Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2963200 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Пешак и да помине на црвено е во предност. Многу минуваат на црвено.
Очи да се отвараат.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
пешаците не се тепани тоа е проблем,значи во сите нормални држави се собира група луѓе па поминуваат на пешачки

кај нас тоа иде 2 манекенки,па некој затрчан,е таман поминал затрчаниот ете го и дедото што неможе да оди.... и ако ги поштуваш правилата(4м пред пешачки застанување итн.) и си да речеме кај рамстор тебе ќе ти требаат околу 4 саати само за да ја поминеш таа улица

иначе една дешавка денес,отсабајлево проверував вода,уље,"затварам хауба" тргам
ус пат се збркав со еден леон пичевме по 100-110

стигам на работа и интересна гледка,хаубата не затворена,среќа не се отворила

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
пешаците не се тепани тоа е проблем,значи во сите нормални држави се собира група луѓе па поминуваат на пешачки

кај нас тоа иде 2 манекенки,па некој затрчан,е таман поминал затрчаниот ете го и дедото што неможе да оди.... и ако ги поштуваш правилата(4м пред пешачки застанување итн.) и си да речеме кај рамстор тебе ќе ти требаат околу 4 саати само за да ја поминеш таа улица

иначе една дешавка денес,отсабајлево проверував вода,уље,"затварам хауба" тргам
ус пат се збркав со еден леон пичевме по 100-110

стигам на работа и интересна гледка,хаубата не затворена,среќа не се отворила

110 во град !!!!!! Аууу

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832

иначе една дешавка денес,отсабајлево проверував вода,уље,"затварам хауба" тргам
ус пат се збркав со еден леон пичевме по 100-110

стигам на работа и интересна гледка,хаубата не затворена,среќа не се отворила

Немаш гајле. Јас така возев до пред Гевгелија, кога еден моторџија до мене мафташе пустеше да застанам да ми кажа дека ми е отворена хаубата, Бев со Тојотата а таа нема заоблување на хаубата воздухот да ја стиска надоле како кај хондата, туку ја дига нагоре.
Цел пат идев ~140, Од тогаш стално ја проверувам по два пати кога дотурам течност за брисачи или проверувам уље.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
406ka aknata u semaforsko ostrovo na bul. Jna kaj so se sece so partizanska kaj bifsi ex shop

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2663
  • Слобода или смрт

иначе една дешавка денес,отсабајлево проверував вода,уље,"затварам хауба" тргам
ус пат се збркав со еден леон пичевме по 100-110

стигам на работа и интересна гледка,хаубата не затворена,среќа не се отворила

Немаш гајле. Јас така возев до пред Гевгелија, кога еден моторџија до мене мафташе пустеше да застанам да ми кажа дека ми е отворена хаубата, Бев со Тојотата а таа нема заоблување на хаубата воздухот да ја стиска надоле како кај хондата, туку ја дига нагоре.
Цел пат идев ~140, Од тогаш стално ја проверувам по два пати кога дотурам течност за брисачи или проверувам уље.

Секоја хауба има 2 заштити онаа што се отвара од внатре и онаа клештата што се отвара од кај маската напред. А и да не ја претиснеш добро клештата секако ќе ја фати.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
се разбираме што мислев под "не затворена" сигурно не возев со дигната хауба :D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Ај бе што има везе..подобро ладење на мотор.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер

На игла е типов.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Судар на неколку коли на Илинденска кај Имес пред 3часа. Прав карамбол  ;D

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Таму откако го пуштија тој дел од улицата има по една собраќајка мимимум неделно.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Летаат копитата кој прв да се пикне во лева лента за Шити мол. Прееска четворица пробале во 2 метри да се пикнат.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024

На игла е типов.

Само уште што не кажа дека е многу мокар асфалтот. Ебате дебилот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Не тресете глупости. Со 50 на партизанска ти блендираат и ти свират.

Што ако некој си таму ми блендира на партизанска на 50? Што би можело тоа да значи?

Во некои паметни земји остро се казнува блиндирање и свирење (и останати агресивни однесувања во сообраќај).

Но од друга страна има и уште попаметни паметни земји кои го увиделе она што го зборувам цело време:

http://www.joe.ie/motors/motors-news/irish-motorists-warned-that-driving-too-slow-can-be-dangerous/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одлична статија која ја отсликува реалноста.

http://www.joe.ie/motors/motors-news/irish-motorists-warned-that-driving-too-slow-can-be-dangerous/

Цитат
Have you even been stuck behind an old banger of a car doing 30kmh in a 80kmh zone? Apart from being infuriating it can also be quite dangerous. That’s why a new campaign aims to get people to wise up and to move over if they’re blocking traffic.
Now, the campaign doesn’t want us all tearing around at 140kmh everywhere we go. Instead, it want’s people who prefer to take it handy to move over if there’s a car behind trying to overtake.

Со тоа што кај нас е задолжително поспорото возило да се тргне и да не пречи на побрзото - со закон.