 50 работи ми изнакажаа.

Башка варијатор е 20 000ден. А работна рака 9000ден. WTF!?
Во Грција во овластен 250 евра све, не ја гледам логиката.

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #50 на: 10 Август 2012, 01:53:46 am »
И за тие што не разбираат и не знаат тоа е „јак“ сервис, кога ќе се направи направено е ;D имам многу познаници кои мислат баш така, односно дека ако го однесат возилото во овластен сервис и им наплатат работна рака една вреќа пари, ќе им биде направено
исто како фабрика :)

Лично јас имам видено сметка од скендеровски на 12 000ден за редовен сервис, и плус тоа имаше напишано попуст од 99% за менување на сијаличка од 1200ден ;D сменети беа предни плочки, плус уште некои ситници, и имаше порамнување на дискови кое се состоело од шмирглање на дисковите со шмиргла ;D и сето тоа на поминати некој си 20 000-тина КМ :D

Ааа да наплатен беше и тоа кварцот (или како се викаше) за елетрониката во гарантен рок, повекето пежоа имаа проблем со тој дел :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #51 на: 10 Август 2012, 07:54:20 am »
Денес се изнаслушав за аутомобиле ск . Ај се ама на сервис да му наплатиш смена на уље 8 литри на мито?! Трагедија. Па свекици малте не нови да ги чукаш за да изгледаат за неистренирано око расипани?! Шокови :D Уште 50 работи ми изнакажаа.

Башка варијатор е 20 000ден. А работна рака 9000ден. WTF!?
Во Грција во овластен 250 евра све, не ја гледам логиката.

Јас за fiat-от никогаш не сум имал проблеми, дури и пошто редовно го носев, имав и по некое „попустче“ од 10-тина %. Додуша од механика и електрика немаше никакви проблеми во гарантен рок, освен едни свеќици кои си ги платив (пробиена свеќица - фабричка. Потрошен материјал, не бил под гаранција), и едни стабилизатори кои ми ги сменија на 40-тина иљадарки км без збор на истек на 2 година од двегодишната гаранција, и со насмевка и кафе.

Но мора да ги „пофалам“, бидејќи од ново ауто задниот звучник прдеше, па 2 ипол месеци ги чекав за нов звучник, еднаш им ја украдоа робата со резрвни делови, вториот пат испадна дека нарачале за стило со 5 врати. А толку беа „темелни“ во дијагностиката, што испадна дека заштитниот капак за завучникот не бил тргнат при фабричка монтажа, па тој прдел, и можеле да поминат само со демонтажа и монтажа - кога би биле малку попосветени на работата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #52 на: 10 Август 2012, 08:47:04 am »
А да формираме Д.О.О. за сервис за автомобили? ;D

Потоа ќе го прошириме со продажба на резервни делови .... потоа ќе не молат некои од автомобилските брендови да бидеме нивен застапник ... ќе ги скинеме овие т.н. застапници ... Power to the people !!!


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #53 на: 10 Август 2012, 09:59:59 am »
Си немаш попаметна работа?! Ќе се расправаш со вакви ко` нас будали у сервис?! ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #54 на: 10 Август 2012, 10:51:08 am »
Види, мислев ние да отвориме ....

Потоа кога ќе се јави некоја будала, ќе го „олабавиме“ малку штрафчето за испуштање на глицерин од кочниците, и сите среќни на крај ;D ;D ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #55 на: 10 Август 2012, 10:51:46 am »
;D ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #56 на: 10 Август 2012, 13:19:24 pm »
Јас сум разочаран од нашиов овластен. Ко што кажа Зеро, додека не стаат некоја тетка со нога 2 метра онака јајца да ти се спуштат ништо непрајме. Ако крадат бар со стил нека биде :D :D Не за мене, колата не ми се осеќа ко што треба :D :D

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #57 на: 17 Декември 2012, 15:54:53 pm »
Не знаев каде да прашам, па ајде во оваа тема.

Дали некој има листа на сервисни интервали и цена за истите за БМВ Х5, нешто како трошок на одржување за Маккар?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #58 на: 17 Декември 2012, 16:00:52 pm »
мислам дека е најубаво да се јавиш кај нив и да прашаш, зошто освен ако некој нема вакво возило од овде и да го сервисира кај нив се ке биде само нагаѓање

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Искуства со овластените сервиси
« Одговори #59 на: 17 Декември 2012, 16:54:57 pm »
ha ha ha ha ha alal da Vi e poleka poleka se otkrivaat "malite tajni" na golemite majstori :)

Kola u servis BEZ JA DA SUM do nea :) Toa e naucna fantastika. I sekako si nosam stolce vo bagaznik na rasklapanje, si sednuvam do nea i si gledam so siroko otvoreni oci.

Inaku prosto e kako grav. Doagja na primer moderen commonrail diesel sto raboti neramnomerno, gasi i slicno. Sopstvenikot sekako da se naprai fraer sto vozi diesel si stava CRVENA nafta so aditivi, i se zali vo garanten rok zaradi losa rabota na motorot. Doticniot sopstvenik gi poznava direktorite zasto kolata NE JA PLATIL vo cash tuku ja zemal na kompenzacija sekako.
I posle toa vo servisot ke mu recat deka diznite zaminale od losa nafta i DEKA NE PODLEZAT na garancija.

No na paktika diznite MOZAT da se iscistat so ultrazvuk vo specijalna banja. I taka diznite se vadat ( i tuka sekako na srekniot dobitnik mu vikaat deka vo tek na vadenje moze da puknat i da se ostetat) i se cistat vo ultrazvucna banja. Moze na klientot da mu kazat deka 2 dizni se ostetile vo tekot na vadenjeto a toa znaci 4 novi dizni (4x800-900EUR = 3200-3600 EUR) ..

za da bide prikaznata pouverliva klientot nazad ke si gi dobie istite dizni ama iscisteni nazad i sekako garancija od 3 mececi odnosno 10000Km... Toj si plakja kupce evricki (odnosno mu gi stavaat na faktura) pa posle plakjanjeto ke si go cekaat edno 5-6 meseca sekako. Pa posle ke im predlozi kompenzacija (zasto ima pari ama ne mu se davaat)..

I taka servisot naprail dobar cash :) Vo megjuvreme se naracuvaat NOVI DIZNI koi proizvoditelot im gi prakja kako resavanjena problemot vo garanten rok :) i tie si sedat vo magacin KAKO CISTO NOVI :)

Ide drug musterija so istiot problem ama sega edna dizna riknala (i nema opravanje sekako) taka da careto e 4 novi. i na nego mu se kazuva istoto deka od losa nafta crknala diznata (a ne e od toa tuku od defekt vo samata dizna). I sekako mora 4 novi da se zamenat po gorespomnatata cena od skoro 3000 EUR. I taka servisot pak si naprail cash... pak sledi naracka na dizni od proizvoditelot i si dobiva 4 novi dizni a tie prethodno koi mu gi ispratile mu gi vgraduvaat na nego.....

E ova moze da se spreci ako proizvoditelot vgradi CIP vo sekoja dizna i gi isporacuva PREKODIRANI so seriskiot broj na ECU-to od kolata.

E toa e samo delce od site "gimnastiki" ili po moderno "fitness". I taka posle 20-30 popraveni vozila ke se sleat bajagi paricki vo servisot i GAZDATA ke si naprai ograda od 300000 EUR !! Ili ke pocne da gradi stanovi....