Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1702329 пати)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13620 на: 30 Јули 2024, 17:19:53 pm »
На нешто имам згазнато и туши сега од ова место а 2 пати пробваја да ја залепат со лепенка неуспешно.
Ми велат со некој спреј од бензиска да пробам ако случајно затни а како шо читам тој спрејот е привремено ?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Чашит му го најде изгледа чарето, го прсшав дали да ја клам назад нема врска вели ако држи ќе држи ама си велам 2г напраја да ги сменам напред со назад.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Многу лошо  направено... Од внатре требал да ја лепи а не од надвор

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13621 на: 30 Јули 2024, 19:45:39 pm »
На нешто имам згазнато и туши сега од ова место а 2 пати пробваја да ја залепат со лепенка неуспешно.
Ми велат со некој спреј од бензиска да пробам ако случајно затни а како шо читам тој спрејот е привремено ?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Чашит му го најде изгледа чарето, го прсшав дали да ја клам назад нема врска вели ако држи ќе држи ама си велам 2г напраја да ги сменам напред со назад.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Многу лошо  направено... Од внатре требал да ја лепи а не од надвор

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Abe i od vnatre e lepena, ne e ulav coeko samo vaka da ja napraj


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5352
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13622 на: 30 Јули 2024, 20:30:57 pm »
Мајстор е Чашито за ваква работа, на корсата 1цм дијаметар имаше врчва на страничиот ѕид, ја залепи, еве ги веќе се распаѓаат гумите 6 години зима лето и излижани и испукани дури по крампонот кај шо има крампон останато, никакво гајле таа гума од 2018та досега.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13623 на: 08 Август 2024, 00:08:04 am »
Какви се Ханкукот после 3-4 години?
Планирам да купам гуми периодов, па се мислам дали вреди доплатата за Континентал, но зимскиот период мала километража поминувам. Ќе ги возам 4-5 години сигурно, ако е сѐ во ред со мене и колата. Каде се најевтини Ханкукот освен на ekupi?

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2269
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13624 на: 08 Август 2024, 09:03:16 am »
Збориш за летни или зимски гуми? Најверојатно за зимски мислиш. Јас имав Континентал на Голфот на времето, седум сезони во зима ги возев, по мене комплетна зимска гума, добра на сув, влажен, ладен асфалт, кашест снег, а за на снег не ни зборам, секоја зимска гума е добра. Јас се сомневам дека ти ќе ја чуваш Астрата најмалку 5 години, така да не знам дали да зимаш премиум зимска гума, псоебно како што велиш дека поминуваш мала километража во зимата.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13625 на: 08 Август 2024, 09:44:43 am »
Да, за зимски е, ама општо околу брендот ме интересираше. Разликата е некои 5,900 ден за сите 4 гуми од Ханкук до Континентал. Затоа и прашувам можеби многу пати околу ова, бидејќи зимно време правам мала километража, ама одам Крушево секоја недела скоро, Петласот ме однесоа таму каде што многу коли не можеа, но на влажен кружен влегов малку побрзо (30-40) и ме извртија скоро до стуб... Затоа и барам некоја гума која се однесува добро и на сув и влажен асфалт(не само на снег и мраз), бидејќи кај нас може и тоа да се очекува, секоја зима е различна. А дека колата би ја возел наредни 5 години, не знам, знам дека би ја чувал, а активно би се возела уште 2-3.

Инаку споредбата е меѓу Continental TS870 и Hankook Winter I*Cept RS3.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 759
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13626 на: 08 Август 2024, 09:47:59 am »
Да, за зимски е, ама општо околу брендот ме интересираше. Разликата е некои 5,900 ден за сите 4 гуми од Ханкук до Континентал. Затоа и прашувам можеби многу пати околу ова, бидејќи зимно време правам мала километража, ама одам Крушево секоја недела скоро, Петласот ме однесоа таму каде што многу коли не можеа, но на влажен кружен влегов малку побрзо (30-40) и ме извртија скоро до стуб... Затоа и барам некоја гума која се однесува добро и на сув асфалт, бидејќи кај нас може и тоа да се очекува, секоја зима е различна. А дека колата би ја возел наредни 5 години, не знам, знам дека би ја чувал, а активно би се возела уште 2-3.


BF Goodrich G-Force Winter2 за тоа што бараш.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13627 на: 08 Август 2024, 09:53:23 am »
На тестови изгледаат полоши од Hankook, Continental и Goodyear на суво и влажно (освен straight aqua), но на снег се подобри. Затоа изборот ми беше сведен на овие три брендови најмногу.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 759
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13628 на: 08 Август 2024, 11:24:45 am »
На тестови изгледаат полоши од Hankook, Continental и Goodyear на суво и влажно (освен straight aqua), но на снег се подобри. Затоа изборот ми беше сведен на овие три брендови најмногу.

Од Континентал секако ќе бидат полоши. Јас ги возев на Брерата како зимски баш за тие намени (сув и влажен асфалт во зима, многу ретко на снег), и бев презадоволен.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2648
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13629 на: 08 Август 2024, 21:50:11 pm »
Si napravil odnicna selekcija. Conti ts870 e neprikosnoven No1 zimska guma vo tie dimenzii.
Hankokot odma do nego. Takvi prolizguvanja na mokro nema da imas so Hankokot.
Poradi razlika vo cena a i neznaes kolku ke ja vozis ja bi odel na Hankook, premium brend nema utka.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13630 на: 15 Август 2024, 15:25:37 pm »
Од каде купувате Континентал гуми, освен Мотоцентар?

Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 605
  • Сузуки Витариче
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13631 на: 15 Август 2024, 15:47:51 pm »
https://maps.app.goo.gl/f6wscDYHfgDudYET9

Гумите ќе бидат пак од Мотоцентар, само ќе ги добиеш со подобра услуга.

Потпис.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13632 на: 15 Август 2024, 16:14:59 pm »
Искуство со Tyre Outlet Skopje? Добив цена од 4584 ден по гума за TS 870 185/65R15, кај останатите е 5700, а на попуст во Мотоцентар беше 5157 пред неколку дена.

Едит: Дот 2021ва биле  ;D Идемо даље.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1753
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13633 на: 15 Август 2024, 16:31:22 pm »
Од каде купувате Континентал гуми, освен Мотоцентар?
Јас на 2 пати по 2 од екупи дот прашуваш пред да нарачаш коректни беа со мене

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #13634 на: 15 Август 2024, 16:39:35 pm »
Нема од оваа димензија. Мотоцентар и Стоп&Го имаат. Цената кај едните е 5730, кај другите 6000+. Ќе побарам понуда во Мотоцентар ако веќе морам, барем 5150 да беа.