Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1706221 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9885 на: 15 Април 2020, 08:46:04 am »
Не знам која би била најдобар избор, ама види која ти одговара за временските услови во кои ќе ја возиш. That said, Michelin CrossClimate+ има подобри карактеристики во потопли денови, со послаби карактеристики на снег и мраз, додека Goodyear 4 Vector Gen2 типично се подобри за зимски услови, со подобра тракција на снег и мраз.
Еве некој тест од прва вака у димензија многу слична на твојата: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

Edit: ете, слично како Дени, само он постираше за СУВ ориентирани гуми, овој тест е за нормални коли.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9886 на: 15 Април 2020, 08:55:02 am »
Па што знам, тука кај што сме, зимите и не се толку екстремни. Еве годинава ни снег не видовме, а не симна испод -8 рецимо.
Прошлото лето, фати 40ка, така да, веројатно поише би биле летно-ориентирани гумите.

Во моментов имам Goodyear 4Vector на двете коли, со тоа што на Опелот се измутираа пошто не ги ротирав на време. У глобала, задоволен сум од гумите, и би рекол дека деформацијата што се деси, не е по кривица на гумите, туку мое невнимание.

Од тоа што читам по нетов, скоро и да не прави разлика (освен ценовно) за кои помеѓу Michelin, Continental или Goodyear ќе се одлучи човек, сите нудат доста добри перформанси.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9887 на: 15 Април 2020, 09:05:47 am »
Не знам која би била најдобар избор, ама види која ти одговара за временските услови во кои ќе ја возиш. That said, Michelin CrossClimate+ има подобри карактеристики во потопли денови, со послаби карактеристики на снег и мраз, додека Goodyear 4 Vector Gen2 типично се подобри за зимски услови, со подобра тракција на снег и мраз.
Еве некој тест од прва вака у димензија многу слична на твојата: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

Edit: ете, слично како Дени, само он постираше за СУВ ориентирани гуми, овој тест е за нормални коли.
Од овие јас би одел на Гудјиарот, како потивки а со пристојни перформанси. Незнам тоа XL каде спаѓа во СУВ или во несув.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9888 на: 15 Април 2020, 09:09:38 am »
Нема врска XL-от еднаш го праевме муабетот, претежно сите uhp гуми со брзински индекси поголеми од W имаат и XL ознака. Поготово во поголемите димензии 18-ки, 19-ки...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9889 на: 15 Април 2020, 09:11:41 am »
дечки ајде помош и за мене малце. Сакам да ставам 4 НОВИ летни гуми. 225 45 17 е димензијата што ја бара колата. се работи за ауди а3ка - не е нешто посебно просечна градска кола која ја возам низ скопјево и правам максимум 10 000 годишно и еднаш у годината ако искочам на одмор надвор од земјава. Зимски стаив сава и сум генерално задоволен па се мислев и летни да ставам ама ми завртеа муабет демек колку се добри зимските толку нечинат летните дрн дрн дрн... ми ги нудеа 14 000 комплет 4. е сеа осим сава ми нудеа и други од типот матадор виндфорс тигар тракмакс дејтон рикен и тн и тн и тн... спремен сум да дадам до 18 000 максимум за гуми ама сум решен строго нови да знам пошто со половни некако ми е мачка у вреќа.. може и да се мишелин 1 сезона возени ама ако се криви џабе е се нели.... ај ваш совет ве молам што да барам и што да гледам ???

Кој само сакал да ти го накрши со тој муабет дека Сава летни не чинат, па уште тие што ти ги препорачал..

Од сите овие што ги спомна, SAVA-та ти е најбољa гума. :D

https://www.thetirelab.com/sava-intensa-uhp-2/

+1 и од мене од лично искуство.

Твојата димензија е 200 е со се монтажа. Види во Транзит, секогаш имаат добар датум на п-во и добри цени.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9890 на: 15 Април 2020, 09:21:20 am »
Нема врска XL-от еднаш го праевме муабетот, претежно сите uhp гуми со брзински индекси поголеми од W имаат и XL ознака. Поготово во поголемите димензии 18-ки, 19-ки...
Не за немање везе. Би сакал да видам најблизок тест од гумите што ќе ги купам. Имено ете Мишелинот се тивки во СУВ варијанта а се хаос во обична. Значи обие за Веле какви ќе се? Тоа е муабетот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9891 на: 15 Април 2020, 09:23:53 am »
А бе и тоа со буката е релативно, на овој тестот вика Nexen-от дека се тивки, ама еве ги моите после тро годинки, со осредни километри, бајаги бучнички се....   

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9892 на: 15 Април 2020, 10:22:52 am »
Goodyear Vector4S 2nd Gen се многу многу побучни од КонтиПремиумКонтакт 2.
Кога ја купив колата беа тие мислев дека се тивки. Кога ставив летни Конти, разбрав дека не се баш тивки.

пс. Goodyear не се за во кривини. Летаат парчиња од нив.  ;D ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9893 на: 15 Април 2020, 14:14:10 pm »
А бе и тоа со буката е релативно, на овој тестот вика Nexen-от дека се тивки, ама еве ги моите после тро годинки, со осредни километри, бајаги бучнички се....
Се слагам за Nexen, ко лагер да ти бучи даваат звук. 4та година возам, и не ми се по ќеиф

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9894 на: 15 Април 2020, 15:52:51 pm »
А бе и тоа со буката е релативно, на овој тестот вика Nexen-от дека се тивки, ама еве ги моите после тро годинки, со осредни километри, бајаги бучнички се....
Се слагам за Nexen, ко лагер да ти бучи даваат звук. 4та година возам, и не ми се по ќеиф
Лани зимоска за малце лагери ќе мењав...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9895 на: 15 Април 2020, 19:27:03 pm »
Иста беља со бучењето со Firestone.
Сите ми викаа дека лагери имам зезнато додека не ги ставив за задни.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9896 на: 15 Април 2020, 23:06:37 pm »
Нема врска XL-от еднаш го праевме муабетот, претежно сите uhp гуми со брзински индекси поголеми од W имаат и XL ознака. Поготово во поголемите димензии 18-ки, 19-ки...
Не за немање везе. Би сакал да видам најблизок тест од гумите што ќе ги купам. Имено ете Мишелинот се тивки во СУВ варијанта а се хаос во обична. Значи обие за Веле какви ќе се? Тоа е муабетот.


другар така ми кажаа.. наводно имале слаби појаси странично и као првата година е се океј со нив али веќе втората и третата имало добри шанси да се искриват да се појават жмучки по нив дрн дрн дрн и да ти кажам искрено ми го скршија филмот.... денес се распрашував по мото продавнициве за гуми. се јавив у стоп н го у мотоцентар и у европагуми.. некои малку ми го надминуваат лимитот али за 1000ка плус од максимален 18 000 ден лимит ке дадам поши сепак очекувам да траат некои 5 години....

еве една листа на гуми и цени па што ке советувате тоа ке земам....

DAYTON TOURING   13400
laufen journey in style s fit eq   13600
sava intensa uhp 2   14000
GENERAL TIRE ALTIMAX ONE S   15700
KLEBER DYNAXER UHP   18000
Hankook Ventus S1 evo2   18730
pirelli cinturato p7 91w k1   19224
FIRESTONE ROADHAWK   19440

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9897 на: 15 Април 2020, 23:24:48 pm »
Fuck Firestone Roadhawk - читај погоре :)))
Подобро Vredestein отколку Firestone

Кај мене бучеа на 215/60/16

Кај тебе со 225 45 17 можам само да претпоставам што ќе се случи.
Ќе ги дадеш на оглас по 3 дена возење.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9898 на: 15 Април 2020, 23:31:36 pm »
Многу ми е смешен Лауфенот ;D

Како патеписна репортажа ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #9899 на: 15 Април 2020, 23:34:34 pm »
Hankook Ventus S1 evo2   18730
pirelli cinturato p7 91w k1   19224


Ако ти фалат пари тогаш:
sava intensa uhp 2   14000

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.