Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1705339 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11070 на: 15 Февруари 2021, 13:17:55 pm »
Имам возено летни гуми преку зима, ништо страшно додека нема снег.
Имам возено олсизн преку лето, ништо страшно, еве ме жив и здрав.

Единствен проблем сум имал додека купував половни од автопазар, и при возење на снег, и не само за мојата фамозна угорница туку и за низ град.
Се што знам за гумите е стекнато на потешкиот начин, односно преку искуство.

Да, технологиите одат напред, но да се отидени толку напред би опстанале само олсизн.
Сосема легитимно е некој да се ориентира на олсизн и не верувам дека би имало некој поголем проблем ниту зима, ниту лето, но нека нема големи очекувања за на снег.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11071 на: 15 Февруари 2021, 13:36:40 pm »
Како што вулканизериве секоја година ги креваат цемите на менување, гума за сите сезони за луѓе што поминуваат малку км, ќе да е најлогично решение.

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11072 на: 15 Февруари 2021, 14:42:20 pm »
Ја на Ц класава само летни ставам, овие денови со снег во гаража е. Возиме уште 2 коли други не сум толку зависен од него. Секако е многу низок и задња вуча.
Барем лето ко ќе го возам со летни да си има топ перформанси

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11073 на: 15 Февруари 2021, 16:07:33 pm »
@Mikius верувај дека ептен напредни се последниве генерации алсизн. Bridgestone A005 EVO i Vredestein Quatrac на пример, во моментов врв. Кросклимате 2ката кога ќе ја донесат кај нас за некое време и таа ќе е врв. Kleber Quadraxer 2 на многу тестови има подобри резултати од зимски гуми :D
Половна гума секогаш ти е ризик, дали летна,зимска или било каква.
Ако имаш специфицни потреби или услови за возење - да си во 2 метра снег или на твојата угорница 365 дена во годината или во сибир, тогаш сигурно дека зимската гума ќе е подобра од алсизн или од летна. Ама за наши услови каде што 2-3 дена снег врне годишно, последниот сериозен снег мислам дека беше пред 4 години :) мислам дека за најголемиот број од возачите не се исплати 2 сета. Плус ептен голем број од луѓе возат зимска во лето, така да подобро алсизн да возат отколку така.
Како и да е, секој избор е подеднакво добар или лош додека не се покаже спротивното

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11074 на: 15 Февруари 2021, 17:42:21 pm »
Продава некоја продавница во Скопје нови резервни гуми со намалени димензии (резервна - donut)?

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11075 на: 15 Февруари 2021, 17:43:53 pm »
vo motocentar imam videno takvi gumi. prasaj tamu

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11076 на: 15 Февруари 2021, 17:46:01 pm »
Samo me cudi zosto ne bi mozel da zakocis so allseason guma? Dali mislis deka Michelin Crossclimate + zosto se fativme za taa guma bi zakocila poloso od nekoja noname ili sredna klasa na letna ili zimska guma? Mnogu predrasudi imate.

Do skoro bev samo so letni gumi, ne vozev mnogu i ne mi se isplakjase da stavam dva seta, zima eden mesec kolata parkirana, si brkav rabota so taxi i bus. Otkako staviv allseason pred nekoj mesec nemam nikakov problem, duri mislam deka na temperaturi okolu i pod 0 allseasanot e daleku podobra od mojata letna Goodyear Efficient Grip. Ocekuvam deka nad 25c+ allseasonot da bi bila malku polosa, ama ovde dobivam guma za sekoe vreme. Denes od gaden mraz od parking izlegov bez problem i vozam isto bez problem. So letnata ne mozev od mesto da se pomrdnam a ne pak vozenje.

Allseasanot voopsto ne se losi gumi. Ako si preferiras dva seta, togas top, moze taka e najdobro resenie, ama da tvrdis deka allseason ne gi biva e 100% daleku od vistina. A najcesto takvi tvrdenja davaat luge sto nikogas ne vozele allseason gumi. Eve jas tvrdam ferrari se najtapa koli na svet :D I aston martin isto katastrofa

Ама не, никој не вели дека целосезонските не ги бива.

Зошто мислиш дека мора да биде или-или работата?
Споредуваме опции, што е подобро - за нијанси, помали или па поголеми нијанси. Форум е, па цепидлачиме. :)

Прво, поназад Микиус даде пример - со угорницата. Јес да е тоа само еден употребен пример, ама и твојов е само еден употребен пример. Јас не споредував анекдотални ситуации, туку зборев општо за перформансите.

Реков што мислам, но еве и факти:
- добри летни гуми секогаш имаат подобри перформанси од целосезонски гуми - освен кога температурата паѓа под 7с (пореално под 5с)
- целосезонски гуми се подобри од летните кога температурата е накај нула и под нула.
- на снег целосезонските гуми сеуште се далеку од кочењето и тракцијата на зимските и примерите како тој на Мики има многу, ама не е само качувањето угорници туку и тракцијата во кривини и/или маневрирања лево десно (како што видовме сите што возевме на автопат завчера навечер).


ОК, си одлучил дека не можеш или не сакаш да имаш два сета гуми/тркала. Тоа не го коментирам. Но од аспект на изборот целосезонски или летни гуми, едно од прашањата е на пример: дали тебе ситуациите со замрзнат паркинг или возење по снег (кои денови реално се бројат на раце со нашиве зими), дали тоа ти е толку важно за останатите 300++ денови имаш инфериорни перформанси во однос на летните гуми?
Уште едно прашање би било за животниот век. Иако целосезонски гуми се поотпорни од зимските на деградација на топло време тие сеуште имаат многу побрза деградација од летните гуми... Посебно со нашиве брутално жешки лета и усвитен асфалт. Значи во комбинација со претходното прашање, додатното е дали тие неколку денови со снег вредат за помал животен век на целосезонските гуми.

Ова видео е линкано повеќе пати ама еве го уште еднаш пошто добро објаснува што е што:  https://www.youtube.com/watch?v=wUxo2KmO4OI

И овој одличен тест (ги има и твоите кросклајмат):  https://www.youtube.com/watch?v=bKtnczk8Mxk
Супер може да се разбере како се менуваат перформансите на разни температури, и колкави разлики има меѓу летни/зимски/целосезонски гуми...

Сѐ што кажувам е дека за мене лично добивките од целосезонските не се исплатат за губитокот во перформанси во најголемиот дел од годината, и помалиот животен век на користење. Се мислев и јас за татко ми дали да земам целосезонски или летни, на крај заради сите овие работи му одбрав летни.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11077 на: 15 Февруари 2021, 17:58:43 pm »
@Van  Da pomine letovo ke ti kazam povtorno mislenje. A za trajnosta i performansite i na tvoite letni/zimski im se namaluvaat performansite so tek na godini. Valjda ne mislis deka po 6tata godina ili x godini nebitno gumite ke se so isti performansi kako novi? Ete jas ke kupuvam set na 3 godini, ti dva na 6, na kraj isto 😁 ne e isto sto ti ke mozes da zakocis i da vozis na avtopat vo zimski uslovi, a jas ke se vozam so taxi 😁

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11078 на: 15 Февруари 2021, 18:26:50 pm »
Абе не е за мене муабетот, јас ќе ги извозам... Ама татко ми не на 6 години, туку на 7-8 години ни 4000/5000км не прави. Олсизн за 3-4 години пластика ќе му се направат. :)

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11079 на: 15 Февруари 2021, 18:43:24 pm »
 @Van  Vie si znaete :)
Najbitna rabota state of mind. Ako si psihicki miren so dva seta, pa makar 7-8 god stari togas top, odlicno resenie za tvoite potrebi.
Jas pre bi eden set na 3-4 otkolku 2 na 8 god. Ako letno vreme preziveat moive, sleden pat pak ke zemam allseason.
I jas prv pat vozam allseason. Zasega se e ok, ama istragata e vo tek :)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11080 на: 15 Февруари 2021, 18:46:06 pm »
Многу, многу поучно видео.


Cross climate (all-season) на влажен асфалт, на ниски температури има одлични резултати. Уствари, најдобро кочење имаат во целина од дијапазон од 2 до 15 степени.



Кочење на суво, исто така одлични



Како негативност може да се каже се нивните перформанси на снег што не е истапкан, каде што заостануваат по некоја секунди од класични зимски гуми. (мерено во секунди на стаза)




Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11081 на: 15 Февруари 2021, 19:11:32 pm »

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11082 на: 15 Февруари 2021, 20:23:06 pm »
Јас само да ги пофалам Nokian WR4 на угорница слична како на погорната слика со 15/20 сантима воопшто не разгазен снег одлично поминаа и ме спасија на две места каде што имаше мраз под снегот што не се гледаше.
WR4 e xtremna zimska guma za severni zemji i si dobil top performasi na temperaturi pod nula i sneg.
Gumite se praine za takvi uslovi.
Pazi gi stom temoeraturite nadminat 15 do 20 stepeni odma preogaj na letni.

Prvata godina koga gi donesoa WR4 vo Motocentar dosta luge im se zalele deka mnogu brzo se trosele.
Imaat extra meka smesa predvidena na kocan zimi i sneg za severni zemji.
Ako dobr razbrav im uvazile reklamacija i im dale drugi gumi (kolku e tocno neznam)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11083 на: 15 Февруари 2021, 20:29:55 pm »
Јас возев Nokian WR4, лоша гума за нашите зими. Многу лоша. Пребрзо се трошеа и парчиња летаа од неа зошто беше премногу мека за овие температури. Како што кажа М3В8, само за на снег беше одлична но дали 5 дена вкупни снег виде во 2-3 год возење.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11084 на: 15 Февруари 2021, 21:51:21 pm »
Гумите се Windforce Snowblazer 165/70 R13. Ова им е втора сезона како ги возам.
Снегот е разлизган од деца што се санкале, плус подмрзнат.

И сеа виндфорцево чинат ли ? ;D