Автор Тема: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?  (Прочитано 19113 пати)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #120 на: 15 Јули 2012, 22:51:24 pm »
Тој беше сигурен дека може да се менуваат во мирување брзините...Утре ке му плеснам една и ке ми кажам дека нема врска за ова..

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #121 на: 15 Јули 2012, 23:01:33 pm »
Земете ја неговата кола и пробувајте ;D ;D ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #122 на: 16 Јули 2012, 00:48:00 am »
Ако му е искршен диференцијалот и не му мрда колата, може и у место да ги менува до утре и назад без да притисне куплунг ;D ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #123 на: 16 Јули 2012, 01:40:48 am »
па и така некако му е...што сакаш од голф 2-ка од 87'...:)

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #124 на: 16 Јули 2012, 17:14:06 pm »
a dali imate trgnato kola bez kumplug ? znachi izgasena kola,isto kako kumplugot da ne postoi,palish kola i vozish  :D

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #125 на: 16 Јули 2012, 17:17:53 pm »
Можи да тргни без кумплуг...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #126 на: 16 Јули 2012, 17:19:01 pm »
Втора брЗина и пали-вози!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #127 на: 16 Јули 2012, 19:35:36 pm »
Da :D i toa na yugo mi se skina sajlata i toa bash pred semafor i shto da ne izlezam da shutkam 1va i pr pr pr pr edno vreme geldam zapali :D ne ni ocekuvav,toa beshe nekade pred 5godd sefte koga poloziv

Отсутен Baze Citroen

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 118
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #128 на: 13 Август 2012, 16:45:17 pm »
Za drzenje kumplug si drzam i na palenje i na gasenje ama imam nekoja navika i da ne go pustam kumlugot do poagjanje valjda ne mu steti nisto so toa.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #129 на: 13 Август 2012, 16:49:03 pm »
мислам дека така побрзо се троши ламела

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #130 на: 13 Август 2012, 16:49:18 pm »
Кога нон стоп држиш кумплинггубиш сила во ногата и осет. Може да јебеш ламела. Си осетил дека тргаш со стснат кумплунг повеќе од што треба и да мењаш брзини со не стиснат до крај? Иначе немаш гајле...

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #131 на: 13 Август 2012, 17:38:03 pm »
Za drzenje kumplug si drzam i na palenje i na gasenje ama imam nekoja navika i da ne go pustam kumlugot do poagjanje valjda ne mu steti nisto so toa.

Тоа важи само за поаѓање, и само во 1-ва..Пошо ако го попуштиш многу бргу, или наеднаш колата ке ти скокне наеднаш или ке ти изгасне. Во 2-ра и нагоре, пуштај го наеднаш, секако со тргната нога од гаста, за да не осетиш вибрации од тресењето на колата, како резултат на пуштањето наеднаш на кумплугот. Секако избегавај многу да ја гнавиш колата под кумплуг, у при поаѓањето,  пуштај го кумплугот, понабрзина, (не наеднаш) . Како и да е ламелата страда највеќе при застанување и поаѓање на угорница без употреба од рачната.. :)

Отсутен Baze Citroen

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 118
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #132 на: 13 Август 2012, 17:47:11 pm »
Кога нон стоп држиш кумплинггубиш сила во ногата и осет. Може да јебеш ламела. Си осетил дека тргаш со стснат кумплунг повеќе од што треба и да мењаш брзини со не стиснат до крај? Иначе немаш гајле...
E ova so go kaza se pronajdov definitivno :) inace mi protropa drug lager i buci u ler koga ne e stisnat kumplugot (od tamu mi e i navikata )  ali ke poceka do druga plata pa koga ke go smenam  valjda i navikata ke ja snema :)

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #133 на: 13 Август 2012, 19:12:40 pm »
a dali imate trgnato kola bez kumplug ? znachi izgasena kola,isto kako kumplugot da ne postoi,palish kola i vozish  :D

imam poveke patu... na prvoto R4, so dolga sajla, 2x se skina sajlata u nekolku godini....  odnadvor staviv vo 2-a i zapaliv... do servis.. a i ova godina koga rikna na fiestata master cilinderot... pumpav so pedala, nekako staviv vo Prva i zapaliv, do prv servis ... e lošo ako se sluči ova vo vukojebina nekoja...