Автор Тема: Автомобилски Новитети  (Прочитано 1776991 пати)

Отсутен Harris

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1285
  • http://www.facebook.com/RenaultOwnersClubMacedonia
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3105 на: Октомври 23, 2012, 00:07:57 am »
така е ! ;D

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28172
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3106 на: Октомври 23, 2012, 08:33:48 am »


http://www.carclub.mk/2012/10/23/renault-dcross-concept/

Интересно изгледа, и искрено се надевам дека нешто вакво ќе пуштат во сериско производство. Дастерот е одлично количе, а ова би бил некој Halo модел.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3107 на: Октомври 23, 2012, 10:09:18 am »
Компанијата АвтоВАЗ најавува три нови модели на пазарот во наредните три години. Ова го соопшти потпретседателот на компанијата Југ Демаршеле, кој е одговорен за производство и технолошкиот развој.-Ние сме подготвени со проект кој ние го нарекуваме LADA B - откри Демаршеле. - Засега на пазарот држиме мошне силни позиции со моделот Priora и ќе се обидеме да го засилиме со лансирањето на нови автомобили, кои да бидат привлечни за нашите клиенти не само по цена, туку и по висок квалитет.АвтоВАЗ откри дека компанијата ја започна третата фаза од своите планови за блиска иднина. Првиот е поврзан со моделите Granta, Largus и втората генерација на Kalina кои веќе се нудат на пазарот. Втората фаза е лансирање  на Lada В, BM-Hatch и B-Cross. А третиот ќе стартува по неколку години и тоа ќе биде сериозно навлегување на АвтоВАЗ во сегментот С. Освен тоа Алијансата АвтоВАЗ-Renault-Nissan предвидува проширување на линијата мотори. Така, кон 1.6 литарскиот, на кој се потпираат повеќето модели на Lada, ќе биде додаден и  мотор со зафатнина од 1.8 литри, чиј развој веќе оди со полна сила.Следната година AвтоВАЗ ќе се откаже од уште од еден некогаш мошне популарен модел - Lada Samara. Оваа година компанијата престана производството на моделите 2107 и 2104, а сега ќе ги следи и Samara. Причината е што оваа година се продадени едвај 4.342 примероци од моделот.
http://avtoplus.mk/vesti/noviteti/lada-lansira-tri-novi-modeli-

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Harris

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1285
  • http://www.facebook.com/RenaultOwnersClubMacedonia
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3108 на: Октомври 23, 2012, 13:05:14 pm »
"Тhe Renault-Nissan Alliance (Automotive group) is the world's third-largest automotive group"  ;)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7476
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3109 на: Октомври 23, 2012, 13:56:44 pm »
На амарок ми подзаличи дастерот.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28172
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3110 на: Октомври 24, 2012, 09:22:10 am »
CARclub Spy Photos! ;D

Новиот Ceed стигна во Скопје!


Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52880
 • Махер
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3111 на: Октомври 24, 2012, 09:30:21 am »
Почнаа да ставаат бандаж на Кииве. Добро е.

Ќе биде добар сидов, некако така ми личи.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6697
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3112 на: Октомври 24, 2012, 10:11:04 am »
Некако предницава како да не ми е доработена ??? и фаровиве ме потсетуваат на БМВ незнам кој модел беше со таа жолтата линија кај фарот.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3113 на: Октомври 24, 2012, 11:05:01 am »
Ајдее, сега и Сидов ви личи на некоја друга кола. За секој нов модел истите коментари. А не верувам дека во град ќе ги смешаш со БМВ :)

Фала богу дека нема секој нов модел да има дизајн сосема различен во сите детаљи од некој модел кој е веќе излезен.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3783
 • Боинг 747
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3114 на: Октомври 24, 2012, 11:20:23 am »
Ова е во Ченто ако не се лажам :)

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3115 на: Октомври 24, 2012, 12:54:56 pm »
ова е веќе убаво, иако од напред наликува на бмв 5 нема врска убаво е :)

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6697
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3116 на: Октомври 24, 2012, 13:16:06 pm »
Ајдее, сега и Сидов ви личи на некоја друга кола. За секој нов модел истите коментари. А не верувам дека во град ќе ги смешаш со БМВ :)

Фала богу дека нема секој нов модел да има дизајн сосема различен во сите детаљи од некој модел кој е веќе излезен.

За овој момент мислев Банзаи, линијата кај фарот

http://www.google.com/imgres?q=bmw+5+series+2007&um=1&hl=en&sa=N&tbo=d&tbm=isch&tbnid=CATCbxAHg-ZYiM:&imgrefurl=http://cnettv.cnet.com/2007-new-york-auto-show-bmw-5-series/9742-1_53-27010.html&docid=9vy_WLKWtmJMUM&imgurl=http://i.t.com.com/i/lumiere/2007/04/09/ct_NYAS07bmw5series-320-0-27010-20070409_140020-320x240.jpg&w=320&h=240&ei=1M2HULSYOIPYtAaquIGYAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=279&vpy=148&dur=1555&hovh=192&hovw=256&tx=134&ty=134&sig=118077214724881800509&page=1&tbnh=110&tbnw=145&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:2,s:0,i:148&biw=1268&bih=470

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3117 на: Октомври 24, 2012, 13:23:40 pm »
Не викам дека нема слично со било која кола, ама зашто воопшто се трудите да најдете некаква сличност со друга кола. Линијата на фарот, голема работа, а не ме ни потсеќа искрено :)

Не мислев на тебе само конкретно, ти сеа се погоди. Само на секој нов модел, редовно има коментари како рачките биле копија од Пежо, фаровите од Митсубиши, лајсната на гепекот како на Хонда итн. :)

Ај цела кола да личи на некоја друга, ама некоја ситница ако личи голема работа, и според мене сосема непотребна за коментирање. i20 е логично да кажеш дека е скоро иста како Корса (најверојатно има понов модел сеа), или дека новоно Мондео е Астон Мартин од напред. Ама тоа се апла сличности и тоа комплет предница или цела кола. А сеа дека Астра, Алфа Џулиета и не знам која што имале слична форма, голема работа, никако нема да ми бидат слично кога ќе ги видам во град :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28172
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7476
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #3119 на: Октомври 24, 2012, 16:39:44 pm »
Во секоја кола ќе се најде некоја сличност со друга.