Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1705291 пати)

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11040 на: 14 Февруари 2021, 17:59:17 pm »
Вчера додека се враќав накај дома еден комшија ставаше ланци да стигне до дома (угорница).
Се помислив дали да се обидам, претпоставував дека комшијата е со зимски гуми и дека подмрзнало.
Се одлучив да пробам, без проблем излегов.

Денес чистејки ја улицата го прашав какви гуми има... CrossClimate.

Не е тоа репер дека гумите се лоши или добри. Дај му на некој најдобрите зимски и ке заглави и нема да искочи. Јас од искуство зборам, скоро 70к возам со CrossClimate и никогаш не сум имал проблем со снег.

https://www.youtube.com/watch?v=2cgtmmtsqFA&ab_channel=TyreReviews
https://www.youtube.com/watch?v=YO0zyQh2l3M&ab_channel=TyreReviews

Отсутен NNN

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 141
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11041 на: 14 Февруари 2021, 18:09:05 pm »
Кај нас како што врне снег два пати у 10 години какви и да ставиш гуми ќе бидат добри.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11042 на: 14 Февруари 2021, 18:45:19 pm »
Вчера додека се враќав накај дома еден комшија ставаше ланци да стигне до дома (угорница).
Се помислив дали да се обидам, претпоставував дека комшијата е со зимски гуми и дека подмрзнало.
Се одлучив да пробам, без проблем излегов.

Денес чистејки ја улицата го прашав какви гуми има... CrossClimate.

Не е тоа репер дека гумите се лоши или добри. Дај му на некој најдобрите зимски и ке заглави и нема да искочи. Јас од искуство зборам, скоро 70к возам со CrossClimate и никогаш не сум имал проблем со снег.

https://www.youtube.com/watch?v=2cgtmmtsqFA&ab_channel=TyreReviews
https://www.youtube.com/watch?v=YO0zyQh2l3M&ab_channel=TyreReviews
Токму угорницата кај мене ја сметам за репер до каде се можностите на гумите.

Со Тигар 621 (олсизн) никогаш не ја искачив.
Пред 11 години, зетот со Меган3 и нови зимски Мишелин (модел?)се посра. Прејде и он на Ескимо ;D
Еве вчера, ништо од кросклимат на 5 цм снег.
Јас бев со i10ката од невестата пошто страв и било, со 10 години стари ескимо с3+ и околу 10.000км возени, без проблем се искачив.

Пред едно 20 години ми препорачаа Ескимо с3 и досега само еднаш не успеав до дома, предлабок беше снегот.

Навистина нема многу снежни денови во Скопје, но во последниве 10 години врие од коли и навистина нема каде да ја оставам колата ако не можам да стигнам во двор. Едноставно и за еден снежен ден имам потреба од добра зимска гума за на снег.
Погоре спомнав кога единствениот пат не успеав да ја искачам до двор и ја оставив подоле колата (меганот).
Утредента гледам некој се изживувал, метлицата ја немаше, брисачот извиткан, ретровизорот свртен контра, шоферката пукната од брисачот без метлица.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11043 на: 14 Февруари 2021, 19:35:15 pm »
Вчера додека се враќав накај дома еден комшија ставаше ланци да стигне до дома (угорница).
Се помислив дали да се обидам, претпоставував дека комшијата е со зимски гуми и дека подмрзнало.
Се одлучив да пробам, без проблем излегов.

Денес чистејки ја улицата го прашав какви гуми има... CrossClimate.

Не е тоа репер дека гумите се лоши или добри. Дај му на некој најдобрите зимски и ке заглави и нема да искочи. Јас од искуство зборам, скоро 70к возам со CrossClimate и никогаш не сум имал проблем со снег.

https://www.youtube.com/watch?v=2cgtmmtsqFA&ab_channel=TyreReviews
https://www.youtube.com/watch?v=YO0zyQh2l3M&ab_channel=TyreReviews
Токму угорницата кај мене ја сметам за репер до каде се можностите на гумите.

Со Тигар 621 (олсизн) никогаш не ја искачив.
Пред 11 години, зетот со Меган3 и нови зимски Мишелин (модел?)се посра. Прејде и он на Ескимо ;D
Еве вчера, ништо од кросклимат на 5 цм снег.
Јас бев со i10ката од невестата пошто страв и било, со 10 години стари ескимо с3+ и околу 10.000км возени, без проблем се искачив.

Пред едно 20 години ми препорачаа Ескимо с3 и досега само еднаш не успеав до дома, предлабок беше снегот.

Навистина нема многу снежни денови во Скопје, но во последниве 10 години врие од коли и навистина нема каде да ја оставам колата ако не можам да стигнам во двор. Едноставно и за еден снежен ден имам потреба од добра зимска гума за на снег.
Погоре спомнав кога единствениот пат не успеав да ја искачам до двор и ја оставив подоле колата (меганот).
Утредента гледам некој се изживувал, метлицата ја немаше, брисачот извиткан, ретровизорот свртен контра, шоферката пукната од брисачот без метлица.


Еве видеото што го пуштив е од легитимен сајт кој не е спонзориран од Мишелин и искачуваат стаза за скијање без проблем со нив. Кажав дека комшијата не е репер, а не угорницата. Башка ги ставаш Сава пред Мишелин затоа што некој неуспеал да се искачи на некоја угорница. Да пробаат тие со ратраци чисто да видиме дали се валидни во приказнава. :)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11044 на: 14 Февруари 2021, 19:38:07 pm »
Зимска гума не е само искачувањето угорница со снег..

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11045 на: 14 Февруари 2021, 19:47:32 pm »
Ако споредуваш, треба да споредуваш на иста кола и иста димензија. Прост пример: Едно време на дружбите на Водно, јас имав 166-ка со 225/45/17 Dunlop Wintersport 3D, доста посупериорни во директна споредба од гумите на @Tischläufer на спаркот негов. Ама он со веројатно 155-ки 13ки или 14-ки, ем со 500-600 кг полесно ауто, ме потепа во сите дисциплини, од тракција до кочење. Сеа треба да заклучиме дека Wintersport-ot се срање...

Аналогно, оноа видеото каде FIAT Panda 4x4 „кружи“ околу некое СУВ-иште на мала угорничка. Одма е заклучокот „Панда е бољи „џип“ од „џипот“.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11046 на: 14 Февруари 2021, 20:19:59 pm »
Мојот Меган2 со Сава и на зетот Меган3 со Мишелин. Димензија 205/55/16

По неуспехот се сменивме со колите да не е до шоферот (се зезавме), ист беше резултатот.
Мислам наредна година повторно заглави некаде низ Србија, ги извади Мишелинките и си купи и он Ескимо.

Ако гумата нема грип, не знам како може да биде до шоферот.

Не велам дека Кросклимат не чинат, но во малку посериозни снежни услови на специфично место ќе откажат послушност. Кога класична зимска Мишелин така се покажала на снег, што останува за Кросклимат.

На слична тема пред извесно време Брамовск имаше постирано негово видео со неговите олсизн? но и условите на патот не беа нешто претерано страшни. Во слични услови и јас со Југото со Тигар 621 имам одено до Маврово.
Но истотака за време на пресни снежни врнежи направив полукруг на исклучувањето за Маврово :) и се молев безбедно да стигнам до Скопје.
Олсизон си останува олсизн.

Реалните услови не се исти како тест видеа на јутјуб, доволно е еднаш да ти се случи.


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11047 на: 14 Февруари 2021, 20:31:44 pm »
Ако една гума во одредена, прилично специфична ситуација се покажала подобра од друга гума, не е мерило дека таа гума е подобра. Ако едната е подобра во тракција на мраз, може не е подобра во кочење на мокро и суво (типично за сава ескимо). Една единствена карактеристика на гумата, не ја прави подобра или полоша од друга гума. Среќа што не си требал нагло да закочиш позади комшијата на мокро, веројатно ќе си му се набиел у заден браник :)
Затоа тестовите на гуми се прават земајќи во обрзир 10тина параметри, и тие параметри се вреднуваат со различна тежина (и тоа посебно за зимски, посебно за летни). И затоа се тестираат различни димензии на гуми. И затоа тестира секој реномиран магазин за автомобили. За да не мора чаршиски муабети „комшијата не се качи на угорничето“ да се праат. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11048 на: 14 Февруари 2021, 20:41:39 pm »
Прво беше шоферот, очекував потоа да биде колата, за сега да бидат специфични ситуации со мокар коловоз, врати се неколку поста назад.
Муабетот е конкретно за снежни услови.

А што се однесува до мокро или суво, еве 20 години само ги багерисувам колите што кочат нагло или пешаците што излетуваат. Изгледа јак шофер сум па компензирам ;D

Тестови...

Кросклимат решење за све :)

Ете го не излезе и стави ланци, чаршиски муабет? Фатаморгана?

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11049 на: 14 Февруари 2021, 20:51:26 pm »
Прво беше шоферот, очекував потоа да биде колата, за сега да бидат специфични ситуации со мокар коловоз, врати се неколку поста назад.
Муабетот е конкретно за снежни услови.

А што се однесува до мокро или суво, еве 20 години само ги багерисувам колите што кочат нагло или пешаците што излетуваат. Изгледа јак шофер сум па компензирам ;D

Тестови...

Кросклимат решење за све :)

Ете го не излезе и стави ланци, чаршиски муабет? Фатаморгана?


Ајде ти верувам на тебе и на комшијата. Сава се подобри од Мишелин одредено по нагорницата кај тебе на улица. Следен пар гуми ке земам Сава.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11050 на: 14 Февруари 2021, 21:10:42 pm »
Прво беше шоферот, очекував потоа да биде колата, за сега да бидат специфични ситуации со мокар коловоз, врати се неколку поста назад.
Муабетот е конкретно за снежни услови.

А што се однесува до мокро или суво, еве 20 години само ги багерисувам колите што кочат нагло или пешаците што излетуваат. Изгледа јак шофер сум па компензирам ;D

Тестови...

Кросклимат решење за све :)

Ете го не излезе и стави ланци, чаршиски муабет? Фатаморгана?


Ајде ти верувам на тебе и на комшијата. Сава се подобри од Мишелин одредено по нагорницата кај тебе на улица. Следен пар гуми ке земам Сава.
Верувај дека нема потреба од сарказам, едноставно Кросклиматот ти е погоден за твоите потреби при возење на одредени рути.
Сосема друга работа е да се убедуваме дека Кросклимат е врв, особено за на снег.
Како што ни Ескимото не може да биде врв во сите услови (мокро, суво), но не е ни катастрофа ако ги гледаме тестовите.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11051 на: 14 Февруари 2021, 21:24:09 pm »
Прво беше шоферот, очекував потоа да биде колата, за сега да бидат специфични ситуации со мокар коловоз, врати се неколку поста назад.
Муабетот е конкретно за снежни услови.

А што се однесува до мокро или суво, еве 20 години само ги багерисувам колите што кочат нагло или пешаците што излетуваат. Изгледа јак шофер сум па компензирам ;D

Тестови...

Кросклимат решење за све :)

Ете го не излезе и стави ланци, чаршиски муабет? Фатаморгана?


Ајде ти верувам на тебе и на комшијата. Сава се подобри од Мишелин одредено по нагорницата кај тебе на улица. Следен пар гуми ке земам Сава.
Верувај дека нема потреба од сарказам, едноставно Кросклиматот ти е погоден за твоите потреби при возење на одредени рути.
Сосема друга работа е да се убедуваме дека Кросклимат е врв, особено за на снег.
Како што ни Ескимото не може да биде врв во сите услови (мокро, суво), но не е ни катастрофа ако ги гледаме тестовите.

Никогаш не кажав дека се подобро од зимски гуми или летни гуми. Споделив мое мислење од мое искуство и дека се сосема доволни за наши услови, 3 дена снег у година. Ти почна да плукаш по нив затоа што комшијата не успеал да се искачи на некоја угорница и не ги бива.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11052 на: 14 Февруари 2021, 21:24:45 pm »
Se zeznav sto kupiv allseason gumi. Trebase sava eskimo :( 😁 Jbg kasno go procitav testov
Zasega zadovolen od Firestone Multiseason 2. Ama na prav pat gi vozam samo, nemam visocini za iskacuvanje 😁

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11053 на: 14 Февруари 2021, 21:28:11 pm »
Еве да пуштам една слика по каков пат се возеше на Копаоник пред 3 недели ( бетер се од нас ) и CrossClimate без никаков проблем извозија и нагоре и надоле.
http://prntscr.com/ziio8p

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11054 на: 14 Февруари 2021, 22:19:34 pm »
Прво беше шоферот, очекував потоа да биде колата, за сега да бидат специфични ситуации со мокар коловоз, врати се неколку поста назад.
Муабетот е конкретно за снежни услови.

А што се однесува до мокро или суво, еве 20 години само ги багерисувам колите што кочат нагло или пешаците што излетуваат. Изгледа јак шофер сум па компензирам ;D

Тестови...

Кросклимат решење за све :)

Ете го не излезе и стави ланци, чаршиски муабет? Фатаморгана?


Ајде ти верувам на тебе и на комшијата. Сава се подобри од Мишелин одредено по нагорницата кај тебе на улица. Следен пар гуми ке земам Сава.
Верувај дека нема потреба од сарказам, едноставно Кросклиматот ти е погоден за твоите потреби при возење на одредени рути.
Сосема друга работа е да се убедуваме дека Кросклимат е врв, особено за на снег.
Како што ни Ескимото не може да биде врв во сите услови (мокро, суво), но не е ни катастрофа ако ги гледаме тестовите.

Никогаш не кажав дека се подобро од зимски гуми или летни гуми. Споделив мое мислење од мое искуство и дека се сосема доволни за наши услови, 3 дена снег у година. Ти почна да плукаш по нив затоа што комшијата не успеал да се искачи на некоја угорница и не ги бива.
Не кажа, но кажа дека шоферот не го бивало.

Ниту јас не плукав.

Само се надоврзав од тазе дешавка дека не се толку надмоќни откако претходно друг искоментира во иста насока.

Кажав дека и со Тигар 621 сум возел до Маврово во поповолни услови, но и дека еднаш се откажав. Со било која алсизн се вози по снег, но има граница до каде и тебе не ти се случило да ја доживееш границата.

Толку.