Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2958899 пати)

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Секој ден гледам зазјапани како шатраат лево десно како пијани. Треба драконски казни за користење мобилни у ауто, треба некако и со софтвер/сензори да се регулира тоа... И не знам што малоумие им е тоа што 90% не користат hands free.
Нема инста и фб на хендсфри затоа  :D :D
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Секој ден гледам зазјапани како шатраат лево десно како пијани. Треба драконски казни за користење мобилни у ауто, треба некако и со софтвер/сензори да се регулира тоа... И не знам што малоумие им е тоа што 90% не користат hands free.
Одземање на мобилниот уред и бушење со бормашина на лице место, само тоа е спасот!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Секој ден гледам зазјапани како шатраат лево десно како пијани. Треба драконски казни за користење мобилни у ауто, треба некако и со софтвер/сензори да се регулира тоа... И не знам што малоумие им е тоа што 90% не користат hands free.
Одземање на мобилниот уред и бушење со бормашина на лице место, само тоа е спасот!
А ебење и горење и мачкање со катран?

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024


Секој ден гледам зазјапани како шатраат лево десно како пијани. Треба драконски казни за користење мобилни у ауто, треба некако и со софтвер/сензори да се регулира тоа... И не знам што малоумие им е тоа што 90% не користат hands free.
Одземање на мобилниот уред и бушење со бормашина на лице место, само тоа е спасот!
А ебење и горење и мачкање со катран?

Па тоа се малце, како да кажам, порадикални мерки, иако не би било лошо да се применуваат и за поминување на црвено, возење под дејство на психотропни супстанции, вртење и претицање преку две пуни....

Отсутен ialeks

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 291
Секој ден гледам зазјапани како шатраат лево десно како пијани. Треба драконски казни за користење мобилни у ауто, треба некако и со софтвер/сензори да се регулира тоа... И не знам што малоумие им е тоа што 90% не користат hands free.
Одземање на мобилниот уред и бушење со бормашина на лице место, само тоа е спасот!
А зошто не па повеќето луѓе да се чипираат?
Што ќе им е слободна воља кога подобро само да служат на моќниците.

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Секој ден гледам зазјапани како шатраат лево десно како пијани. Треба драконски казни за користење мобилни у ауто, треба некако и со софтвер/сензори да се регулира тоа... И не знам што малоумие им е тоа што 90% не користат hands free.
Одземање на мобилниот уред и бушење со бормашина на лице место, само тоа е спасот!
А ебење и горење и мачкање со катран?

По тој редослед или има место за измени 😁
New blood of old school

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Секој ден гледам зазјапани како шатраат лево десно како пијани. Треба драконски казни за користење мобилни у ауто, треба некако и со софтвер/сензори да се регулира тоа... И не знам што малоумие им е тоа што 90% не користат hands free.

постои софтвер, во Холандија се користи, на дел од надзорните камери по аутопат ако држиш телефон, те регистрира и аутоматски ти стига честитка ;)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
постои софтвер, во Холандија се користи, на дел од надзорните камери по аутопат ако држиш телефон, те регистрира и аутоматски ти стига честитка ;)
Е тоа, тоа... Ама не само на автопати, уште попотребно е и во урбани средини.
Секогаш сум бил повеќе контрола и регулации, ама овде веќе за преживување зборуваме. До таму дојде идиократијава да стана опасно и по тротоар да идеш.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
380+€ e vo Holandija za koristenje na telefon. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
380+€ e vo Holandija za koristenje na telefon. ;D
Баки, ова инфо од прва рука?


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
 3 колеги досега платија,јас не сум имун на тоа само што не му дошол редот. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
3 колеги досега платија,јас не сум имун на тоа само што не му дошол редот. ;D
Telefon na uvo staven ili kako glea toa kameristeto? Jas prosla nedela si ja plativ prvata cestitka od blitzerot

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
3 колеги досега платија,јас не сум имун на тоа само што не му дошол редот. ;D
Кога работев таму знам имаше автобуси со затемнети стакла и полиција внатре и те сликаат/снимаат дали зборуваш или чепкаш у тел. Мислам дека рекорд им беше 300000еур во еден ден. Во германија имаат кампери на истата финта ловат.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
па реално не треба да копаме в телефон дур возиме.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Ако си ја чепкам брадата :) како ќе познае дека држам/не држам телефон во рака ? :)))