Автор Тема: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?  (Прочитано 19114 пати)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #105 на: 15 Јули 2012, 03:18:20 am »
Се е во ред..Значи пробав да сменам во рикверц веднаш потоа и се беше ОК со притиснат кумплунг...ОК не експериментирам повеќе. :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #106 на: 15 Јули 2012, 07:55:14 am »
Понекое кррррр од време на време, не е страшно ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #107 на: 15 Јули 2012, 13:05:02 pm »
Не се оштетува толку лесно менувачот,треба да си ептен дивјак(како еден наш член  ;D) па да го рикниш.Инаку колку шо знам ти си првиот кој пробал во рикверц без кумплуг да ја стави.Тоа се прави во движење и со други брзини,но треба да го погодиш моментот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #108 на: 15 Јули 2012, 13:36:48 pm »
Ednash nenamerno od 3ta da ja stavam vo ler ne pretisnav kumplug,i posle 3 sekundi mi tekna deka bez kumplug go napraviv toa :D no licno ne bi go pravel toa da menjam brzini bez kumplug,ako trebalo da se vozi bez kumplug ke bile site automatik

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #109 на: 15 Јули 2012, 13:38:41 pm »
Не е проблем да ја извадиш од брзина во лер без кумплуг.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #110 на: 15 Јули 2012, 13:39:44 pm »
No ednash pred nekolku goddini,star majstor mi rece deka naj ubavo za motorot e da ja izbacish od brzina (LER) i pritiskah kumplug,so toa shto celiot motor go osloboduvash,i do den denes toa go pravam,dali na mojata kola,ili pa ako treba nekoja druga kola da vozam NAVIKA

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #111 на: 15 Јули 2012, 13:51:32 pm »
Така е, добро ти кажал. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #112 на: 15 Јули 2012, 13:59:55 pm »
No ednash pred nekolku goddini,star majstor mi rece deka naj ubavo za motorot e da ja izbacish od brzina (LER) i pritiskah kumplug,so toa shto celiot motor go osloboduvash,i do den denes toa go pravam,dali na mojata kola,ili pa ako treba nekoja druga kola da vozam NAVIKA
Ова дур стоиш или? Без куплуг да вадам од брзина?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #113 на: 15 Јули 2012, 14:01:38 pm »
можеш и у возење без мака да ја стаиш у лер.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #114 на: 15 Јули 2012, 14:35:22 pm »
No ednash pred nekolku goddini,star majstor mi rece deka naj ubavo za motorot e da ja izbacish od brzina (LER) i pritiskah kumplug,so toa shto celiot motor go osloboduvash,i do den denes toa go pravam,dali na mojata kola,ili pa ako treba nekoja druga kola da vozam NAVIKA
Ова дур стоиш или? Без куплуг да вадам од брзина?
VLeguvash vo kola,pritiskah kumplug ja izbacuvash od brzina i palish,a kumplugot go drzish

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #115 на: 15 Јули 2012, 14:42:07 pm »
Така, така...

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #116 на: 15 Јули 2012, 22:07:37 pm »
Не се оштетува толку лесно менувачот,треба да си ептен дивјак(како еден наш член  ;D) па да го рикниш.Инаку колку шо знам ти си првиот кој пробал во рикверц без кумплуг да ја стави.Тоа се прави во движење и со други брзини,но треба да го погодиш моментот.

Значи тоа го направив да видам дали навистина може / неможе да се смени во брзина / рикверц без притиснат кумплунг..Еден комшија ми правеше муабет, дека ги менувал сите брзина во мирување без притиснат кумплунг...Со ова се докажува дека нема врска. Плус колата беше во мирување, т.е не се движеше.

Симо, ке го имам во предвид твојот коментар. Фала. :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #117 на: 15 Јули 2012, 22:20:41 pm »
Kako be gi menjal vo miruvanje? So upalrna kola? Da ne se rezilime vaka po forumov...

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #118 на: 15 Јули 2012, 22:33:50 pm »
Kako be gi menjal vo miruvanje? So upalrna kola? Da ne se rezilime vaka po forumov...

Да со упалена...Така велеше да го ебам..:) Може кај него на голф 2-ка (омиленото возило на бугар) да може..Хаха :D

Отсутен VTR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 733
Одг: Стартување на моторот со/без притиснато квачило?
« Одговори #119 на: 15 Јули 2012, 22:47:56 pm »
Нема шанси во мирување да смени брзина а колата да си стои во место, можеби ќе ги погоди обртаите ама одма ќе почне да вози возилото. Јас имам менувано без кумплунг на југо со залепена ламела, ама кога го стартував моторот менувачот беше во 1ва брзина и почнав да го возам со самото ставање на клучот во позиција старт, па после менував брзини со помош на обртаите се додека да стигнам до мајсторот.
Колата иако не е во брзина, менувачот си врти во неутрална (избацен) брзина, така да му кажеш на твојот комшија па ако сакаш и опклади се ;D