Автор Тема: Автомобилски Новитети  (Прочитано 2172458 пати)

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 133
  • Macedonia
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19620 на: 01 Август 2024, 17:11:01 pm »
Па да речеме, намалување на силата на една далечна држава, која принта пари без покритие, која де-факто ја ослабе европа многу, го држи светот во рака (не повеќе), а и нас како народ и држава, слабо не сака, почнувајќи од 2001-ва до денес. Затоа се радуваат сите...

Зошто Кина ќе прашаш. Затоа што секогаш се бира помалото зло.

Америка заеми зема од Кина иначе. Се радуваш дека една сила ќе биде заменета со друга, место да сакаш послабите да станат посилни :)

А бидејќи Америка зема заеми од Кина, Кина сака да го држи доларот јак - покрај другите бенефити, што можеш подолу да прочиташ:

Japan commands the top spot among foreign creditors with $1.1 trillion, about 3% of total U.S. debt owed by the U.S. government. China holds the number two position with $859.4 billion of U.S. Treasurys, about 2.6% of the total U.S. debt.

United States Department of Treasury. "Major Foreign Holders of Treasury Securities."

Japanese-owned debt doesn't receive nearly as much negative attention as Chinese-owned debt because Japan is seen as a friendlier nation and the Japanese economy hasn't grown as fast year after year as China's.

Other countries that hold the most U.S. debt include the U.K. with $668.3 billion, Belgium with $331.1 billion in debt securities, and Luxembourg, slightly behind Belgium with $318.2 billion of the United States' debt.


Why China Owns So Much U.S. Debt
Chinese lenders bought up so many U.S. Treasury securities for two main economic reasons. The first and most important is that China wants its currency, the yuan, pegged to the dollar.
 This has been common practice for many countries ever since the Bretton Woods Conference in 1944.
A dollar-pegged yuan helps keep down the cost of Chinese exports, which the Chinese government believes makes it stronger in international markets.
 This also reduces the purchasing power of Chinese earners.

И покрај тоа што горенаведеното е точно, факт е и дека Кина, како и другите земји гледаат да ја зголемат размената во сопствени валути.
За радикална промена треба време, така да освен ако нешто екстремно не се случи работите ќе останат како што се, но со постепено слабеење на доларот и САД како хегемон во светот.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6724
  • French diamond
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19621 на: 01 Август 2024, 17:50:10 pm »
Да ви кажам јас од прва рака, се испотепаја овде сите кинези да купат, редици пред салоните и по плацовите сите кинези  :-X



Се заебавам нормално, има 2 кинези стојат на паркинг пред маркет да се рекламираат, ама грдосии се и никој не ги рецка.

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3773
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19622 на: 01 Август 2024, 17:51:32 pm »
Нели Мицубиши пропадна?
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14156
  • Пудингот на шоферството
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19623 на: 01 Август 2024, 17:59:51 pm »
Да ви кажам јас од прва рака, се испотепаја овде сите кинези да купат, редици пред салоните и по плацовите сите кинези  :-X



Се заебавам нормално, има 2 кинези стојат на паркинг пред маркет да се рекламираат, ама грдосии се и никој не ги рецка.
Ти си во Источна Германија,таму тие се посебна сорта на луѓе.
Западна има доста кинези,Холандија исто.Дека ќе земат од пазарот ќе земат,дека ќе пропаднат Европските крвопијци нема да пропаднат.Барем не за толку краток период.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2655
  • Слобода или смрт
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19624 на: 02 Август 2024, 00:32:21 am »
Нели Мицубиши пропадна?

Во европа не знам дали уште продаваат нешто. На другите пазари продаваат ребрендирани модели од нисан и рено. Пример новиот оутландер е нисан х-траил а новиот колт е рено клио

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6724
  • French diamond
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19625 на: 02 Август 2024, 00:41:38 am »
Продаваат ребрендирани реноа и тука.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19626 на: 02 Август 2024, 08:20:34 am »
Во Македонија не продаваат ништо. Нема најави за нешто во блиска иднина. Штета за брендот.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19627 на: 02 Август 2024, 09:08:46 am »
Нели Мицубиши пропадна?

Во европа не знам дали уште продаваат нешто. На другите пазари продаваат ребрендирани модели од нисан и рено. Пример новиот оутландер е нисан х-траил а новиот колт е рено клио

Има „Space Star" или како год се вика тоа лименката, и „АЅХ“ што е уствари Рено Каптур со друго лого и ништо друго.

Жално.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6275
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19628 на: 15 Август 2024, 11:00:24 am »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34045
  • Таков е животот... јебига
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19629 на: 15 Август 2024, 13:21:39 pm »
Нели Мицубиши пропадна?

Мицибуши се вика правилно, да те корегирам ;D

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3773
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19630 на: 15 Август 2024, 13:29:25 pm »
Фала на корекцијата :) Сепак што пропаѓаат нема да е битно набрзо :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34045
  • Таков е животот... јебига
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19631 на: 15 Август 2024, 13:39:12 pm »
Фала на корекцијата :) Сепак што пропаѓаат нема да е битно набрзо :D

Додека беше @Sportex тука можеби беше битно, нешто ситно. После тоа веќе па ич не е битно ;D

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 367
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19632 на: 16 Август 2024, 08:53:21 am »
Ја извадија BMW новата Scania.

https://www.motor1.com/news/730196/first-bmw-m5-touring-reveal/

« Последно менување: 16 Август 2024, 10:33:01 am fuzzjaw »

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7023
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19633 на: 16 Август 2024, 18:33:54 pm »
Ми се допаѓа што овој пат НАВИСТИНА се потрудиле да ја направат грда, не е како некои нивни модели случајно грда. Овдека се гледа дека цел тим врвни дизајнери работеле да ја унаказат.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43551
  • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Новитети
« Одговори #19634 на: 16 Август 2024, 18:46:53 pm »
Ми се допаѓа што овој пат НАВИСТИНА се потрудиле да ја направат грда, не е како некои нивни модели случајно грда. Овдека се гледа дека цел тим врвни дизајнери работеле да ја унаказат.
И инжењери да ја напраат најтешка.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.