Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2959507 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Тоа е, од страна така изгледа, сте се лутеле вие или не.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8426
  • Малерозен дрводарец
Која страна?
Кои "ние".

Нит со едното ниту другото имам нешто заедничко.
Изгледа имам своја страна.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
И кај нас функционираат како и во светот, каде користат велосипедски патеки, застануваат на семафор. Но, има исклучоци како и во светот, каде не е*ат жива сила. Само во светот можеби се санкционирани, а кај нас не.
Како и за се останато.

60-100 кила (напред алуминумска шипка) ако те удрат со брзина од 30+ километри на час, тоа е прилично многу кинетичка енергија. Нека е помршав копиљ, ете замисли некој да те удри со 50 кила предмет убрзан за 30км/ч. Повеќе од доволно за тешки скршеници на лице место, а каде е паѓањето и евентуални удари и повреди во нешто тврдо долу на асфалт (како раб од тротоар, каде обично возат).

Остај тротоари, почнуваат да си возат по улици како моторите. А да го дувнеш ќе падне ќе се утепа, или ќе се лизне кај некој под тркала.
Ова е само уште еден показател колку дисфункционална држава сме. Тротинетиве треба дифилот во фирмвер да се ограничени на 10-15 км/ч, да не може да се продаваат без такво ограничување.


Претпоставувам Никола сакаше да го цитираш?
Инаку, и бумбар во глава да те мавне додека возиш точак боли. Јас мислам дека премногу драмење се прави, премногу видовити излеговме како нација.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Ви викам јас до вас е проблемот не е до тротинетите, ако беше до нив ќе ги укинеа, немаше да постојат, а не да ги има на секој чекор. И тука низ Германија возат на улица, ама возачите имаат толеранција спрема нив и спрема другите во сообраќајот и затоа нема по 1000 сообрајќајки дневно како во Скопје, а иста големина се градовите..дури тука има сигурно повеќе коли. Ама тука не се зема возачка со прасе в кафана  ;D
се додека ѓаол не ти тропне на врата вака ке збориш, тротинетите се огромен проблем летаат како ненормални еве биднало беља со женичката и решение сега?? Треба ли и со тебе да биде беља па да разбереш дека се проблем нема инфраструктурни решениа за нив и само се огромна опасност кон луѓето , велосипедисти немат допирна точка со овие педеришта на тротонети ниту сум чул ниту некогаш се случил проблем со велосипед во Скопје осим што ги крадат баш ме интересира како у Битола или Пехчево тротинети функционираат или дали се опасност по луѓето? 🥵

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Пошто @n1kola , изгледа од давна не си бил во Скопје....дел од твоето држи вода, оклу несовесни и полуписмени возачи и нервозни несексуални активни возачи, кои тргаат за на раб во 8.05 а работно време им е од 8. И сака да надополнат по пат, „временската разлика“.

Другиот дел е Скопје се гради безобразно и без да се почитуваат сообраќајни и инфраструктурни правила за давање на дозволи, т.е при самото носење на ДУП. Во Скопје градот носи ГУП, со кој се регулираат овие работи. А после секоја општина независно си носи ДУП, кој треба да е врз основа на овој ГУП. Погоди што општинте се однесуваат како да не посто ГУП. И се создава карамбол. Имаш улици во центар, каде од една страна се паркираат возила, а се воз двонасочно на 3 метри широка улица, од кое пола улица е зафатена со паркирано возило. Истото е и во Влае населбата. А се градат чудовшта од згради.

Околу тротинетите возат со 25-30км/х. Јас цел живот возам точак, ако нема велосипедска патека кај што поминувам возам пажливо, внимавајки на деца, стари лица и слично, ове возат ко будали. Во еден момент се коли, во друг момент точаци во трет пешаци. И на крај зошто возеше во обратна насока???

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2660
  • Слобода или смрт
И кај нас функционираат како и во светот, каде користат велосипедски патеки, застануваат на семафор. Но, има исклучоци како и во светот, каде не е*ат жива сила. Само во светот можеби се санкционирани, а кај нас не.
Како и за се останато.

60-100 кила (напред алуминумска шипка) ако те удрат со брзина од 30+ километри на час, тоа е прилично многу кинетичка енергија. Нека е помршав копиљ, ете замисли некој да те удри со 50 кила предмет убрзан за 30км/ч. Повеќе од доволно за тешки скршеници на лице место, а каде е паѓањето и евентуални удари и повреди во нешто тврдо долу на асфалт (како раб од тротоар, каде обично возат).

Остај тротоари, почнуваат да си возат по улици како моторите. А да го дувнеш ќе падне ќе се утепа, или ќе се лизне кај некој под тркала.
Ова е само уште еден показател колку дисфункционална држава сме. Тротинетиве треба дифилот во фирмвер да се ограничени на 10-15 км/ч, да не може да се продаваат без такво ограничување.




Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Пошто @n1kola , изгледа од давна не си бил во Скопје....дел од твоето држи вода, оклу несовесни и полуписмени возачи и нервозни несексуални активни возачи, кои тргаат за на раб во 8.05 а работно време им е од 8. И сака да надополнат по пат, „временската разлика“.

Другиот дел е Скопје се гради безобразно и без да се почитуваат сообраќајни и инфраструктурни правила за давање на дозволи, т.е при самото носење на ДУП. Во Скопје градот носи ГУП, со кој се регулираат овие работи. А после секоја општина независно си носи ДУП, кој треба да е врз основа на овој ГУП. Погоди што општинте се однесуваат како да не посто ГУП. И се создава карамбол. Имаш улици во центар, каде од една страна се паркираат возила, а се воз двонасочно на 3 метри широка улица, од кое пола улица е зафатена со паркирано возило. Истото е и во Влае населбата. А се градат чудовшта од згради.

Околу тротинетите возат со 25-30км/х. Јас цел живот возам точак, ако нема велосипедска патека кај што поминувам возам пажливо, внимавајки на деца, стари лица и слично, ове возат ко будали. Во еден момент се коли, во друг момент точаци во трет пешаци. И на крај зошто возеше во обратна насока???

Па како и секој главен град секаде во светот е busy ја не знам што толку се дига фама околу скопје загадено било се градело па ке се гради ке се натрпува тоа е природно за секој главен град било каде да е , да си у будимпешта ке те прашам како ке функцинораш београд исто нови сад сите големи градови се скоро исти натрупани тоа ништо не е ново не од сега , минхен исто букурешт виена  исто софија исто значи сите големи градови имаат проблем со паркинзи натрупаност сите сакат да живеат гравитираат во големи градови на кого не му се допаѓа нека менува додека може после кога ке умре нема да кука и нема гласот да му се слуша едноставно е немој да мјаукате на кого му е лошо во скопје и му смета одма нека си се врати или каде мисли дека му е убаво да ОДИ, да има проблеми има да тоне у џубре тоне да има лоша инфраструктора има сите знаеме не сме паднале од марс па да не гледаме што и како се случува но само да е лошо НЕ е има и добро,отидете еден работен ден на Исток кратово палакна  пример четврток одседете 2 дена па ке видите дали тогаш ке ви смета ѓубре улици паркинзи и се останато по скопје, Можда ви е поубаво и да живеете во џерманија во селата со 5илјади жители и да патувате секој ден по 70км и 70 140 км на работа да бриште лајна за по 19,78 евра по сат по старачки домови а вашите дедовци и татковци што ве создале ви сметаат тука и се непросветени и ништо не ви даЛе море аздисаност.. ама џерманија таму е се убаво и се уредно и тротинети и улици и пешаци и се се е поубаво....Tротинетите да се дислоцираат  покрај вардар на патеката за сите мирни и безбедни!


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Не ти ја имаат погодено терапијата. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Најјако ми е кога батеријата експлодира, литиумот ништо не го гасни, па прави штета наоколу доколку не се опколи.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089

отидете еден работен ден на Исток кратово палакна  пример четврток одседете 2 дена па ке видите дали тогаш ке ви смета ѓубре улици паркинзи и се останато по скопје,


1. Тоа е така пошо шупачките наши власти од сите партии, брдо пари истурија во Скопје. Автобуси купија, градеа плоштади, што уште не. Останатите градови нарочито истокот што го спомна добија ручка од тупан. Незнам дали знаеш, по некој градови, возила за брза помош и пожарни се добиваат од однации, пошо битно е во СКопје да има возила за брза помош.
2. Друго никој нормален ни 2 минути не седи во оваа калакурница. Јас седам ради професијата на жена ми. Иако јас самиот сум 3 од 5 работни дена не сум во Скопје.
3. Тие што живеат во Паланка, верувај ми имаат подобар живот од тебе „у Скопје“.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.

отидете еден работен ден на Исток кратово палакна  пример четврток одседете 2 дена па ке видите дали тогаш ке ви смета ѓубре улици паркинзи и се останато по скопје,


1. Тоа е така пошо шупачките наши власти од сите партии, брдо пари истурија во Скопје. Автобуси купија, градеа плоштади, што уште не. Останатите градови нарочито истокот што го спомна добија ручка од тупан. Незнам дали знаеш, по некој градови, возила за брза помош и пожарни се добиваат од однации, пошо битно е во СКопје да има возила за брза помош.
2. Друго никој нормален ни 2 минути не седи во оваа калакурница. Јас седам ради професијата на жена ми. Иако јас самиот сум 3 од 5 работни дена не сум во Скопје.
3. Тие што живеат во Паланка, верувај ми имаат подобар живот од тебе „у Скопје“.
амин што жена може да ти напраи никој не може .Издржи јуначки!!

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Не ти ја имаат погодено терапијата. :)

Брату после 7-мо горско пред 12h секоја терапија е погодена ладно да реже,иначе у наранџеста зона сме па и времево делува,тротинетиве да се дислоцираат покрај вардар

Баварски поздрав до слатки Меда- мечето :)



Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Нема потреба од расправии и докажувања каде е подобро и кој каде живее...муабетот беше малку поголема толеранција во сообраќајот прави чуда. И дека тротинет неможе д те убие.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Треба да појачаш,ти реков не ти е погодена.
Северно-Рајно-Вестфалски поздрав.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D