Автор Тема: Astra, Megane или Polo?  (Прочитано 20677 пати)

Отсутен sakam kola ubava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #45 на: 14 Јуни 2012, 17:40:03 pm »
deka si prijatele? da ne si kupil kola pa te nema da castes?:)

hahah pitu guli kamo li da najdev nesto dobro ke castev! ama za zal se uste nemam najdeno!

Отсутен sakam kola ubava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #46 на: 14 Јуни 2012, 17:44:45 pm »
Друже...

Знам те спобудалевме со препораки...ама јас ќе бидам најреален..

Еве вака

Бидејќи си млад татко, претпоставувам ти треба

1) Комотно возило
2) Мала потрошувачка
3) Евтино одржување


Комоцијата лесно се решава, имаш мал милион комотни возила за овие пари. Гледам алудираш на понови па изборот солидно е намален, ама сепак и добра сума одделуваш што ми дава за слобода да ти понудам повеќе решенија.

Бидејќи бираш возило од 4500 до 6500 евра, јас би ти препорачал да се движиш околу 5500 евра, со тоа што биди спремен да потрошиш можеби 1000 евра (не до толку ама ете резерва) за резервни делови, сервиси и сл.

Многумина ќе се насмеат ќе речат ајде бе што ќе правиш 1000 евра, ама доколку сакаш тип-топ средено возилце, брзо ќе ги фукниш тие пари. Еден сет на гуми ќе те кошта 300-400 евра :), а каде се други делови, каде е сервис...Ама прво со ред!

Со коли се баратам долго време и можам да ти кажам едно многу важно искуство.

Најдобри возила прават германците и јапонците (и корејците).
Тоа ти е златно правило. Кој сака нека кажува и што сака нека кажува.

Германците,освен тоа што имаат издржливи машини и каросерии, имаат многу многу евтини резервни делови, како на ново така и на старо.

Да, ...знам секоја втора е германска кај нас, но знам дека сега ти е повеќе до практичност дојдено него ли да се разбацуваш со некакви филмови од типот јас сум Алфист ќе лупнам пари али меракот е голем (нека не ми замеруваат Алфистите, Алфа Ромео ми е една од моите омилени марки).

Е сеа споменав јапонски/корејски. Издржливи машини, одлични каросерии, релативно евтино одржување, за жал мал број на стари резервни делови... многу мала потрошувачка, претежно бензинци се и ќе мора да одиш на варијанта плин, што ти намалува багажен простор, но имаш добро решение. Помалку исплатливо од дизел, но сепак одлична замена е (ова го зборувам од лично искуство).

Друго правило е што сите се залетуваат на 1.9 TDI моторите како најдобри мотори. Точно,тие се мнооогу добри мотори, но кај нас маана е што се носат секакви кршови со милиони километри и ако не си искусен можеш гадно да наебеш со лош мотор.

Решение?...Поголем дизел мотор. 2.5TDI е соврешно балансиран мотор. Да има поголема потрошувачка, но ако е добар може два пати подолго да извозиш отколку со 1.9. Причина? Помалото оптеретување на машината заради 140-150КС што ги поседува. Маана: Поскапи резервни делови за не дај Боже нешто лошо да тргне.

Е сеа да скратам и конкретни модели да напоменам...

VW Golf IV од 2003-4 година со 1.9TDI-110КС за тебе е идеална солуција.
Во овој пакет влегуваат (иста механика)
Skoda Octavia 1.9TDI
Seat Toledo 1.9TDI
Audi A3 1.9TDI

Зошто не Passat или A4? Скапа предница. Алуминиумска е и брзо треба да ја менуваш, а комплет е околу 400 евра, за разлика од Голфовската што е едвај 200.

Од бензинци само 1.6 мотор ти препорачувам од VW. 1.4 и 1.8 обичен се покажаа како послаби мотори, но од друга страна 1.8Т се покажа како релативно добар мотор.

Е сеа кога споменав бензинци би ти препорачал Опел и тоа 1.6 16V мотор кој го имам јас. Моќен стартен и Опелите се багатела за одржавање. Ако ти кажам дека комплет заден добош (да...буквално се) со се гуртни е 1500 денари...нема потреба повеќе да се коментира.

Тука доаѓа Зафирата како предлог од моја страна.

Имаш и Опел дизел, кои имаат добри дизел мотори но внимавај со тие пумпите кај 2000-ките дизели можат заебани да бидат. 400-500 евра ако не се лажам е една пумпа.

И на крај гледам си се напалил на Алфа...
Welcome to the club!

И јас сум во ваква недоумица. 147 е мојот избор ама не знам сеуште.
Комплет предница за чудото е 40 000 денари (четириесет илјади денари) истата предница ја носи и 156-ката. Не дај боже да земеш Twin Spark. :D
Ако земаш Alfa само 1.9JTD или најубаво 2.4JTD од причини наведени погоре.

Меѓувреме разгледај и BMW 320D Е46 и тие се солидни количиња и мислам ќе ти брка многу работа тоа возилце...



Abe prijatele! Ne me spobudalevte! Em mi pomagate em mi otvarate! E sega sto sepak ima razlicni mislenja za ista kola, seto toa e i dobro, sto znaci deka ke izlezi se na videlina, od motor od pumpa i ke znes na so da obrnis vnimanie.
Problemot e sto jas i na pocetokot a i sega uste lutam od edno na drugo,i sto uste ne sum definiral sto sakam samo definiran i obezbeden mi e bugetot. Ne brzam za den dva da kupam ali za mesec dena se nadevam ke najdam nesto dobro i povolno. Vidov nekolku koli no koga ke vidis sliki e edno a koga ke ja vidis vo zivo e drugo! ali ima vreme. Fala ti, i fala na site!

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #47 на: 14 Јуни 2012, 22:06:32 pm »
А тоа секој ден се дешава,така да.... ;D ;D
Kako i tvoeto beskorisno sekojdnevno trolanje okolu nea ,pa nikomu nisto. :P
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен sakam kola ubava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #48 на: 16 Јуни 2012, 23:11:08 pm »
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=373041
 alfava ne e malku eftina za 2005 godiste? 5000 evrica bara, i vika ako si ozbilen musterija ke se dogovorime!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #49 на: 16 Јуни 2012, 23:14:31 pm »
Алфата е пред 2004 и ни еден панел не и` се поклапа. Освен бандашот, на оваа алфа ништо друго не вреди..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен sakam kola ubava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #50 на: 17 Јуни 2012, 09:32:13 am »
Алфата е пред 2004 и ни еден панел не и` се поклапа. Освен бандашот, на оваа алфа ништо друго не вреди..
Ete nekoj koj sto se razbira od alfa od slika poznava se! Fala znaci i da ne odam da gubam vreme da ja gledam!

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #51 на: 17 Јуни 2012, 11:20:25 am »

Комплет предница за чудото е 40 000 денари (четириесет илјади денари) истата предница ја носи и 156-ката. Не дај боже да земеш Twin Spark. :D


Од каде овој заклучок дека предница е 40.000 ден. Ова е информација од овластен сервис, претпоставка ...

А што е толку „недај Боже“ за Twin Spark?

Освен х2 трошок за свеќици (8 наместо 4), варијатор на 100.000 км (кој чини ~100 евра), и ако се притиска силно на гас, поголема потрошувачка на бензин и масло ... моторот си е сосема добар.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #52 на: 17 Јуни 2012, 11:29:45 am »
Pa dobro de ako sakas da vozis kola od nad 2000 godina sepak kaj povkjeto rpednicite ne se eftini. Ako sakas da stedis i da ne se zamaras idi kupi si Golf III ili Golf IV i nemas tolku izdatoci. E sega ... Alfata e vo pati pobrza i poubava od Golfot.

Отсутен sakam kola ubava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #53 на: 17 Јуни 2012, 11:39:33 am »
a ova clio sepak e od postarite iako pisuva 2006? ne e od redizajniranite?
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/971567?searchID=1918556&Idx=88

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #54 на: 17 Јуни 2012, 11:42:43 am »
A be druze Clio e malo vozilo. I(e)konomicno e ama sepak ne znam dali bi vredelo. Astra/Vectra DTI 2.0 ti e odlicen izbor. Em dizel em familiarno vozilo.

Отсутен sakam kola ubava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #55 на: 17 Јуни 2012, 12:33:27 pm »
A be druze Clio e malo vozilo. I(e)konomicno e ama sepak ne znam dali bi vredelo. Astra/Vectra DTI 2.0 ti e odlicen izbor. Em dizel em familiarno vozilo.
e i ti si vo pravo no imalo sepak komoten gepek!  gledam jas se:) ne sumogranicen na eden model sto mozebi e i loso:), ali gledam da e nesto dobro!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #56 на: 17 Јуни 2012, 12:36:03 pm »
A be Astra DTI zemi i onaka ne se skapi. Super se kupuvas i uzivas. Moken avtomobil.

Ili ogledaj Passat ili A4. A4 gi ima mnogu eftini sega so TDI motor. Pa pogotovo 2.5 tdi em mok em skoro isto trosi ko 1.9 - 0.5l razlika e.

Отсутен sakam kola ubava

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 29
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #57 на: 17 Јуни 2012, 12:42:41 pm »
Kako prvo sakav da ne e postaro od 2004!
Inaku gledav i gledam astrive, i mi praat keif:), no...
a od druga strana pasatitete so vlagaat vo mojot buget se postari!
ama ne brzam,i ne sum definiral model,  pratam oglasi gledam po placevi, ako nacekam nesto povolno edna kontrola i to ke da e.
ali zdravje boze!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #58 на: 17 Јуни 2012, 12:44:57 pm »
Zdravje kako trgnalo cenite idat nadole i nadole. Vo skoro vreme moze i Bugarite ke kupuvaat od kaj nas.
Sega koli ima na kupista. Setaj i gledaj, zemi i probaj ja odredena kola.

Passat, Audi A4, Volvo e isto taka odlicen izbor Peugeot 407 HDI, Mazda 6 (za ova ke treba i malce poveke cash ama dobivas avion).

Отсутен pitu guli

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Astra, Megane или Polo?
« Одговори #59 на: 18 Јуни 2012, 20:45:19 pm »
Prijatele i jas sum tuka nekade ko tebe! baram brama a neznam sto baram! no jas mozi da se resam i kredit da zemam ili lizing pa da zemam nesto novko. inaku denes eden majstor mi kaza baraj naesto sto nemozis vo sekoj iglas da go najdis, t.e. sto mn retko se javuva na prodazba, a toa znaci deka tie modeli sto se pokazani gi nema na prodazba zs bi prodaval koga e zadovolen. inaku mi kaza c.3. hdi 1.4 na primer i megan 1.5 dizel i toa sedan!